Technologicke-akcie-zazili-najhorsie-2-tyzdnove-obdobie-od-zaciatku-pandemie

To, čo začalo ako odraz v treťom štvrťroku, sa pre technologických investorov zmenilo na veľký “prepadák“.

Akciový index Nasdaq v poslednom týždni prepadol o 5,1 %, po strate o 5,5 % v predchádzajúcom týždni. Ide o najhorší dvojtýždňový úsek pre technologicky náročný index od jeho prepadu o viac ako 20 % v marci 2020, čo bolo začiatkom pandémie ochorenia Covid-19 v USA.

S tretím štvrťrokom, ktorý sa má skončiť budúci týždeň, je Nasdaq pripravený zaznamenať straty už tretím štvrťrokom po sebe, pokiaľ sa mu nepodarí vymazať to, čo je teraz 1,5% pokles počas obdobia posledných piatich obchodných dní.

Investori od konca roku 2021 od technologických akcií upúšťajú a stavili na to, že rastúca inflácia a zvýšené úrokové sadzby budú mať obrovský vplyv na spoločnosti, ktoré sa v časoch boomu najviac zotavovali. Nasdaq je teraz tesne nad svojim 2-ročným minimom z júna.

V tomto týždni pokračovala aktivita Fedu, ktorý v stredu vykonal zvýšenie referenčných úrokových sadzieb o ďalšie trištvrte percentuálneho bodu a naznačil, že bude pokračovať v raste vysoko nad súčasnou úrovňou, keď sa bude snažiť znížiť infláciu z najvyšších úrovní od začiatku 80. rokov 20. storočia. Centrálna banka zvýšila svoju sadzbu federálnych fondov do rozpätia 3 % až 3,25 %, čo je najviac od začiatku roka 2008, po treťom navýšení o 0,75 percentuálneho bodu za sebou.

Medzitým, keďže rastúce sadzby posunuli výnos 10-ročných štátnych dlhopisov na najvyššie hodnoty za 11 rokov, dolár sa ďalej posilnil. To spôsobuje, že americké produkty sú v iných krajinách drahšie, čo poškodzuje technologické spoločnosti, ktoré majú veľké objemy exportu.

Jack Ablin, ktorý je investičným riaditeľom firmy Cresset Capital, na konci tohto týždňa poznamenal: “To predstavuje nevýhodu,” … “Silný dolár nepomáha technológiám.” Vysoké výnosy z 10-ročných štátnych dlhopisov technologickým akciám nepomáhajú.“

Medzi skupinou spoločností “mega” kapitalizácie, firma Amazon zaznamenala najhorší týždeň, keďže jej akcie prepadli takmer o 8 %. Akcie materskej firmy Google – Alphabet a (Facebook) Meta prepadli jednotlivo približne o 4 %. Všetky tri spoločnosti sú uprostred znižovania nákladov alebo obmedzenia počtu zamestnancov, pretože počítajú s určitou kombináciou slabnúceho spotrebiteľského dopytu, vlažných výdavkov na reklamu a inflačného tlaku na mzdy a produkty.

Ako v piatok informovala agentúra CNBC, generálny riaditeľ skupiny Alphabet – Sundar Pichai tento týždeň na všeobecnom stretnutí čelil náročným otázkam zamestnancov. Zamestnanci vyjadrili obavy zo znižovania nákladov a nedávnych pripomienok od Sundar Pichai týkajúceho sa potreby, s cieľom zvýšiť produktivitu o 20 %.

Výsledková sezóna v oblasti technológií je približne o mesiac a očakávania rastu sú tlmené. Očakáva sa, že Alphabet vykáže jednociferné zvýšenie tržieb po raste o viac ako 40 % v predchádzajúcom roku, zatiaľ čo Meta už druhý štvrťrok po sebe očakáva dosiahnutie klesajúcich tržieb. Od spoločnosti Apple sa očakáva, že rast bude tesne nad hodnotou 6 %. Očakávania pre Amazon a Microsoft sú vyššie, približne 10 % a 16 % (v uvedenom poradí).

Posledný týždeň bol obzvlášť ťažký pre niektoré spoločnosti v zdieľanej ekonomike. Airbnb, Uber, Lyft a DoorDash všetky utrpeli poklesy o 12 % až 14 %. Na trhu cloudového softvéru, ktorý v posledných rokoch prudko vzrástol pred prepadom v roku 2022, došlo k najstrmším poklesom akcií spoločnosti GitLab (-16 %), Bill.com (-15 %), Asana (-14 %) a Confluence (-13 %).

Technologicke-akcie-zazili-najhorsie-2-tyzdnove-obdobie-od-zaciatku-pandemie-graf

Cloudový gigant Salesforce počas tohto týždňa usporiadal svoju výročnú konferenciu Dreamforce v San Franciscu. Počas časti konferencie zameranej na finančné metriky spoločnosť oznámila nový dlhodobý cieľ ziskovosti, ktorý ukázal jej odhodlanie fungovať efektívnejšie.

Amy Weaver, CFO z firmy Salesforce uviedla, že ich spoločnosť sa zameriava na 25% upravenú prevádzkovú maržu, vrátane budúcich akvizícií. To je viac ako 20 % cieľ, ktorý Salesforce oznámila pred rokom, v rámci svojho fiškálneho roka 2023. Spoločnosť sa snaží navýšiť predaje a znížiť podiel nákladov na marketing ako percento príjmov, sčasti samoobslužným úsilím a zlepšovaním produktivity predajcov.

Akcie spoločnosti Salesforce za týždeň klesli o 3 % a za rok prepadli až o 42 %.

“Na trhu sa deje toľko vecí,” poznamenal CEO skupiny – Marc Benioff, v rámci nedávneho rozhovoru. Ďalej dodal: „Medzi vývojom na menových trhoch a recesiou alebo pandémiou. Všetky tieto veci akosi zosilňujú mnohé negatívne sily.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár