Spravcovia_fondov_sa_obavaju_z_cenovej_bubliny_akcii_2017

Rekordný počet správcov fondov sa obáva neustáleho dosahovania rekordných cien akcií. S týmto výsledkom prišiel mesačný prieskum manažérov fondov od Bank of America Merrill Lynch.

Prieskum zistil, že 44% správcov fondov verí, že akcie sú nadhodnotené. Len v máji bol tento podiel na úrovni 37%.

Základom tohto sentimentu obáv, sú práve technologické akcie.

Tri štvrtiny opýtaných manažérov fondov považuje akcie internetových spoločností za “drahé” alebo v hodnote “bubliny”, s 57% hodnotením za “drahé” a 18% za územie “bubliny.”

Spravcovia_fondov_sa_obavaju_z_cenovej_bubliny_akcii_2017_graf

Medzi respondentov BAML patrí 180 správcov fondov, ktorý v aktívach spravujú celkových 513 miliárd dolárov.

Vysoko rastúce technologické akcie počas tohto roka posilnili výkonnosť hlavných akciových indexov, ako je S& P 500 a Nasdaq. Julian Emanuel v banke UBS v nedávnej správe uviedol, že akcie spoločností Facebook, Apple, Amazon, Microsoft a Alphabet, v súhrne pod označením “FAAMG” tvorili tretinu všetkých ziskov akciového indexu S&P 500 (v medziročnom porovnaní).

Michael Hartnett z Bank of America Merrill Lynch poznamenal: “Rozčlenenie výnosov amerických akciových trhov až do konca mája ukázalo, že sektor technológií v tomto roku tvoril až 20% podiel ziskov a za posledných 12 mesiacov sa jednalo až o 34% podiel.”

Súvisiace: Ako 5 technologických gigantov zarába svoje miliardy?

“Technologické akcie v súčasnej dobe predstavujú viac ako 22% z celkovej trhovej kapitalizácie indexu S&P 500 – úroveň ktorá bola naposledy dosiahnutou v januári 2001.”

Podľa prieskumu, až 38% správcov fondov premýšľa nad rastom indexu Nasdaq, ako “najpreplnenejší” obchod súčasnosti, zatiaľ čo 19% z nich si myslí, že európske akcie budú vhodnou príležitosťou pre rast.

Pokiaľ ide o regióny, až 84% investorov prieskumu Bank of America si myslí, že USA má najviac nadhodnotený región, keďže neustále dosahuje nové historické maximá. Medzitým až 18% investorov si myslí, že európske akcie sú podhodnotené, zatiaľ čo 48% si myslí, akcie rozvíjajúcich sa trhov sú aj naďalej podhodnotené.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, BofA

Facebook komentár