Top_5_technologickych_firiem_sveta_ma_hodnotu_viac_ako_3_bilionov

Amazon, vlastník spoločnosti Google – Alphabet a Microsoft sa za posledné týždne stali obľúbencami Wall Streetu a Silicon Valley. A nádeje sú vysoké aj u spoločností Apple a Facebook, keď počas tohto týždňa uverejnia svoje finančné výsledky.

Takže je prekvapením, že týchto 5 technologických spoločností trhu aj naďalej dominuje?

Akcie spoločnosti Apple, ktorá získala pomerne pozitívne recenzie pre svoj nový iPhone X počas tohto roka získali až 45%. Amazon v roku 2017 investorom zarobila takmer o 50%, zatiaľ čo Facebook už viac ako 55%. Akcie spoločností Alhabet a Microsoft sú v zisku viac ako 30%.

Takže všetci dokonca prekonávajú silný výkon technologického akciového indexu Nasdaq, ktorý zatiaľ počas tohto roka zarobil 25%.

V skutočnosti sa všetkých týchto päť akciových spoločností obchoduje buď na svojich historických maximách alebo veľmi blízko týchto úrovní. Trhová kapitalizácia spoločnosti Apple je aktuálne na neuveriteľných 870 miliardách dolárov. Ak jej akcie porastú ešte o 15%, tak dosiahne 1 biliónov dolárov.

V skutočnosti týchto 5 technologických titánov prekračuje hodnotu pol bilióna dolárov. Apple, Alphabet, Microsoft, Amazon a Facebook dosahujú kolektívnu hodnotu 3,3 bilióna dolárov. Pred dvoma rokmi bol ich výsledok kombinovaného ocenenia na úrovni približne 2,2 bilióna dolárov.

Akcie vzrástli aj napriek tomu, že právni predstavitelia firiem Facebooku, Google, ako aj Twitter chystali na vypočutie pred Kongresom ohľadom toho, ako Rusko na ich stránkach používalo reklamy, príspevky a videá, aby sa pokúsilo ovplyvniť minuloročné prezidentské voľby v USA.

Wall Street sa do značnej miery zbavila obáv ohľadom ruských sociálnych médií a toho čo by to mohlo znamenať ohrozenie pre budúcnosť Facebooku, YouTube od spoločnosti Google. Obidve spoločnosti naďalej dominujú trhu online a mobilnej reklamy.

Nezdá sa, že by investori boli príliš znepokojení inými špecifickými problémami, ktorým by tieto spoločnosť mohli čeliť.

Napríklad fanúšikovia spoločnosti Apple sa sústreďujú viac na očividne silný dopyt po modelu iPhone X a menej na údajne nedostatočný predaj iPhonov 8, ako aj na všeobecné obavy, že spoločnosť Apple je pre oblasť svojich tržieb a ziskov príliš odkázaná na iPhone.

Investori spoločnosti Amazon zmiernili pohľad na jej snahu dostať sa hlbšie do kamenných obchodov maloobchodu, cez akvizíciu firmy Whole Foods a cez fyzické obchody Amazonu.

Ak však týchto 5 spoločností budú aj naďalej zverejňovať rozsiahle zisky z ich kľúčových podnikov a dosiahnu veľký rast z rozvíjajúcich sa oblastí, ako napríklad cloud pre Amazon a Microsoft a virtuálnu a rozšírenú realitu pre Facebook, Google a Apple, potom rast môže pokračovať aj naďalej.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár