Európa má zhruba 13 “jednorožcov” – technologických start-upov, ktoré už dosiahli hodnotu minimálne 1 miliardy amerických dolárov – čo je viac ako v minulom roku. Výsledky tohto nového výskumu poukazujú na to, že tento kontinent produkuje viac významných technologických spoločností, ako kedykoľvek predtým.

Podľa údajov zhromaždených britskou investičnou bankou GP Bullhoun, tento región od roku 2000 každým rokom vyprodukoval zhruba tri technologické spoločností, ktoré buď boli predané, alebo ich akcie boli ponúknuté na burzách, alebo boli ocenené investormi na 1 miliardu dolárov a viac.

Od apríla roku 2014 však došlo k výraznému nárastu týchto spoločností rozvíjajúcich sa štátoch Európy a tento ich vzostup bol poháňaný výrazným zvýšením investícií do vedúci technologických start-upov, ktoré v uplynulom roku prilákali pozornosť investorov.

Súvisiace:
Klub nad $10 miliárd: Zoznámte sa s 9 najcennejšími start-upmi na svete
10 spoločností, ktoré sa pokúsili kúpiť Facebook

Manish Madhvani z GP Bullhound poznamenal: “Tento trend je docela ohromujúci a ešte sa aj zrýchľuje,” … “Úroveň ambícií sa v Európe zvyšuje, hlavne pokiaľ ide o technológie a podnikanie počas trvalo dlhých horizontov.”

Avšak, tri spoločnosti vypadli zo skupiny jednorožcov potom, čo ich celková hodnota počas náročného obdobia obchodovania čelila poklesu. Jedná sa o: britskú spoločnosť mobilných platieb – Monitise, so sídlom v Londýne, on-line obchody s módou Boohoo.com a španielsku on-line cestovnú kanceláriu eDreams. Európa však v pestovaní technologických gigantov zostáva hlboko za USA. Štúdia ukazuje, že Amerika od apríla minulého roka vyprodukovala 22 jednorožcov, avšak americké spoločnosti majú tendenciu byť výrazne väčšie ako tie, ktoré vytvárajú na európskom kontinente.

Štúdia zistila aj súhrnnú hodnotu všetkých európskych jednorožcov vytvorených od roku 2000, ktorá sa pohybuje okolo 120 miliárd amerických dolárov. Pre porovnanie, trhová kapitalizáciu spoločnosti Facebook sa v súčasnej dobe nachádza na úrovni 275 miliárd dolárov, zatiaľ čo ocenenie firmy Uber dosiahlo od investorov 40 miliárd dolárov, zatiaľ čo stále je súkromnou spoločnosťou.

Madhvani ďalej poznamenal: “Musíme premýšľať o tom, ako by sme vedeli vytvoriť spoločnosti o hodnote 10 miliárd dolárov, keďže Európa takú naozaj vôbec nemá,” … “USA je špeciálnym trhom, vzhľadom k veľkosti jeho populácie a neuveriteľnom dedičstve. Ja si nemyslím, že sa to podarí vytvoriť niekde inde.”

Súvisiace:
Slávny biznis anjel vysvetľuje štyri najväčšie chyby startup-ov
Obávate sa podnikať. Tento podnikateľ za 35. rokov založil 40 spoločností

Štúdia naznačuje, že od roku 2000, najväčší počet jednorožcov v Európe vyprodukovala Veľká Británia, kde až 17 skupinám sa podarilo stať sa spoločnosťou o hodnote jednej miliardy dolárov. Medzi britské technologické spoločnosti, ktoré sa v posledných 12 mesiacoch pripojili do klubu patrí: Skrill, ktorá je platobnou spoločnosťou, ktorú získala Optimal Payments za 1,1 miliardy eur a Farfetch, ktorá je online módnym obchodom luxusu, keďže ju v marci ocenili investori na 1 miliardu amerických dolárov.

Švédsko vyprodukovalo šesť miliardových (dolárov) technologických spoločností, vrátane služby streamovania hudby Spotify a platobnej skupiny Klarna, zatiaľ čo Nemecko a Rusko sú jednotlivo domovom štyrom jednorožcov.

Zdroj: FinancialTimes, Tech City News 

Facebook komentár