FinTech_start_up_Revolut_chce_byt_europskou_bankou_2017

Start-upová spoločnosť Revolut je jednou z vychádzajúcich hviezd sektora finančných technológií (FinTech). Má v pláne získať európsku bankovú licenciu a expandovať pomocou svojej bankovej aplikácie na nové trhy.

Revolut má hlavné sídlo v Londýne a v súčasnosti je spoločnosťou, ktorá ponúka finančné služby. Zaumienila si však získať oficiálnu bankovú licenciu, aby tak mohla rozšíriť svoje portfólio služieb zákazníkom. Po obdržaní licencie v súlade s pravidlami európskeho bankovníctva, bude môcť poskytovať vkladové a úverové služby vrátane kontokorentných úverov, osobných úverov a vkladov držaných v rámci pevne stanoveného časového horizontu. Zákazníci by si mohli pomocou aplikácie tiež uložiť úspory vo výške až 100 000 eur, ktoré by spadali pod európske zákony o ochrane vkladov.

Banková aplikácia spoločnosti Revolut je na trhu od roku 2015 a v súčasnosti umožňuje zákazníkom otvoriť si bežný účet za 60 sekúnd. Ten zahŕňa predplatenú bezkontaktnú debetnú kartu MasterCard, možnosť výmeny mien a službu peer-to-peer transakcií.

Súvisiace: Všetko, čo ste chceli vedieť o FinTechu

Nikolay Storonsky, ktorý je spoluzakladateľom a generálnym riaditeľom start-upu, vysvetľuje, že snaha o získanie bankovej licencie spadá pod ambíciu jeho FinTech spoločnosti presadiť sa na európskom trhu. V e-maile zo 6. novembra uvádza: „Revolut agresívne rozširuje svoj sortiment produktov a geografické pole pôsobenia. Ako inštitúcia, ktorá poskytuje finančné služby na globálnej úrovni, sme zmierení s tým, že pôsobíme vo vysoko regulovanom prostredí. Ochrana spotrebiteľa a vzťah založený na dôvere sú prvoradé. V súlade s tým sme pripravení prijať bremeno v podobe prísnejších regulačných opatrení a povinnosti zodpovedať sa patričným úradom. Je to nevyhnutná súčasť prevádzky a zvyšovania úspechu banky. Považujeme to za priamy následok budovania dôvery v našu značku. Sme si vedomí toho, že budeme posudzovaní na základe vysokých štandardov a sme pripravení dokázať našu schopnosť naplniť očakávania.“

Revolut je jednou z mnohých ambicióznych bánk, ktoré sa snažia získať priazeň zákazníckej základne popredných veriteľov. Nové európske pravidlá ukladajú bankám povinnosť zverejňovať svoje údaje o zákazníkoch tretím stranám. FinTech start-upy plánujú využiť túto skutočnosť vo svoj prospech.

Naprieč celou Európou vzniklo už niekoľko malých bánk, ktoré si zaumienili zvyšovať svoj vplyv na trhu. Patria medzi ne napríklad Starling Bank vo Veľkej Británii a nemecká banka N26. Obe už oficiálne získali bankové licencie.

Akým spôsobom sa však Revolut vyčleňuje spomedzi svojich konkurentov v oblasti FinTechu? Storonsky odpovedá: „Aj naďalej budeme inovovať svoje služby a ponúkať našim klientom skvelé produkty. Naša spoločnosť bude zároveň podliehať zvýšenému dohľadu zo stranu regulačných úradov. Veríme, že takýmto spôsobom sa bude zvyšovať dôvera zákazníkov v našu značku. Disruptívne technológie sú pravdepodobne najúčinnejšie v samotnom srdci sektora, preto pozorne sledujte vývoj v tejto oblasti.“

FinTech_start_up_Revolut_chce_byt_europskou_bankou_2017_1

Spoločnosť uviedla, že sa zúčastnila na rozhovoroch s centrálnou bankou Litvy, ktoré jej mali pomôcť pripraviť sa na podávanie žiadosti o európsku bankovú licenciu.

Rast start-upu Revolut

Spoločnosť Revolut založili v roku 2015 spoluzakladatelia Storonsky a Vlad Yatsenko. Odvtedy dosiahla pozoruhodný nárast. Vo februári minulého roka zhromaždila až $4,8 milióna v rámci financovania zo strany investorov do rizikového kapitálu. Spoločnosť expandovala v júni tohto roku do podnikateľského sektora a v rámci svojej aplikácie začala ponúkať možnosť otvorenia podnikateľských účtov. O mesiac neskôr vyzbierala ďalšie dotácie vo výške $66 miliónov a vyhlásila, že plánuje rozšíriť svoje podnikanie aj do Ázie a Spojených štátov amerických.

Storonsky, ktorý je bývalým zamestnancom banky Credit Suisse, vraví: „Som si istý, že aj spoločnostiam ako Amazon bolo v minulosti vytýkané, že si odkrojili väčší krajec ako dokážu zjesť. Sme inovatívnou FinTech spoločnosťou a práve naša rýchlosť je dôvodom, prečo sme sa stali najrýchlejšie rastúcim technologickým start-upom na kontinente. Budovanie nášho vlastného systému spracovania internetových transakcií súvisí so zvyšovaním nášho vplyvu a zlepšovaním našich služieb.“

Súvisiace: Tvorca Ethereum: Blockchain za “pár rokov” zasiahne podnikanie spoločnosti Visa

Spoločnosť Revolut sa plánuje zapojiť aj do trhu s digitálnymi menami. Potvrdila, že užívateľom čoskoro umožní držať, obchodovať, míňať a prevádzať kryptomeny ako Bitcoin a Ethereum.

Storonsky tvrdí: „Služby spojené s kryptomenami plánujeme spustiť koncom novembra či začiatkom decembra.“

Užívatelia bankovej aplikácie spoločnosti Revolut sú v súčasnosti schopní míňať svoje peniaze v zahraničí vo viac ako 120 menách bez poplatkov. Môžu tiež držať a obchodovať 25 mien a zdarma prevádzať peniaze po celom svete.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Yahoo

Facebook komentár