5_krokov_ktorymi_sa_zbavite_strachu_a_dosiahnete_uspech_2017

Uvažujete nad úžasnou myšlienkou. Dáte výpoveď vo svojej práci a vybudujete úspešné podnikanie. Chcete riadiť svoju vlastnú spoločnosť, najímať vlastných zamestnancov a spraviť svet lepším miestom pre život.

Ale… niekde hlboko vnútri Vám v tom niečo bráni. Strach. Bojíte sa zlyhania. Nie ste si istí svojim bláznivým podnikateľským nápadom. Nemyslíte si, že by ste mohli skoncovať so svojou prácou, pretože váš sen vybudovať miliónovú spoločnosť by sa mohol ukázať iba ako zbožné prianie.

Ako sa môžete zbaviť strachu a uspieť vo svete podnikania?

Riaďte sa nasledujúcimi odporúčaniami.

1. Čeľte svojmu strachu

Henry Ford raz povedal: „Jeden z najväčších objavov človeka, jedno z jeho najväčších prekvapení je zistenie, že môže spraviť to, čo považoval za nemožné.“

Podnikanie je plné výziev, neistoty a ťažkostí. Pri vedení podniku sa nevyhnutne dostanete do situácie, v ktorej budete zmätení, možno dokonca vystrašení. Larry Page, ktorý je spoluzakladateľom spoločnosti Google, povedal: „Bojíte sa zlyhania. Bojíte sa robiť niečo po prvýkrát. To je úplne prirodzené. Keď chcete dosiahnuť svoje ciele, musíte to prekonať.“

Inými slovami, potrebujete čeliť svojmu strachu. Čeliť svojmu strachu znamená priznať si ho. Priznajte si, že sa bojíte. Potom skúmajte svoje slabosti a silné stránky. Požiadajte o pomoc s vecami, na ktoré nestačíte. Ťažte zo svojich predností. Pohnite sa vpred.

Tajomstvom úspechu je napredovať čo najrýchlejšie. Nenechajte prokrastináciu, aby Vám v tom zabránila.

Súvisiace: 13 vecí, ktoré mentálne silní ľudia nerobia

2. Začnite okamžite

Drew Houston povedal: „Keď o niečom snívate, môžete stráviť celý život študovaním, plánovaním a pripravovaním sa na uskutočnenie svojho sna. Predovšetkým by ste však mali začať konať.“

Všetci máme sny, myšlienky a ciele, ale len málo z nás premení svoje sny na skutočnosť. Prečo? Pretože nezačneme konať.

Sľubný športovec uviazne kvôli pochybnostiam, že jeho bežecké topánky sú príliš lacné na to, aby sa v nich postavil svojim súperom. Potenciálny spisovateľ uviazne kvôli spisovateľskému bloku, pretože spochybňuje každú svoju zápletku a postavu. Podnikateľ tiež uviazne bez vôle pokračovať vo svojej snahe, pretože viní investorov z toho, že mu neumožnili vybudovať jeho vysnívanú spoločnosť.

Čo majú spoločné všetci títo ľudia? Nezačali konať. Oddali sa prokrastinácii, ktorá je iba ďalším druhom strachu. Úspešný podnikateľ musí pretvoriť svoje bláznivé nápady do konkrétneho produktu a dúfať v najlepší možný výsledok.

3. Tvrdo pracujte

Guy Kawasaki povedal: „Na čo nemám talent, to si vydobyjem tvrdou prácou. To je tajomstvo môjho života.“

Zlyhanie je vedľajším produktom strachu, prokrastinácie a nečinnosti. Úspech je vedľajším produktom tvrdej práce. Buffett, Gates, Jobs a Zuckerberg. Všetci nás učia, že tvrdá práca je kľúčom k úspechu. Namiesto meškania na stretnutie radšej vstaňte skôr. Zajtrajšiu prácu si naplánujte už dnes a ušetrený čas využijete na porazenie konkurencie. Pracujte dlho a usilovne a svoje podnikanie dovediete k úspechu.

4. Odvádzajte poriadnu robotu

Steve Jobs povedal: „Práca bude tvoriť veľkú časť Vášho života. Bude spokojní jedine v prípade, že odvediete prvotriednu robotu.“

Je jednoduché podľahnúť Vášmu horšiemu ja, uspokojiť sa s priemernými výsledkami a odvádzať nedostatočnú prácu s nízkou hodnotou. Takýmto prístupom však pošliapete vlastné sny, pretože nekvalitná robota nevydrží dlho. Požadovaný efekt bude mať jedine dobre odvedená práca, ktorá si však vyžaduje vedomosti a skúsenosti. Úspešný podnikateľ Sam Ovens radí: „Keď sa rozhodnete založiť si online podnikanie, okamžite o tejto problematike začnite čítať všetko, čo je v ľudských silách.“

Vyprodukovať kvalitnú robotu určite nie je jednoduché. Ak do toho ale vložíte všetok svoj čas, energiu a prostriedky, zmení to Váš život. Získate zručnosti, rešpekt a úspešnú kariéru. Iba dobre odvedená práca prináša hodnotu Vašim zákazníkom a zvýši návratnosť Vašich investícií.

Súvisiace: Neobyčajne odvážni ľudia zdieľajú týchto 12 vlastností

5. Nikdy sa nevzdávajte

Zo začiatku je to naozaj strašidelné.

Dáte výpoveď a pustíte sa do budovania spoločnosti, ktorá nakoniec nemusí fungovať. Eric Reis, ktorý je zakladateľom spoločnosti Lean Startup, vraví, že zo začiatku je Váš start-up iba „inštitúciou fungujúcou za extrémne nestabilných podmienok“.

Keď začnete podnikať dnes, najbližšie dva mesiace možno neprilákate žiadneho zákazníka a neuzavriete žiadny obchod. Je to svet plný neistoty. Práve preto uspejú iba najtrpezlivejší podnikatelia. Ostatní to vzdajú a skončia s podnikaním.

Keď chcete pokoriť svoj strach, sústreďte sa na budovanie základov svojej podnikateľskej kariéry a užívajte si to. Tak to robia úspešní podnikatelia. Richard Branson, ktorý je podnikateľským magnátom a zakladateľom spoločnosti Virgin, povedal: „V akejkoľvek oblasti podnikania sa pohybujete, mala by to pre Vás byť zábava. V spoločnosti Virgin to stále bolo prioritou a je to kľúčovou zložkou nášho úspechu.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, Fortune

Facebook komentár