Coskoro_si_mozno_budete_prenajimat_aj_pracovny_odev_2017

Jennifer Hymanová je generálnou riaditeľkou spoločnosti Rent the Runway, ktorú založila v roku 2009. V súčasnosti má veľké ambície v oblasti prenajímania oblečenia na každú príležitosť. Zo začiatku sa jej spoločnosť zameriavala na prenájom prestížneho módneho oblečenia, ktoré si väčšina zákazníkov nemohla dovoliť natrvalo zakúpiť. Dnes chce ponúkať svojim zákazníkom oblečenie vhodné aj na každodenné nosenie.

Hymanová na nedávnej tlačovej konferencii vyhlásila: „Chcela by som vytlačiť z trhu predajne ako H&M a Zara.“ Vzápätí sa však rýchlo opravila: „Nie len že by som to chcela… mám to v pláne.“

37-ročná Hymanová plánuje zmeniť statickú povahu šatníka amerických žien na omnoho dynamickejšiu. Spoločnosť Rent the Runway ponúka zákazníkom predplatené služby a verí, že časom presvedčí klientov, aby si prenajímali oblečenie na každodenné nosenie a nie iba na výnimočné príležitosti. Takzvaný „Neobmedzený“ program stojí $159 na mesiac a klientom umožňuje naraz si vypožičať až štyri kusy oblečenia. Tatko si môžu dovoliť efektívne a pravidelne obmieňať svoj šatník. Spoločnosť nedávno zaviedla aj lacnejšiu alternatívu s názvom „Zlepšenie“, pričom jej cena predstavuje $89 na mesiac. Predplatitelia si môžu v rámci tohto programu vypožičať celkovo štyri rôzne odevy za mesiac.

Hymanová si je vedomá skutočnosti, že väčšina amerických žien by si pri cene vyššej ako $100 nemohla dovoliť jej služby. Navyše by sa jednalo o zákazníčky, na ktoré sa Hymanovej stratégia spolieha v najväčšej miere. Je pravdou, že v najväčších mestách sa predplatiteľský program spoločnosti Rent the Runway teší pomerne veľkému úspechu. Napriek tomu však viac než 50% klientov spoločnosti žije práve v prímestských oblastiach. A tí si aj naďalej prenajímajú oblečenie predovšetkým pri výnimočný príležitostiach – značkové šaty na promócie či večerné šaty na silvestrovskú párty. Ak chce Hymanová naplno rozbehnúť svoje predplatiteľské programy, mala by sa snažiť osloviť aj týchto sviatočných klientov.

Manik Aryapadi, ktorý je analytikom predaja v konzultantskej spoločnosti A.T. Kearney, vraví: „Prímestské oblasti a vidiek predstavujú značnú výzvu. Ľudia v týchto lokalitách totiž nie sú zvyknutí nakupovať cez internet.“ Je však pravdepodobné, že hlavným problémom sú kultúrne rozdiely. Niektorí ľudia skrátka netúžia po neustále sa meniacom šatníku. Aryapadi dodáva: „V prvom rade je potrebné dosiahnuť zmenu v myslení potenciálnych zákazníkov.“

Coskoro_si_mozno_budete_prenajimat_aj_pracovny_odev_2017_2

Priestory spoločnosti Rent the Runway v meste Secaucus, štáte New Jersey.

Hymanová tvrdí, že predplatiteľské programy zodpovedajú v súčasnosti približne za jednu tretinu celkových príjmov spoločnosti Rent the Runway. Spoločnosť dosiahla v polovici roku 2016 príjmy vo výške $100 miliónov. O súčasnom stave príjmov sa odmietla vyjadriť. V roku 2016 však absolvovala šesť kôl financovania, pričom zhromaždila rizikový kapitál vo výške až $190 miliónov. Posledným investorom sa stala firma Fidelity Investments, ktorá poskytla spoločnosti Rent the Runway finančnú injekciu o hodnote $60 miliónov. Hodnota spoločnosti Rent the Runway dosahovala v roku 2014 úroveň $520 miliónov. Hymanová pre portál Recode potvrdila, že po poslednom kole financovania sa táto úroveň „výrazne zvýšila“.

Treba však poznamenať, že snáď najväčším problémom značky Rent the Runway je nedostatočné zviditeľňovanie sa na trhu. Vznikla už síce pred ôsmimi rokmi, no odvtedy sa takmer vôbec nesnažila propagovať svoje služby. Hymanová vraví: „Keď sídlite v New Yorku, veľmi ľahko preceníte všeobecné povedomie o Vašej značke. A teraz nevravím o povedomí v Kansase. Ide mi skôr o Boston či Los Angeles.“

Spoločnosť sa rozhodla zvýšiť aktivitu aj v tejto oblasti. V priebehu minulého mesiaca spustila celonárodnú reklamnú kampaň, v rámci ktorej sľubuje, že dokáže komukoľvek oživiť šatník o úplne novú kolekciu odevov.

Mike Kim, ktorý je riaditeľom konzultantskej spoločnosti AArete, vraví: „Všetci chceme byť celebritami.“ Reaguje tak na skutočnosť, že Hymanová ponúka klientom oblečenie prominentných značiek ako Narciso Rodriguez, Derek Lam či Naeem Khan. Kim ďalej vysvetľuje: „Spoločnosti Rent the Runway sa podarilo dosiahnuť, že luxusná móda je dostupná aj pre bežných ľudí. Keby sa navyše dokázala uplatniť aj mimo veľkých miest, užívala by si bezkonkurenčný úspech počas niekoľkých nasledujúcich rokov.“

Hlavné sídlo spoločnosti Rent the Runway sa síce nachádza v nablýskanom mrakodrape na Manhattane, no skutočným srdcom jej podnikania je zariadenie s rozlohou 23 225 metrov štvorcových v meste Secaucus, štáte New Jersey. O šiestej hodine ráno sem prichádzajú nákladné autá služieb FedEx, UPS a Americkej pošty, ktoré privážajú oblečenie zo všetkých kútov krajiny. Jednotlivé odevy je následne potrebné naskenovať, preskúmať, vyčistiť, opraviť a podrobiť kontrole kvality. Potom môžu byť zabalené a znovu odoslané zákazníkom. Oblečenie môže ráno doraziť napríklad z Kalifornie a večer sa už vydáva na svoju ďalšiu cestu do Severnej Dakoty.

V porovnaní s tradičnými predajcami oblečenia je pre spoločnosť Rent the Runway relatívne náročné rozširovať svoje skladnícke a distribučné operácie. Keď sa oblečenie vráti do zariadenia klasického predajcu, ten nie je nútení čo najskôr ho znovu umiestniť do obehu. Do továrne spoločnosti Rent the Runway sa však vracajú všetky odevy, ktoré vyšle do sveta. Zamestnanci majú následne približne 12 hodín na to, aby jednotlivé kusy oblečenia znovu pripravili na doručenie novým zákazníkom. To každý deň zahŕňa čistenie obrovských objemov odevov, s ktorým by si tradičný predajca oblečenia nemusel robiť starosti.

Ak chce však Hymanová naplniť svoje sny o rozširovaní podnikania, spoločnosť nevyhnutne potrebuje budovať nové zariadenia. Odkedy Rent the Runway spustila predplatiteľské programy, skladové zásoby oblečenia sa takmer zdvojnásobili. S nimi tiež narastajú distribučné poplatky. Distribúcia tovarov z jedného miesta do všetkých kútov krajiny so sebou prináša nezanedbateľné náklady.

Hymanová plánuje okrem výstavby nových distribučných centier aj zakladanie kamenných obchodov. Spoločnosť Rent the Runway v súčasnosti prevádzkuje päť predajní, v ktorých si môžu zákazníci skúšať nové kúsky oblečenia, či dokonca zmeniť svoj aktuálny outfit. Všetky tieto obchody sa nachádzajú vo veľkých mestách. Je otázne, nakoľko sa bude dariť takýmto predajniam v menej zaľudnených oblastiach. Hymanová vraví: „Je otázkou budúcnosti, či budeme zriaďovať kamenné predajne aj v prímestských oblastiach.“

Je potrebné poznamenať, že v súčasnosti sa už spoločnosť Rent the Runway stretáva s konkurenciou, ktorá sa snaží uspokojiť práve dopyt zákazníkov z prímestských lokalít. Jedná sa o start-upové spoločnosti ako Le Tote, Armarium a Curtsy. Oveľa väčšou hrozbou sú však tradiční predajcovia, ktorí sa budú snažiť eliminovať hrozbu v podobe takýchto start-upov.

Hymanová priznáva: „Nie som taká naivná, aby som si myslela, že sa nikto nepokúsi obsadiť tento trh. Všetci poznáme aspoň jednu spoločnosť, ktorá s radosťou pohlcuje všetky start-upy.“

Odkazuje pravdepodobne na spoločnosť Amazon. Tá sa zatiaľ síce ešte nesnaží ovládnuť trh s oblečením, naproti tomu značka Ann Taylor už vyvíja v tomto smere značné úsilie. Táto spoločnosť ponúka od minulého mesiaca neobmedzený predplatiteľský program za cenu $95 za mesiac.

Predstavitelia spoločnosti Ann Taylor nazvali tento program ako „Nekonečný štýl“. Badáme tu podozrivú podobu so sloganom spoločnosti Rent the Runway, ktorý znie „Štýl bez hraníc, nekonečné možnosti“. Zdá sa, že v odevnom priemysle nie je nekonečná jedine životnosť tradičných obchodov s oblečením.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, Bloomberg

Facebook komentár