Trump_Dohodu_pred_volbami_do_roku_2020_nepotrebujeme

Americký prezident Donald Trump v piatok povedal, že si nemyslí, že uzavrie obchodnú dohodu s Čínou pred prezidentskými voľbami do roku 2020.

“Nie, nemyslím si, že to pred termínom volieb potrebujeme,” poznamenal Trump počas tlačovej konferencie v Bielom dome, realizovanej spoločne s austrálskym premiérom Scottom Morrisonom.

“Myslím, že ľudia vedia, že robíme skvelú prácu,” uviedol Trump a poukázal na prácu svojej administratívy v oblasti ekonomiky a obrany. „Čína je tvrdo zasiahnutá. My nie, my ňou ovplyvnení nie sme.“

Trump dodal, že jeho vzťah s čínskym prezidentom Xi Jinpingom je silný, ale „práve v súčasnosti čelíme naozaj rozdielnym názorom.“

Trump tiež povedal, že nechce pristúpiť na „čiastočnú dohodu“ s Pekingom, keďže sa minulý týždeň objavili správy o návrhoch pre zváženie „dočasnej dohody“.

Trump poznamenal: „Smažíme sa riešiť obchod kompletne. Nehľadáme len čiastočné riešenia obchodu.“

Prezidentova podpora postoja „všetko alebo nič“ k prípadnej dohode s Čínou nastala pri nedávnych náznakoch prudkého napätia medzi týmito dvoma krajinami.

Dohoda s Čínou, ktorá sa zaoberá krádežami duševného vlastníctva, núteným presunom technológií a obchodným deficitom USA s Čínou, nie je zďaleka zaručená. A na trhy znepokojenie ohľadom obchodnej vojny neustále vplýva: Akciové trhy v priebehu včerajšieho dňa dostali do negatívneho pásma, keď úrad pre poľnohospodárstvo v Montane uviedol, že čínska delegácia napríklad zrušila nadchádzajúcu návštevu americkej farmy v štáte. Podľa ministerstva poľnohospodárstva tohto štátu, poľnohospodárska delegácia tiež zrušila svoju návštevu Nebrasky.

Napriek tomu, že obchodné rokovania by sa mali v priebehu budúceho mesiaca opäť naštartovať, obe strany podnikli niekoľko krokov, aby pripomenuli niektoré zo svojich najdramatickejších krokov v rámci rovnomernej odvety obchodnej vojny.

Súvisiace:
Obchodná vojna USA s EÚ by bola väčšia a škodlivejšia ako s Čínou
Ray Dalio nevylúčil, že Čína ako zbraň využije dlhopisy USA

Čína minulý týždeň na zoznam oslobodení od cla pridala niektoré poľnohospodárske výrobky z USA, napríklad sójové bôby a výrobky z bravčového mäsa. Peking už zastavil nové poľnohospodárske nákupy zo Spojených štátov – a možno uvalí clo na tovar, ktorý nedávno kúpil – práve v priebehu minulého mesiaca.

CNBC tiež potvrdila, že USA dočasne vynímajú viac ako 400 druhov čínskeho dovozu zo zásahu ciel, ktoré Trumpova administratíva v priebehu minulého roka uložila.

Trump minulý týždeň v statuse na sociálnej sieti Twitter uviedol, že Čína „ kúpi veľké množstvo našich poľnohospodárskych výrobkov! “V piatok zopakoval, že„ Čína začína opätovne kupovať naše poľnohospodárske produkty.“

Trump však na tlačovej konferencii dodal: “Ale to samo o sebe nestačí,“ … “To nie je to, čo chceme.” Chceme toho oveľa viac.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, CNBC

Facebook komentár