Dve-mapy-ukazuju-rast-NATO-a-izolaciu-Ruska-od-roku-1990

Rusko sa za posledných 30 rokov čoraz viac izolovalo od zvyšku Európy a mapy kontinentu ilustrujú, aká drastická zmena nastala.

Fínsko a Švédsko tento týždeň už oficiálne podali svoju žiadosť o zámer vstúpiť do vojenskej aliancie NATO, čím sa pre obe krajiny ukončí desaťročia trvajúca história vojenskej neutrality. Ich plány sa zrodili po tom, čo Rusko koncom februára napadlo Ukrajinu – údajne preto, aby jej zabránili vstúpiť do NATO.

Rusko prvýkrát zaútočilo na Ukrajinu v roku 2014 po tom, čo občianske povstanie vyhostilo proruského vodcu z krajiny. Ukrajina následne požiadala o vojenský výcvik a pomoc od západných krajín, no nebola prijatá do NATO.

Krajiny v NATO sú viazané zmluvou vzájomného sa obraňovania. Rovnako ako Ukrajina, aj Fínsko zdieľa dlhú hranicu s Ruskom.

Súvisiace:
Rusko denne stojí vojna na Ukrajine odhadovaných $900 mil.
Rusko potrebuje predávať ropu. Dochádzajú mu možnosti

Európa v roku 1990

V roku 1990, rok po páde Berlínskeho múru, Ruskom ovládaný Sovietsky zväz zahŕňal Ukrajinu, pobaltské štáty a niekoľko ďalších, dnes už nezávislých krajín. Varšavská zmluva – aliancia, ktorej dominovalo Rusko, zahŕňala šesť satelitných krajín, ktoré sú v súčasnosti tiež nezávislé.

V roku 1990, rok po páde Berlínskeho múru, Rusko ovládlo Sovietsky zväz a šesť spojeneckých krajín Varšavskej zmluvy.

V roku 1990, rok po páde Berlínskeho múru, Rusko ovládlo Sovietsky zväz a šesť spojeneckých krajín Varšavskej zmluvy.

Európa v roku 2022

Za posledných 32 rokov sa Nemecko znovu zjednotilo a všetky bývalé krajiny Varšavskej zmluvy vstúpili do NATO. Do NATO vstúpili aj tri krajiny, ktoré boli kedysi súčasťou Sovietskeho zväzu – Estónsko, Lotyšsko a Litva.

Od roku 2022 sa NATO rozšírilo o tri bývalé sovietske štáty a všetky bývalé krajiny Varšavskej zmluvy.

Od roku 2022 sa NATO rozšírilo o tri bývalé sovietske štáty a všetky bývalé krajiny Varšavskej zmluvy.

Hoci sa Švédsko a Fínsko chcú pripojiť k svojim severským susedom v NATO, prijatie môže trvať niekoľko mesiacov alebo môže byť úplne zablokované.

Turecko, ktoré je členom NATO od roku 1952, nesúhlasí s prijatím týchto dvoch krajín a označuje škandinávske krajiny „satelitom pre teroristické organizácie“.

Facebook komentár