Ropa-dosiahne-120-dolarov-za-barel-ak-Rusko-napadne-Ukrajinu-Analytik

Cena ropa „určite“ dosiahne 120 dolárov za barel a celosvetové ekonomika prejde „radikálnou zmenou“, ak Rusko napadne Ukrajinu – s touto predpoveďou prišiel skúsený analytik, David Roche.

Moskva poprela, že by mala v pláne napadnúť susednú Ukrajinu, ale k jej hraniciam presunula približne 130 000 vojakov, tanky a rakety. Kremeľ požaduje, aby sa Ukrajine nikdy nepovolilo stať sa členom vojenskej aliancie NATO, a taktiež uviedol, že chce, aby organizácia znížila svoju prítomnosť vo východnej Európe.

V pondelkovom rozhovore pre agentúru CNBC Roche označil neistotu ohľadom ďalších krokov Ruska za tzv. „ducha v miestnosti“ – takého, ktorý má potenciál masívne narušiť celosvetové trhy.

„Myslím si, že ak by došlo k invázii na Ukrajinu a došlo by k sankciám, ktoré by buď bránili Rusku v prístupe k devízovým mechanizmom, systémom zasielania správ atď., alebo by im bránili vo vývoze ich komodít, či už ropy, plynu alebo uhlia, myslím si, že v tom čase by sme určite videli ceny ropy na úrovni 120 dolárov (za barel).“

Kontrakt na ropu Brent s dodávkou v apríli sa v stredu obchodoval o niečo nižšie, na úrovni okolo 90,50 dolárov za barel, ale ceny ropy od začiatku roka zaznamenali stabilný rast, keďže sa obchodovali pod hodnotou 80 dolárov za barel.

Graf cien ropy Brent od začiatku roka 2022 po súčasnosť
Ropa-dosiahne-120-dolarov-za-barel-ak-Rusko-napadne-Ukrajinu-Analytik-graf

Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť – Jake Sullivan v nedeľu varoval, že invázia môže prísť „každý deň“.

Dokonca aj pri zohľadňovaní možného vplyvu na ceny ropy, Roche predpovedal, že ruská invázia na Ukrajinu bude mať ďalekosiahle ekonomické dôsledky. Varoval, že mnohí účastníci trhu podceňujú potenciálne dôsledky rusko-ukrajinskej krízy.

Pre CNBC poznamenal: “Najlepšie odhadujem, že väčšina investorov považuje pána Putina za tzv. hudbu na pozadí, s čím by som si bol istý, že pán Putin súhlasiť nebude.”

Roche poznamenal, že ak Putin „voči Ukrajine urobí niečo dramatické “, USA a ich spojenci pravdepodobne uvalia tvrdé sankcie na Rusko a európske akciové trhy a vyhliadky globálnej ekonomiky prejdú „radikálnou premenou“.

Súvisiace: USA: “Ruské sily na úrovni 70 % potrebnej na úplnú inváziu na Ukrajinu”

Americkí zákonodarcovia uviedli, že vymýšľajú „matku všetkých sankcií“ proti Rusku ako spôsob obrany Ukrajiny, ktorý by „ochromil ekonomiku Ruska“. Britskí a nemeckí ministri taktiež prišli s varovaním, že ak podnikne akékoľvek agresívne kroky proti Ukrajine, bude to mať pre Moskvu významné ekonomické dôsledky.

Odborníci však naznačili , že Rusko je ochotné spôsobiť „skutočnú finančnú ujmu“ a totálnu vojnu, aby na Ukrajine dosiahlo svoje politické ciele.

V prieskume medzi 5 529 jednotlicami v siedmich členských štátoch EÚ, zrealizovanom koncom januára Európska rada pre zahraničné vzťahy zistila, že väčšina ľudí vo všetkých skúmaných krajinách verí, že Rusko napadne Ukrajinu. Väčšina účastníkov taktiež uviedla, že verí, že NATO a EÚ by sa mali postaviť na obranu Ukrajiny, ak Rusko vykoná útok.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár