USA_zmiernuju_tlak_na_spolocnost_Huawei

Ministerstvo obchodu opäť rozšírilo dočasné všeobecné licencie umožňujúcu amerických spoločností predávať produkty značky Huawei, ktorá je etablovanou čínskou technologickou spoločnosťou. Platnosť dočasnej licencie sa v pondelok skončila.

Oznámenie je dobrou správou pre spoločnosť Huawei a pre americké technologické spoločnosti, ktoré sa na ňu spoliehajú ako na kľúčového zákazníka. Obchodné oddelenie tiež uviedlo, že rozšírenie je do veľkej miery určené na pomoc poskytovateľom bezdrôtových služieb na vidieku v USA, ktorí vo svojich sieťach používajú lacné vybavenie spoločnosti Huawei. Predstavuje to však aj pokračujúcu izoláciu spoločnosti Huawei, ktorá čelí tlaku USA a snaží stať sa menej závislou od amerických komponentov, čo vedie k čoraz nezávislejšiemu čínskemu technologickému gigantovi.

Minister obchodu USA – Wilbur Ross v pondelkovom vyhlásení uviedol: „Ministerstvo bude aj naďalej prísne monitorovať vývoz citlivých technológií, aby zabezpečilo, že naše inovácie nebudú využívať tí, ktorí by našu národnú bezpečnosť vedeli ohroziť.“

Trumpova administratíva tvrdí, že sieťové vybavenie spoločnosti Huawei predstavuje riziká pre národnú bezpečnosť USA, pretože jej telekomunikačné vybavenie môže Peking použiť na špionáž. Vláda USA tiež obvinila spoločnosť Huawei z obchádzania sankcií a odcudzenia duševného vlastníctva amerických spoločností, čo spoločnosť Huawei razantne popiera.

V máji ministerstvo obchodu zaradilo spoločnosť Huawei do obchodného zoznamu „Entity List“, ktorý znemožňuje americkým spoločnostiam s ňou obchodovať bez vládnej licencie. Tento krok však predstavoval vážnu hrozbu pre amerických dodávateľov – spoločnosť Huawei je najväčšou telekomunikačnou spoločnosťou sveta, druhým najväčším producentom smartfónov a každý rok nakupuje produkty od amerických spoločností v hodnote desiatok miliárd dolárov. Táto stratégia mala tiež vplyv na predaj smartfónov spoločnosti Huawei.

Čoskoro po vyhlásení, Ministerstvo obchodu udelilo dočasnú všeobecnú licenciu niektorým spoločnostiam. Americkým spoločnostiam tak umožňuje predávať určité produkty firmy Huawei, ktoré nepredstavujú bezpečnostné riziko, ako sú aktualizácie softvéru a mikročipy používané pre staršie bezdrôtové zariadenia. Prvýkrát toto schválenie bolo vykonané v auguste. Pondelkové oznámenie je tretím 90-dňovým udelením licencie, ktorej platnosť sa skončí vo februári.

Začiatkom tohto mesiaca Ross pre Bloomberg TV poznamenal, že „čoskoro“ príde viac trvalých licencií pre jednotlivé spoločnosti v súvislosti so spoločnosťou Huawei. Uviedol, že ministerstvo obchodu dostalo 260 žiadostí o takéto licencie. Obchodné oddelenie okamžite neodpovedalo na žiadosť o pripomienky k aktuálnemu stavu týchto jednotlivých licencií.

Počíta aj so schopnosťou obchodovať s firmou Huawei. Je to skupina okolo 40 malých bezdrôtových operátorov na vidieku v USA, ktorí si vybudovali svoje siete pomocou vybavenia čínskej spoločnosti. Títo operátori tvrdia, že by ich mohlo stáť miliardy a trvať mesiace, kým by zariadenia spoločnosti Huawei odstránili a vymenili. Dočasná všeobecná licencia by mohla byť spôsobom, ako si kúpiť čas, kým Kongres neschváli právne predpisy navrhované v septembri, ktoré by týmto operátorom poskytli 1 miliardu dolárov na pomoc pri výmene čínskeho vybavenia.

Súvisiace: Huawei: Zákaz z USA vyjde na $30 miliárd

Ross ďalej uviedol: „Predĺženie dočasnej všeobecnej licencie umožní operátorom naďalej poskytovať služby zákazníkom v najodľahlejších oblastiach Spojených štátov, ktorí by inak čelili významným problémom.“

Táto správa prichádza aj ako prielom v obchodnej dohode medzi USA a Čínou, na ktorej sa podieľa spoločnosť Huawei a zostáva aj naďalej mimo dosah. Očakáva sa, že prezident Donald Trump a čínsky vodca Xi Jinping podpíšu čiastočnú obchodnú dohodu zhruba o mesiac, hoci rokovania o konečnom znení dohody minulý týždeň čelili ďalšiemu problému.

Medzitým sa spoločnosť Huawei usiluje o to, aby sa pre svoje výrobky menej spoliehala na americké komponenty v prípade, že by sa tlak zo strany vlády USA nezmiernil. Spoločnosť v auguste oznámila svoj vlastný operačný systém, ktorý nahradí operačný systém Android od spoločnosti Google. Vyvinula tiež svoje vlastné sady čipov pre smartfóny.

To všetko by z Huawei mohlo vytvoriť medzinárodného technologického hráča, ktorý konkuruje ešte priamejšie americkým spoločnostiam. Je tak vidno rozsiahle obavy, ktoré by mohli ohroziť dominantné postavenie USA v technologickom priemysle.

Predseda spoločnosti Microsoft – Brad Smith v priebehu minulého mesiaca v rozhovore poznamenal: „Ak niekto z vlády verí, že Windows na notebooku predávanom spoločnosťou Huawei by pre Spojené štáty predstavovali riziko národnej bezpečnosti, potom o tom samozrejme chceme diskutovať,“ … „ale nemyslíme si, že to tak je.“ Microsoft požiadal o individuálnu licenciu na predaj produktov spoločnosti Huawei.

Smith ďalej uviedol: „Aktuálne v priestore operačného systému pre PC nie je žiadny čínsky konkurent,“ … „Je skutočne v ekonomickom záujme Spojených štátov vytvoriť nielen motiváciu, ale aj potreby pre vytvorenie čínskeho operačného systému? Pretože akonáhle bude vytvorený, bude s nami konkurovať po celom svete.“

Spoločnosť Huawei naopak tvrdí, že predĺženie dočasnej všeobecnej licencie bude mať malý vplyv na jej podnikanie a tvrdí, že od začiatku nemala byť zaradená do zoznamu.

Spoločnosť Huawei vo vyhlásení uviedla: „Americkým spoločnostiam, s ktorými spoločnosť Huawei obchoduje, to značne poškodilo hospodársku súťaž a už to viedlo k narušeniu spoluprác a poškodilo vzájomnú dôveru, od ktorej závisí globálny dodávateľský reťazec,“ … „Vyzývame vládu USA, aby ukončila toto nespravodlivé zaobchádzanie a odstránila Huawei zo zoznamu problémových firiem.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár