Huawei_na_cinskom_trhu_smartphonov_drvi_superov_ako_aj_Apple

Dodanie smartfónov spoločnosti Huawei v Číne v druhom štvrťroku prudko vzrástlo, keďže čínsky technologický gigant dosiahol najvyšší podiel na trhu, ako ktorýkoľvek predajca v krajine za posledných osem rokov. S týmito údajmi prišli údaje od výskumnej firmy Canalys.

Canalys uviedla, že predaje smartfónov spoločnosti Huawei v Číne medziročne prudko vzrástli, teda až o 31%, aj keď sa celkový trh spomalil. Predaj spoločnosti Apple v druhom štvrťroku poklesol o 14%, zatiaľ čo objemy čínskych konkurentov Oppo, Vivo a Xiaomi sa tiež znížili.

Analytička spoločnosti Canalys – Mo Jia uviedla: „Pridanie spoločnosti Huawei do zoznamu nežiaducich subjektov v USA viedlo v zámorí k neistote, ale v Číne si udržali “nohu na plyne“,“ … „Jej hlavnou stratégiou zostáva investovať do agresívneho rozširovania vrámci offline marketingu a prilákať spotrebiteľov od konkurenčných značiek ako Oppo a Vivo, zatiaľ čo uvoľňuje novú vlnu marketingových výdavkov na podporu nových kanálov a technológií.“

Huawei teraz podľa dát spoločnosti Canalys v Číne dosahuje 38% podielu na trhu. Výskum zverejnený v utorok zistil, že globálny mix spoločnosti Huawei sa „posunul späť do Číny“, pretože čelí rastúcim kontrolným a obchodným prekážkam zo strany USA.

V utorok spoločnosť Huawei vykázala medziročný nárast príjmov za prvých šesť mesiacov roku 2019 o 23,2%, napriek tomu, že čelila politickým protiveterom.

V mesiaci máj administratíva Donalda Trumpa zaradila spoločnosť Huawei na takzvaný zoznam subjektov, ktorý od spoločností vyžaduje osobitné licencie na predaj alebo prenos technológie spoločnosti Huawei.

Súvisiace: Huawei: Zákaz z USA vyjde na $30 miliárd

Americkí predstavitelia tvrdia, že technológia Huawei by mohla predstavovať riziko národnej bezpečnosti tým, že by čínskym špiónom otvorila zadné vrátka. Poukazujú na čínske zákony, ktoré údajne vyžadujú, aby každá vnútroštátna spoločnosť pomáhala pri zhromažďovaní spravodajských informácií, teda ak o to Peking požiada. Huawei opakovane popieral, že by sa zapojil do akejkoľvek formy špionáže alebo poskytol údaje čínskej vláde.

Správa spoločnosti Canalys ďalej zistila: „Maloobchodní partneri spoločnosti Huawei zverejňujú reklamy tak, aby prepojili spoločnosť Huawei s vlasteneckou voľbou, čím by oslovili rastúcu demografickú skupinu čínskych spotrebiteľov, ktorí sú ochotní pri rozhodovaní o kúpe zohľadniť politické faktory.“

Apple na začiatku roka pred slabým dopytom v Číne varovala, avšak poukázala na zlepšenie trhu v priebehu minulého štvrťroka. Analytici budú pozorne sledovať príjmy spoločnosti Apple z Číny, keďže výrobca iPhonov oznámi svoj zisk za fiškálny tretí štvrťrok až po uzavretí dnešných trhov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár