Pred_Huawei_sa_zatvaraju_dvere_po_celom_svete

Huawei sa dostala pod tlak na ďalších dvoch kľúčových európskych trhoch – čo predstavuje najnovší z radu problémov, ktorým táto čínska spoločnosť vo svete čelí.

Telekomunikačná spoločnosť Orange vylúčila používanie produktov spoločnosti Huawei vo svojej základnej 5G siete vo Francúzsku a Deutsche Telekom tvrdí, že v Nemecku skúma nákupy zariadení spoločnosti Huawei.

Čínska spoločnosť, ktorá predáva smartfóny a telekomunikačné zariadenia aktuálne čelí zvýšenej kontrole v Spojených štátoch a v ďalších krajinách, kde úradníci varovali pred potenciálnymi rizikami národnej bezpečnosti pri používaní produktov spoločnosti Huawei.

Nedávne zatknutia jej finančnej riaditeľky – Meng Wanzhou vyvolali ďalšie otázky týkajúce sa spoločnosti Huawei. Mengová bola v Kanade prepustenou na kauciu, ale aktuálne čelí dlhému právnemu súboju o to, či by mala byť vydaná do Spojených štátov, kde ju prokurátori obvinili, že pomohla spoločnosti Huawei obísť sankcie voči Iránu.

Najväčší telekomunikačný operátor vo Francúzsku – Orange, v piatok vylúčil používanie zariadenia Huawei vo svojej základnej 5G sieti v krajine.

Generálny riaditeľ spoločnosti Orange Stephane Richard v piatok poznamenal: “Neočakávame, že budeme pozývať aj spoločnosť Huawei k vytvoreniu 5G siete,” … “Spolupracujeme s našimi tradičnými partnermi – jedná sa o Ericsson a Nokia.”

Medzitým skupina Deutsche Telekom uviedla, že preberá otázky ohľadom bezpečnosti sieťových prvkov od čínskych výrobcov “veľmi vážne”.

Vo vyhlásení uviedli: “Sledujeme stratégiu viacerých predajcov pre používané sieťové prvky (od výrobcov predovšetkým ako Ericsson, Nokia, Cisco, Huawei),” … “Napriek tomu v súčasnosti prehodnocujeme našu stratégiu obstarávania.”

Huawei okamžite neodpovedala na žiadosť o pripomienku zaslanú mimo čínskych pracovných hodín.

Oznámenie od spoločnosti Deutsche Telekom – spolu so správami od firmy SoftBank, ktorá tento týždeň informovala aj o tom, že by mohlo dôjsť k zrušeniu vybavenia spoločnosti Huawei v Japonsku – tieto okolonosti by mohli tiež vplývať na prebiehajúcu fúziu medzi spoločnosťami T-Mobile a Sprint. Deutsche Telekom je väčšinovým vlastníkom spoločnosti T-Mobile, zatiaľ čo spoločnosť Softbank vlastní spoločnosť Sprint.

Agentúra Reuters v piatok uviedla, že dohoda medzi týmito dvoma telekomunikačnými operátormi v USA by aktuálne nemusela získať súhlas od federálnych regulátorov, ktorí sa zaoberajú rizikami národnej bezpečnosti. Podľa agentúry Reuters bolo použitie zariadenia Huawei súčasťou prešetrenia.

Súvisiace:
Huawei v roku 2018 dosiahne príjmy $100 miliárd
Manažérka firmy Huawei v Kanade zatknutá

Huawei je do značnej miery vylúčená z amerického trhu, kde sa opakovane ocitla pod tlakom zákonodarcov a vládnych predstaviteľov, ktorí ju obviňujú, že pracuje pod vplyvom čínskej vlády.

Opakovane poprela obvinenia a vyhlásila, že ide o súkromnú spoločnosť vlastnenú svojimi zamestnancami. Huawei v priebehu minulého mesiaca poznamenala, že jej zariadenia sú dôveryhodné v 46 svetových krajinách u 50 najväčších telekomunikačných spoločností.

Bezpečnostné agentúry sa však obávajú najmä účasti spoločnosti Huawei na budúcich 5G sieťach, pretože sa navyšuje objem pripojených zariadení, inteligentných domov a internetových vecí.

Nový Zéland a Austrália zabránili telekomunikačným spoločnostiam využívať zariadenia Huawei pre svoje 5G mobilné siete.

Problémy spoločnosť Huawei sa objavili aj vo Veľkej Británií. Britská telekomunikačná skupina BT minulý týždeň uviedla, že nebude kupovať zariadenia Huawei pre základné vybavenie jej bezdrôtovej siete 5G.

 AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian

Facebook komentár