Predseda-predstavenstva-spolocnosti-Huawei-Cielom-je-prezit

Predseda predstavenstva Huawei uviedol, že „cieľom čínskej technologickej spoločnosti je prežiť“, pretože príjmy v prvom polroku prepadli až takmer o 30%.

Spoločnosť so sídlom v Šen-čene, ktorá bola v roku 2019 zaradená na čiernu listinu Americkým ministerstvom obchodu, v piatok oznámila, že v prvom polroku 2021 vygenerovala príjmy 320,4 miliardy juanov (49,6 miliardy dolárov). Je to výrazný pokles zo 454 miliárd juanov, ktoré Huawei zaznamenal v prvej polovici roku 2020.

Spoločnosť Huawei uviedla, že jej ziskové rozpätie vzrástlo o 0,6% na 9,8%, predovšetkým v dôsledku zlepšenia účinnosti, a dodala, že celkový výkon je v súlade s prognózami.

Predseda firmy Huawei – Eric Xu vo vyhlásení uviedol, že spoločnosť si stanovila strategické ciele na nasledujúcich päť rokov.

Povedal: “Našim cieľom je prežiť a vykonať to čo najudržateľnejším spôsobom.”

Bývalý americký prezident Donald Trump v roku 2019 zaradil spoločnosť Huawei na čiernu listinu exportu, čo je krok, ktorá americkým firmám bráni s nimi obchodovať. Spoločnosť Google už napríklad nemohla poskytnúť licencie svojho mobilného operačného systému – Android na zariadenia spoločnosti Huawei.

Čierny zoznam blokuje americké spoločnosti v predaji alebo prevode technológie na spoločnosť Huawei, pokiaľ im nie je udelená špeciálna licencia. To jednoznačnej brzdilo schopnosť spoločnosti Huawei navrhovať vlastné čipy a získavať ďalšie komponenty.

Xu v apríli uviedol, že spoločnosť Huawei navýšila svoje investície do výskumu a vývoja ako súčasť svojho úsilia „udržať spoločnosť nad vodou, riešiť problémy súvisiace s kontinuitou dodávok spôsobené zákazmi USA a presadzovať udržateľnosť do budúcnosti“.

„Náročné obdobie“

Predmet činnosti spoločnosti Huawei je rozdelený do troch divízií pre: operátorov, podniky a spotrebiteľov.

Spoločnosť Huawei uviedla, že príjmy zo spotrebiteľského podnikania v medziročnom porovnaní klesli na 135,7 miliardy juanov z 255,8 miliardy juanov, pričom z toho viní pokles predajov v rámci svojich produktov – Honor na konci roku 2020.

Jej divízia pre operátorov, ktorá poskytuje 5G a inú telekomunikačnú infraštruktúru, v prvom polroku zaznamenala pokles tržieb na 136,9 miliardy juanov zo 159,6 miliardy juanov v prvom polroku 2020.

Spoločnosť Huawei uviedla, že jej divízia zameraná na operátorov v prvom polroku (mimo Číny) dosiahla neustále navýšenia. V Číne, ktorá je zďaleka jej najväčším trhom, však spoločnosť uviedla, že ju ovplyvnili oneskorenia pri zavádzaní 5G siete. Spoločnosť Huawei uviedla, že očakáva, že vývoj jej podnikania s operátormi bude v nasledujúcich šiestich mesiacoch naďalej stabilne rásť vďaka úsiliu 5G spoločností China Mobile, China Broadcasting Network, China Telecom a China Unicom.

Spoločnosť Huawei uviedla, že v prvom polroku v divízii pre firmy jej tržby vzrástli na 42,9 miliardy z 36,3 miliardy juanov v prvom polroku 2020.

Huawei uviedla, že jej podniková činnosť mimo Číny dosiahla vyšší rast ako na domácom trhu a dodala, že v tomto roku zostane aj naďalej „najsľubnejším motorom rastu“ spoločnosti.

Xu ďalej poznamenal: “Napriek poklesu tržieb z nášho spotrebiteľského podnikania spôsobeného externými faktormi sme presvedčení, že naše divízie zamerané na firmy a operátorov budú aj naďalej stabilne rásť.”

Nakoniec dodal: „Bolo to náročné obdobie a všetci naši zamestnanci napredovali s mimoriadnym odhodlaním a silou. Chcem poďakovať každému členovi tímu skupiny Huawei za ich neuveriteľné úsilie.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár