Huawei_Zakaz_z_USA_vyjde_na_$30_miliard

Zakladateľ a generálny riaditeľ (CEO) čínskej technologickej spoločnosti Huawei v pondelok poznamenal, že v najbližších niekoľkých rokoch prídu približne o 30 miliárd dolárov, keďže proti jej podnikaniu je vedená kampaň z USA.

Ren Zhengfei počas panelovej diskusie v sídle spoločnosti Huawei v Šen-čene, poznamenal: “V najbližších dvoch rokoch si myslím, že znížime našu kapacitu, čím sa znížia naše príjmy o približne 30 miliárd dolárov v porovnaní s pôvodnou prognózou, takže naše predaje v tomto roku a budúcom roku dosiahnu približne 100 miliárd dolárov.”

Tržby v minulom roku vzrástli o približne 20% na 721 miliárd juanov (104 miliárd dolárov).

Táto úspešná čínska technologická firma sa od tej doby stala vyvrcholením v americko-čínskej obchodných vojny. Administratíva Donalda Trumpa priniesla obrovskú ranu 16. mája, keď pridala spoločnosť Huawei na čiernu listinu, ktorá obmedzuje americké spoločnosti z predaja technológie bez toho, aby najprv získali americkú vládnu licenciu.

Washington sa obáva, že Peking by mohol využiť svoje vybavenie na špehovanie iných národov a vyvíjal tlak na spojencov, aby obmedzili spoločnostiam možnosti z nadchádzajúcej generácie bezdrôtových sietí 5G. Huawei opakovane poprela, že by ktorýkoľvek z jej produktov predstavoval riziko pre národnú bezpečnosť.

Súvisiace: Medzi Čínou a USA existuje väčší konflikt ako obchodná vojna

Napriek tomu, že firma Huawei sa nedostala na americký trh, už takmer desaťročie kvôli týmto obavám, stala sa najväčším svetovým výrobcom telekomunikačných zariadení a druhou najväčšou značkou v oblasti smartphonov.

Len štyri týždne na čiernej listine amerického obchodu zasiahli túto spoločnosť naozaj tvrdo, keďže ublížila jej podnikaniu smartfónov a narušili jej dominanciu v zariadeniach pre 5G siete.

Ren poznamenal, že zámorský predaj smartfónov “klesol o 40%.” Hovorca spoločnosti povedal, že Ren sa odvolával na pokles predajov medzi 17. májom a 16. júnom v porovnaní s mesiacom do 16. mája.

Pád späť za Apple?

Renove komentáre prichádzajú menej ako týždeň po tom, čo Huawei opustil svoj cieľ ohľadom prekonania gigantu Samsung, čím by sa do konca roka stala vedúcou značkou sveta v oblasti smartphónov.

Niektorí analytici uviedli, že Huawei môže dokonca čeliť problémom, aby si udržal náskok pred spoločnosťou Apple, ak bude dlho odrezaný od trhu v USA.

Podľa analytičky výskumnej spoločnosti IDC, Kiranjeet Kaura: “Ak v nasledujúcich dvoch mesiacoch nastane “pozitívny vývoj” pre Huawei, následne by sa jej “možno” v tomto roku podarilo udržať si svoju pozíciu č. 2.

Ďalej poznamenala: “V opačnom prípade to bude veľmi náročná situácia pre Huawei, ktorá mala v roku 2018 a v prvom štvrťroku 2019 takmer polovicu svojich smartfónov predaných vrámci zahraničných trhov.“

Zákaz vývozu z USA prinútil spoločnosti ako Google a Facebook odstrániť ich produkty populárnych aplikácií a služieb zo smartphónov firmy Huawei, bez ktorých sa pre spotrebiteľov stanú menej atraktívnymi.

Vedúci mobilní operátori v Spojenom kráľovstve a Japonsku odďaľujú uvedenie smartfónov Huawei a dodávatelia mimo Spojených štátov uvádzajú pokles objednávok od čínskej spoločnosti. Predseda tchajwanského výrobcu čipov TSMC – Mark Liu na začiatku tohto mesiaca povedal, že “dopyt spoločnosti Huawei v tomto roku klesol.”

Riziko dominancie v oblasti 5G

Okrem smartphonov, Huawei dosiahla cenenú pozíciu ako líder v 5G technológii, ktorá vyzerá byť taktiež zraniteľná.

Ren povedal, že spoločnosť očakávala tvrdú konkurenciu, a dokonca aj konflikt, akonáhle dosiahla pozíciu lídra na trhu.

Ren poznamenal: „Avšak to, čo sme nepredpokladali, bolo, že strategické odhodlanie USA zaútočiť na nás by bolo také veľké a mohlo by byť také neochvejné,“ … “Tiež sme nepredpokladali, že by nás USA strategicky napadli na toľkých frontoch.”

Podľa spoločnosti zaoberajúcej sa prieskumom trhu, ktorá sleduje technologické trendy – Iplytics: “Spoločnosť výrazne investovala do vývoja novej generácie bezdrôtovej technológie. Huawei a jej pridružené spoločnosti prispeli k úsiliu o vytvorenie medzinárodného štandardu pre 5G siete viac ako konkurenti Nokia a Ericsson.“

Teraz Nokia uzatvára medzeru voči firme Huawei, získaním nových zmlúv pre 5G siete a niektoré spoločnosti sa údajne vyhýbajú predstaviteľom firmy Huawei na medzinárodných stretnutiach.

Súvisiace: Čína hrozí čiernou listinou zahraničných spoločností

Juhokórejský mobilný operátor LG UPlus a výrobcovia čipov Intel a Qualcomm údajne svojim zamestnancom obmedzili aby prestali zdielať informácie o technológiách a technických normách s partnermi v Huawei Technologies.

Hovorca spoločnosti LG UPlus, jediného operátora, ktorý používa Huawei vo svojom 5G nasadení v Soule, poznamenal, že v rámci firmy neexistuje žiadna formálna politika obmedzovania rozhovorov s firmou Huawei. Intel túto záležitosť odmietol komentovať a Qualcomm na žiadosť o komentár neodpovedal.

Ren zostáva presvedčený, že jeho spoločnosť môže prežiť a predpovedal, že spoločnosť sa za pár rokov vráti k rastu.

Nakoniec poznamenal: “Nebudeme spokojní, stále chceme so svetom otvorene spolupracovať.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár