Data_v_automobiloch_by_mohli_mat_do_roku_2030_hodnotu_750_bilionov_dolarov

V predchádzajúcom desaťročí, boli elektromobily ďalšia veľká novinka v automobilovom svete. Teraz sa začínajú preberať ako hrom samojazdiace automobily.

Ale s elektromobilmi, ktoré tvoria asi o 1 % z celosvetového predaja automobilov viac a plne autonómnymi vozidlami, ktoré sú stále v experimentálnej fáze, sa zdá, že by sme mohli mať vo výhľade nový biznis, ktorý čím ďalej tým viac súvisí s veľkými dátami.

„Celkový výnos zo speňaženia auto dát by v globálnom meradle mohol pridať zo 450 miliárd dolárov až na 750 miliárd dolárov v roku 2030,“ uzavrela skupina výskumníkov z McKinsey v novej správe s názvom „Speňaženie údajov vozidla: Ďalšia obchodná príležitosť pre vytvorenie nových výhod pre zákazníka.“

„Nie každý výrobca automobilov je na rovnakej úrovni,“ povedal Michele Bertoncello z McKinsey, jeden z autorov správy. „Ale už teraz je to pre priemysel obrovská téma.“

Súvisiace: Google: Z čoho je väčšina ľudí prekvapených pri jazde v samo-riadiacom automobile

„Priemyselní hráči sa o to veľmi zaujímajú,“ dodal. „Viac ako verejnosť.“

A má pravdu. Mark Fields, CEO spoločnosti Ford, popisuje automobilky ako dvojicu auto a informácia (dáta) spoločnosti, a CEO spoločnosti Tesla, Elon Musk, často propaguje aspekty „učiaceho sa vozového parku“ jeho automobilky, pretože dáva dohromady viac a viac čiastočne „samojazdných“ míľ.

Verejnosť pravdepodobne rozbehla svoj vlastný záujem, pretože ako technologické firmy a väčšina automobiliek, sa aj ona podobne snaží zarábať na tomto trende, a tak vzniknú problémy okolo toho, kto vlastní dáta zachytených vozidiel a sietí, do ktorých sa dáta premietnu.

Žiadne dáta na spracovanie do veľkých dát

V nedávnej minulosti, autá negenerovali v podstate žiadne dáta. A tie informácie, ktoré boli zachytené, boli uložené v palubných úložiskách, ku ktorým sme pristupovali len ak sa niečo pokazilo, napríklad motor.

Ale s mnohými vozidlami teraz takmer po celý čas pripojenými k internetu, zriedka používanými dátami sa teraz „roztrhlo vrece“. A veľa z týchto nových generovaných informácií by mohli byť popísané ako súčasť, ktorá patrí k majiteľovi vozidla.

Data_v_automobiloch_by_mohli_mat_do_roku_2030_hodnotu_750_bilionov_dolarov_2

„Príležitosť speňaženia auto dát začína s prostredím, v ktorom sa zákazníci domnievajú, že je tam pre nich niečo hodnotné a že aj cena stojí za tú výhodu,“ napísal analytik z McKinsey, ktorý zhŕňa výsledky prieskumu, ktorý prebieha medzi vlastníkmi.

„Prieskum ukázal, že vo všeobecnosti majú zákazníci záujem o budúcu aktiváciu dát, ktorá tvorí bezpečnejšiu a pohodlnejšiu mobilitu a ušetrí im čas alebo peniaze.“

Podľa Bertoncella, „Bezpečnostné a časovo relatívne použitie tých prípadov, pri ktorých sa objavil najväčší záujem medzi opýtanými.“

Ponúkol ako príklad „sieťové parkovanie“ – druh technickej vymoženosti ako nájsť parkovacie miesto – , ktoré bude lákavé. „Respondenti,“ povedal „budú viac než ochotní za to zaplatiť a bude úplne v poriadku rozdávať tieto umiestnenia.“

Postoje sa odlišujú podľa krajín

Poznamenal však, že postoje voči speňaženiu mobility nevyplývajú z označenia „homogénnej krajiny.“

Povedal, „že sa odlišuje prípad od prípadu, ako aj krajina od krajiny.“

Čínsky zákazníci sú napríklad úplne otvorení pre zdieľanie dát, ale majú vysoké nároky na to, čo za to na oplátku dostanú. Nemci sú zaujatí súkromím, a ľudia v USA sú niekde medzi.

Tech firmy, vzhľadom na ich rýchle tempo inovácií výrobkov, sú lepšie vybavené, aby chytili svoj podiel na tomto novom trhu.

„High-tech spoločnosti, start-upy, operátori alternatívnej mobility, služby správy dát, poisťovne, poskytovatelia dopravných záchranných služieb a prevádzkovatelia infraštruktúry, všetci títo budú hráčmi v krajine speňažených dát v aute,“ napíal tím McKinsey.

„To sú najväčší tradiční automobilový hráči, avšak takí, ktorí môžu znížiť nároky tých najnáročnejších. Subdodávatelia a dodávatelia sú zvyknutí na sedemročné výrobné cykly, plnú kontrolu nad stabilitou hodnotového reťazca, speňaženie konsolidovaných modelov a len málo interakcie s koncovým zákazníkom. Používajú tiež dodávanie výrobkov a služieb s obmedzenými digitálnymi možnosťami.“

Súvisiace: Start-up bude ponúkať elektrický automobil iba za $ 37 za týždeň

McKinsey stanovil niekoľko spôsobov, ktoré môžu pomôcť tradičným výrobcom automobilov vyhnúť sa prevalcovaniu – a vynechal z podnikania tie, ktoré by sa mohli poháňať smerom k 1 biliónu dolárov v polovici storočia.

Ale väčšia prekážka na zarábanie peňazí zo všetkých týchto dátovo súvisiacich vozidiel by mohli byť obyvatelia vozidiel. V tomto prípade, prichádza do obrazu dizajn.

Auto asistent, ktorý o vás vie všetko

„Ak ste schopní formovať rozhranie človek-stroj, potom môžete riadiť aj to, ako to osloví zákazníkov,“ povedal Bertoncello. „Ak môžete riadiť dátovú bránu, potom môžete riadiť aj prístup k dátam.“

Technologické spoločnosti, povedal, majú záujem o túto možnosť, pretože je to šanca zachytiť auto ako nové prostredie.

„Ak dovolíte (online) asistentom, aby čítali vaše komunikácie, môžete navrhnúť lepšie nápady, môžete reagovať na vstupy a môže tak byť oveľa užitočnejší,“ povedal.

„Ale spotrebitelia veľmi ťažko nájdu aktuálne systémy,“ dodal. Svätý Grál vyvíja jednoduchú metódu tvorby hlasovej komunikácie, hlavný spôsob interakcie so systémami vozidla.

Data_v_automobiloch_by_mohli_mat_do_roku_2030_hodnotu_750_bilionov_dolarov_3

Pointa je, že spotrebitelia potrebujú vidieť skutočnú hodnotu, aby boli ochotní platiť za služby na základe ich generovania dát. A výskumníci z McKinsey tiež poskytli niekoľko pokynov – tzv. „zlatých pravidiel“ – k etickému spracovávaniu informácií spotrebiteľov:

Súvisiace: Car2go dosiahol hranicu až 2 miliónov členov

  1. Nikdy nepoužívajte údaje proti svojim zákazníkom, ale skôr v ich prospech. Frekvencia interakcie je kritická, pretože zákazníci nechcú byť stresovaní neustálymi otázkami alebo problémami.
  2. Stanovte prehľadnosť a vedomosť o tom, na čo budú použité iné dáta, prečo a ako (napr. anonymné verzus personalizované), s jednoduchým dojmom v prijatých „podmienkach.”
  3. “Nezneužívajte a neumožňujte potenciálnym tretím stranám zneužite dát, agresívne presadzujte bezpečnosť dát a rešpektujte súkromie a majte jasne v „právnych aspektoch“.
  4. Dajte zákazníkom na výber, čo zdieľať a čo nie a za akým účelom (t. j. zákazníci potrebujú mať kontrolu nad svojimi údajmi); pravidelne pripomínajte zákazníkom, že môžu preskúmať parametre zdieľania dát.
  5. Aby zozbierané údaje boli k dispozícií pre zákazníkov.

Vzhľadom na to, ako sa nový obchod vyvíja, si McKinsey myslí, že bude ťažké pre ambicióznych tech hráčov dominovať.

„Dokonca aj high-tech hráči nemajú všetky vedomosti a budú musieť osloviť zákazníkov v celkovom kontexte,“ povedal Bertoncello. „Každý potrebuje partnera tak či tak. Sú tu obrovské pevné investície, ktoré prinesú spočiatku obmedzenú návratnosť, ale až neskôr v masívnej škále.“

Preložila: Jana Vdovjaková

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, NYtimes

Facebook komentár