Elon Musk a Bob Lutz.

Elon Musk a Bob Lutz.

Bob Lutz je bývalým príslušníkom námornej pechoty, ktorý pracoval pre popredné automobilové spoločnosti Ford, General Motors, Chrysler a BMW. Pôsobil väčšinou ako produktový špecialista, ktorý bol hybnou silou predajov automobilov a verejnou tvárou populárnych výrobcov.

Lutz je dnes na čiastočnom dôchodku, no naďalej spolupracuje s dizajnérom Henrikom Fiskerom zo spoločnosti VLF Automotive, ktorá vyrába exotické, veľké a veľmi drahé superautá. Lutz aj v súčasnosti rád poskytuje svoje názory na budúcnosť automobilového priemyslu. Nedávno vyjadril obdiv Elonovi Muskovi a zároveň vyslovil kritiku na adresu spoločnosti Tesla. Neúnavne udržiava krok s vývojom trhu v oblasti osobnej dopravy.

Jeho najnovšie vyjadrenia však vyvolali búrlivé ohlasy. Vo svojom príspevku pre portál Automotive News tvrdí, že „automobilový priemysel je na ceste k zásadným zmenám“.

Súvisiace: Dáta v automobiloch by mohli mať do roku 2030 hodnotu až $ 750 miliárd

Lutz vraví: „Kone boli po stovky rokov hlavným spôsobom prepravy celého ľudského pokolenia. Počas posledných 120 rokov prevzali túto úlohu automobily. V súčasnosti sa znovu blížime k revolúcii v spôsobe dopravy. Automobily budú čoskoro nahradené štandardizovanými dopravnými prostriedkami. Na konci tejto cesty nás čakajú plne autonómne jednotky, ktoré budú fungovať výlučne bez zásahu vodiča.“

Možná budúcnosť automobilového priemyslu.

Možná budúcnosť automobilového priemyslu.

Je to tu. Muž, ktorý nám predstavil populárny model Dodge Viper, sa oficiálne vzdal nádeje v automobilový priemysel. Dokonca zastáva názor, že revolučná zmena nastane oveľa skôr, ako sme očakávali. Hlavným dôvodom je autonómna technológia, ktorá eliminuje nespoľahlivých ľudských šoférov a zníži nehodovosť na cestách takmer na nulu. Ľudia možno už o 20 rokov vôbec nebudú mať povolenie šoférovať motorové vozidlá. Samozrejme, výnimkou budú tí najbohatší, ktorí si budú môcť užívať jazdu v zastaralom Ferrari na svojich súkromných pretekárskych okruhoch.

Ak ste automobilovým nadšencom, takáto trpká predpoveď sa Vám asi počúva veľmi ťažko. Majte však na pamäti, že jej autorom je Bob Lutz. A ten nepochybne vie, o čom hovorí.

Súvisiace: Start-up bude ponúkať elektrický automobil iba za $ 37 za týždeň

Lutz tvrdí, že prerod automobilového priemyslu bude ničivým najmä pre výrobcov a predajov motorových vozidiel. Na druhej strane, víťazmi sa stanú manažéri obrovských flotíl autonómnych vozidiel. Lutz si myslí, že na výslnie sa dostanú spoločnosti ako „Uber, Lyft, FedEx, UPS, Pošta Spojených štátov a ďalšie spoločnosti, ktoré ponúkajú verejnoprospešné a dodávateľské služby, vrátane spoločnosti Amazon“.

Mnohí ľudia ostávajú skeptickí. Kľúčovou otázkou je, či bude politická a finančná situácia priať renovácii cestnej infraštruktúry. Tento krok bude nevyhnutný pre prispôsobenie ciest flotilám samoriadiacich automobilov, ktoré sa budú po komunikáciách premávať v kolónach rýchlosťou 160 kilometrov za hodinu. Keď však Lutz rozpráva o autách, oplatí sa ho počúvať.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Automotive News

Facebook komentár