Michael A. Robinson píše: Minulý týždeň som Vám hovoril, že “Mobilná Vlna” je jednou z najväčších ziskových príležitostí, ktoré pre Vás sledujem.

Dokonca som zdieľal potenciál hry zdvojnásobenia zisku, ktorú “experti”, zdá sa, “prepásli”.

Avšak rovnako dobre ako príbeh o “Mobilnej Vlne” môže znieť to, že to nie je jediné “horúce” odvetvie, ktoré môže významne posilniť váš čistý zisk.

Dnes vám porozprávam o dvoch ďalších high-tech trendoch, ktoré sledujem – a každý z nich predstavuje príležitosti zdvojnásobenia zisku, po ktorých stále pátram.

Ako investovať do Top technických trendov

Trendy, o ktorých rozprávam sú “Big Data” a “Cloud Computing” a každý z nich je príkladom “nezastaviteľných trendov”,  ktoré hľadám v mojom článku Päť pravidiel High-Tech bohatstva, o ktorých vám rozprávam v posledných týždňoch.

Poďme sa pozrieť na oba tieto silné vývoje.

Začneme s “Big Dáta“, termín týkajúci sa technológií, ktoré tvoria masívne dátové súpravy – zatiaľ neprístupné – k dispozícii sú pre analýzu a využitie pri rozhodovaní.

Podľa nedávnej štúdie spoločnosti IBM, v súčasnosti vytvárame  každý deň 2,5 triliónov bytov dát.

Avšak záleží to od toho, čo všetko s tými dátami robíme.

Dnes Big Data dosahujú kritické množstvo a to vďaka spojeniu síl:  ultra-rýchle počítačov a sofistikované matematické vzorce nazývané algoritmy, ktoré umožňujú využívať dáta na riešenie niektorých z našich zložitejších problémov.

Hovoríme o lepšom varovaním pred búrkou, sledovaní zmien klímy, znižovaní kriminality, znížení spotreby energie a riešení hádanky zložitých a smrteľných chorôb, aby sme niektoré z nich vedeli aspoň pomenovať.

Medzi toľkými druhmi objavov, ktoré máme k dispozícii,  Big dát trend je definícia vysokého rastu a veľkých ziskov.  Analytici tvrdí, že 90% dát, s ktorými pracujeme, boli vytvorené len v posledných dvoch rokoch. Prognózy hovoria o desaťnásobnom raste v tomto odvetví, ktoré by malo dosiahnuť 50 miliárd amerických dolárov do roku 2016.

Rozsah investičných príležitostí je tu od hardvéru a softvéru. Teda, vidím veľa príležitostí zisku v tejto oblasti. To je dôvod, prečo Vám rád poviem o Silicon Graphics International (Nasdaq: SGI). Možno ste  už v minulosti počuli o tomto nízko kapitálovom technickom lídrovi, pretože robil počítačové práce potrebné na vytvorenie dinosaurov pre filmový hit.

Jurský park

V súčasnosti spoločnosť prechádza reštrukturalizáciou, ktorá jej umožňuje, aby sa sústredila predovšetkým na Big Data techniku. SGI predáva ultrarýchle počítače a spoločnosti zaoberajúce sa vývojom sieťových zariadení potrebujú spracovať obrovské množtvo dát. Vysoko výkonné produkty spoločnosti SGI poháňajú také aplikácie ako dizajn pre lietadlá a autá, navrhovanie nových liekov, simulácie počasia a analýza dát.

V priebehu posledných troch rokov, SGI v priemere dosahovalo  mieru rastu 31%. Len v minulom štvrťroku spoločnosť ukázala 64% zvýšenie zisku na akciu (EPS). To nie je to zlé na spoločnosť s  trhovou kapitalizáciou 498 miliónov dolárov, ktorá obchoduje okolo 14 dolárov za akciu.

Ako investovať do “cloud computing-u”

Tak teda, ak o tom priamo nevedia, mnoho investorov už využíva tretí veľký trend, o ktorom vám chcem povedať.

Nazýva sa “Cloud Computing”. Ide o eufemizmus pre “hostiteľské služby”, v ktorých softvér vami používaný alebo dáta, ktoré si ukladáte zostanú na internete namiesto hard-disku na vašom počítači. A je to stále viac ako tradičná technológia. Ak si zálohujete dáta na počítači s online službou, alebo si uložíte svoje digitálne fotografie online, potom ste už začali používať “cloud” ako neoddeliteľnú súčasť svojho života.

Ale zálohovanie dát je len začiatok …

Web nielenže sprístupnil globálne počítačové siete pre Google vyhľadávanie, Amazon nákupy a videá na YouTube. Je to hra menič, ktorý umožňuje spoločnosti, vládne agentúry a ďalšie organizácie ušetriť na svojich počítačových náklady vo všetkých oblastiach. Je to vízia, ktorá umožňuje spoločnostiam, vládnym agentúram a iným organizáciám ukladať na svojich počítačoch celoplošné náklady.

Robia to tak, že kliknú na zdroj “cloudu”, čo znamená, že buď používajú web, alebo off-site dátové centrá hosťované tretími stranami. Tieto pohyby umožňujú organizáciám vyhnúť sa nákladom na budovanie a prevádzku vlastných “serverových fariem”, čo sú skutočne veľké miestnosti plné počítačových serverov.

Klikanie na “cloud” umožňuje tiež firemným IT oddeleniqm zvýšiť produktivitu pracovníkov bez nákupu a prevádzkovania vlastných počítačových serverov a súvisiacej výbavy.

Preto je cloud computing obrovským technickým trendom. Zoberme si, že rešpektovaná výskumná firma Forrester predpovedá, že cloud computing sa zvýši z 41 miliárd dolárov v roku 2011 na 241 miliárd dolárov v roku 2020. To je nárast o zhruba 487%  len za takmer desať rokov.

Teraz už viete, prečo malý Datalink Corp investuje tak silno v cloude. Jedná sa o druh nízko kapitalizovaných firiem, o ktorých poviem technickým investorom, aby sa ich pokúsili nájsť. Firma má stále dostatok priestoru pre rast predaja, zisku a ceny jej akcií.

Datalink výrazne zjednodušuje krok do cloudu, čo je skutočnosť, ktorá apeluje na averziu k riziku manažérov informačných technológií. Firemné On Demand Laboratóriá umožňujú potenciálnym kupcom navrhnúť a otestovať cloud predtým, ako uskutočnia nejaké významné investície.

Zákazníci dostávajú veľmi podrobnú analýzu konverzie, ktorá zahŕňa veľké množstvo informácií o tom, čo očakávať, keď prejdú do cloudu. Toto jednoduché posolstvo pomáha pochytiť veľa nových klientov.

S trhovým kapitálom okolo  210 miliónov dolárov sa akcia obchoduje za okolo 11 dolárov za akciu. Perspektívny ukazovateľ Cena / zisk (P / E) má len 9. Ukazovateľ PEG, ktorý meria rastové vyhliadky vychádza iba na 0,5. Čokoľvek pod 1 vykazuje vysoký potenciál rastu.

V tohtoročnom prvom štvrťroku bol zisk menší o viac ako 40% v dôsledku nákladov spojených s expanziou cloudu. Avšak nemám obavy , pretože sa na to pozerám z dlhodobého hľadiska.

Počas posledných troch rokov, Datalink rozšíril svoje zisky na akciu o 68%. Trojročný ukazovateľ rastu predaja má 38% a dosiahol rekordné príjmy v tohtoročnom prvom štvrťroku.

Datalink a SGI sú veľmi rýchlo rastúce firmy. Pri ich súčasnom tempe rastu by sa mohli ceny ich akcií zdvojnásobiť za menej ako tri roky.

A to je to, o čom všetkom je Strategický technický investor – vyhľadáva príležitostí s potencionálom zdvojnásobiť svoje peniaze, aby sme neustále tvorili naše čisté zisky na ceste k finančnej nezávislosti.

Ak by sme dosiahli tento cieľ, potom sme urobili prácu, ktorú sme si vytýčili.

Preložil: Marek Karandušovský

Zdroj: WSJ

Facebook komentár