autonomne_vozidla_su_tu_Teraz_prichadza_to_narocnejsie

Radšej by ste surfovali na obrovskej vlne alebo ste ju zastavili? To je výber ktorému aktuálne čelia štáty ale aj národné vlády, keď hľadia na nadchádzajúci príliv autonómnych vozidiel.

Samoriadiace automobily sú čoraz bežnejšími predstaviteľmi cestnej premávky v Kalifornii, Arizone a niekoľkých ďalších miestach, ktoré sú v tejto oblasti naozaj inovatívne. Zatiaľ sú neustále anomáliou, ale určite neprejde veľa čas a autonómne vozidlá sa z výnimky stanú normou.

Práve vtedy, keď sa to stane, je potrebné byť toho súčasťou a Asociačná rada pre bezpečnosť na diaľniciach tvrdí, že neexistuje čas na plytvanie. V správe uverejnenej v stredu, združenie načrtáva dlhý zoznam otázok, ktoré je potrebné riešiť. Zákony, ktoré môžu byť schválené. Postupy pri presadzovaní práva, ktoré by sa mali zmeniť. A následne je tu aj potreba všetkého toho verejného vzdelávania, ktoré by sa malo zrealizovať, ak sa ľudia majú naučiť, ako zdieľať cestu s automobilmi, ktoré sú samoriadiacmi.

Súvisiace: Volkswagen predstavil autonómne vozidlo bez prístrojovej dosky, volantu a pedálov

Napríklad, potrebujú mať ľudia zapnuté bezpečnostné pásy, ak sa odborníci domnievajú, že autonómne vozidlá budú oveľa bezpečnejšie ako klasické automobily súčasnosti? Ak je odpoveďou áno, mohlo by to predstavovať problém pre niektoré z neobyčajných konceptov vozidiel, ktoré sa podobajú kanceláriám alebo obytným miestnostiam.

Neopatrne prechádzajúci jednotlivci cez ulice (jaywalking) by sa taktiež mohli stať kritickým problémom. Chodci a šialenci, ktorí vedia, že autá sú naprogramované tak, aby dali ľuďom na ich ceste prednosť, by mohli premávku jednoznačne zastavovať. Vybavenie automobilov pomocou technológie rozpoznávania tváre by mohlo pomôcť identifikovať výtržníkov, ale aj to zo sebou prináša ďalšie komplikované problémy.

Aktívne odpovedanie na tieto a ďalšie otázky by mohlo vyriešiť veľa problémov a urýchliť príchod autonómnych vozidiel, ktoré by podľa očakávaní odborníkov mali každým rokom výrazne zachrániť niektoré zo 40 000 životov, ktoré sú na amerických cestách usmrtené.

Jim Hedlund, ktorý je predstaviteľom Národnej diaľničnej prepravy, ktorý správu napísal, poznamenal: “Malá investícia na začiatku, vie byť rozsiahlym prínosom do budúcna.”

Čo sa týka prípravy na vek autonómnych automobilov, Hedlund poznamenal, že niektoré štáty sú viac popredu ako iné.

Ak vlády budú čakať príliš dlho, aby mohli konať, môžu sa ocitnúť v slepej uličke. Hoci väčšina odborníkov súhlasí s tým, že pred tým, ako sa tieto vozidlá objavia na cestách vo veľkých počtoch, môže dôjsť k desaťročnému alebo viac-ročnému obdobiu, ktoré môže meniť technológie ale aj obchodné modely.

Eran Shir, ktorého spoločnosť – Nexar, vytvorila aplikáciu, ktorá varuje pred hroziacimi zápchami a nebezpečenstvami na cestách, poznamenal: “Dokonca budúcnosť by mohla prísť veľmi nárazovo,” … “Niekto ako GM by sa mohol rozhodnúť, že chce prekonať Uber a do jedného mesta prinesie 100 000 takýchto vozidiel.”

Hoci sa zdá, že zatiaľ tieto šance prídu až za dlhšie časové obdobie, faktom zostáva, že tieto automobily určite prídu. Bude tak potrebné ich regulovať, vládne agentúry a poisťovne budú musieť vedieť, ako ich identifikovať a prispôsobiť okolnosti na sledovanie nehôd vozidiel pre monitorovanie, kde budú zahrnuté aj vozidlá s vlastným riadením.

Dáta o nehode predstavujú ďalšiu otvorenú otázku. V prípade dopravnej nehody je otázne, čo sa stane s údajmi zozbieranými nespočetnými snímačmi a kamerami autonómneho vozidla? Kto vlastní tieto údaje a aké kroky musia dodržiavať polícia, poisťovne a iní, aby ich získali a použili?

Avery Ash, ktorá je vedúcou autonómnej mobility v spoločnosti pre dopravné dáta – Inrix uviedla: “Dokonca môžu tu existovať aj také problémy, ako je zabezpečenie pomerne hladkého a jasne vyznačeného presunu, čo bude čoraz dôležitejšie.

Súvisiace:
Nissan pracuje na automobiloch ktoré riadite mysľou
Toyota bude investovať miliardy do novej automobilky s vlastným pohonom

Jednoduchým začlenením miestnych a štátnych dopravných pravidiel do algoritmov, podporujúcich autonómne vozidlá je otázne. V priebehu minulého mesiaca Ashovej spoločnosť spustila nástroj, ktorý mestám umožňuje digitálne zdieľanie týchto informácií so spoločnosťami vyrábajúcimi autonómne vozidlá a ušetriť tak problémy s manuálnym kódovaním týchto pravidiel.

Je zrejmé, že je potrebné urobiť urobiť ešte veľa práce. Hedlund však verí, že štáty budú pripravené na príchod týchto vozidiel, ak sa začnú pripravovať. Poukazuje na Floridu ako príklad štátu, ktorý sa pozerá dopredu. Tento štát od roku 2013 usporadúva každoročný summit na preskúmanie niektorých z týchto otázok a prijal niekoľko právnych predpisov, ktoré umožnia autonómne jazdy na verejných komunikáciách.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, CNN

Facebook komentár