Aston_Martin_vytvoril_znacku_elektrickeho_auta

Nie je prekvapením že jeden z najpozoruhodnejších konceptov na Medzinárodnom autosalóne v Ženeve bol vytvorený práve dizajnérmi spoločnosti Aston Martin. Jednalo sa koncept Lagonda Vision X a poskytol ukážku budúcej línie plne elektrických vozidiel – Lagonda.

Okrem toho, že je elektrický, Aston Martin sľubuje, že modely Lagonda budú mať úplnú autonómnu technológiu jazdy.

Vďaka prenikavému profilu, ktorý sa prekrýva od masky až po chvost, koncept Lagonda pozostáva väčšinou z priestoru pre cestujúcich. Bez motora sa takmer celý priestor medzi kolesami môže použiť pre ľudí.

Zatiaľ čo dvere sa od stredu vozidla otvárajú smerom von, časť strechy sa taktiež otvára smerom nahor, čo cestujúcim umožňuje vstúpiť a sedieť bez toho, aby sa museli presúvať.

Volant môže byť posunutý tak, aby sedel pred ľavým alebo pravým predným sedadlom a umožňoval pohodlné ovládanie vozidla v krajinách, kde sa vozidlá pohybujú vpravo alebo vľavo. To je obzvlášť dôležité v automobiloch Veľkej Británie, kde sa jazdí autom práve po ľavej strane. Ak sa vozidlo poháňa samé, volant môže byť tiež úplne zasunutý.

Interiér Lagondy zahŕňa materiály ako drevo a uhlíkové vlákna, ktoré sa často nachádzajú v automobiloch, ale sú zmiešané s vlnou a hodvábom, ktoré sú menej často viditeľné vo vnútri automobilu.

Aston_Martin_vytvoril_znacku_elektrickeho_auta_1

Aston Martin uviedla, že automobily typu Lagonda by mohli prísť na trh už v roku 2021, hoci neexistuje pevná časová línia. Okrem konceptu v plnej veľkosti predstavili aj menšie modely automobilov a SUV značky.

Meno Lagonda bolo pôvodne pripojené k samostatnej automobilke, ktorú Aston Martin kúpila z bankrotu v roku 1947. Odvtedy má svoju existenciu ako značka automobilov, keďže už niekoľko krát svoje aktivity utlmila a opäť naštartovala.

Súvisiace: Volkswagen predstavil autonómne vozidlo bez prístrojovej dosky, volantu a pedálov

Najznámejším modelom Lagonda je pravdepodobne model Laguna z roku 1976 – agresívny klinovitý sedan s tým, čo bolo v tom čase modernou technológiou. Bol známy svojim futuristicky vyzerajúcim interiérom s niekoľkými mechanickými tlačidlami alebo gombíkmi a množstvom elektronických spínačov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheVerge, TheDrive

Facebook komentár