Preco_ropny_gigant_Chevron_kupuje_Anadarko_za_33_miliard_top

Ak chcete pochopiť, prečo Chevron prišiel s najväčším obchodom na trhu s ropou a zemným plynom za obdobie posledných niekoľkých rokov, cez nákup skupiny Anadarko Petroleum, mali by sme sa pravdepodobne na to pozrieť z celosvetového pohľadu.

Začnime v Texase, kde Chevron tak rozšíri svoju prítomnosť v najvýznamnejšej americkej bridlicovej oblasti. Potom je treba sa pozrieť aj na Mexický záliv, kde energetický gigant má svoje rozsiahle aktivity v pobrežných vrtných operáciách – tam tiež nastane rozšírenie. Následne preskočíme cez Atlantik do južnej Afriky, kde Chevron tak získa rozsiahly projekt exportu zemného plynu, ktorý je v súčasnosti vo vývoji.

Preco_ropny_gigant_Chevron_kupuje_Anadarko_za_33_miliard_mapa

Akvizícia o objeme 33 miliárd dolárov – teda 50 miliárd dolárov vrátane dlhu – sa podľa spoločnosti Drillinginfo a Dealogic zaraďuje medzi šiestu najväčšiu dohodu na trhu s ropou a zemným plynom. Jedná sa vôbec o najväčší obchod od roku 2015, keď Royal Dutch Shell kúpil britský energetický gigant BG Group, v celkovej hodnote 82 miliárd dolárov.

Tu je dôvod, prečo Chevron odhaduje, že Anadarko za túto rekordnú hodnotu naozaj stojí.

Dohoda pomáha Chevronu transformovať aktivity v oblasti bridlíc

Produkcia z ropných bridlíc alebo ťažba ropy a zemného plynu z pevných látok je zdrojom boomu produkcie USA. CEO spoločnosti Chevron, Michael Wirth poznamenal, že malé nezávislé vrtné spoločnosti boli priekopníkmi americkej produkcie z bridlíc, ale novým pravidlom je, že „ropné skupiny by mali byť skupinami z ropných bridlíc.“

Aktuálne, keď priemysel využíva vhodné technológie, ako je hydraulické štiepenie a horizontálne vŕtanie, je potreba prejsť cez ďalšie hranice vrámci industrializácie procesu bridlice. Tu prichádzajú na rad spoločnosti ako Chevron.

Veľké ropné spoločnosti majú rozsah a finančné možnosti, aby v podstate premenili bridlicové polia na aktíva z rozsiahlou produkciou. Robia to tým, že spájajú veľké balíky s nepretržitou výmerou, čo im umožňuje vykonávať vysoko účinné vrty v masívnom meradle. Tieto aktivity zahŕňajú vŕtanie viacerých horizontálnych vrtov z jedného miesta.

Spoločnosť Chevron poznamenala, že môže produkovať ropu a plyn z jednej štvorcovej míle cez jedinú vŕtaciu súpravu. V piatok Chevron zdôraznila, že dohoda so skupinou Anadarko vytvára 75-míľ široký koridor v časti Delaware Basin, ktorá je väčšou ako Permian Basin – najväčšia americká pobrežná oblasť.

Akvizícia umožňuje Chevronu rozšíriť svoje aktivity v Permian Basin

Prepad cien ropy v rokoch 2014 – 2016 vyvolal rozsiahle zameranie na Permian Basin, kde v porovnaní s inými regiónmi môžu ťažobné skupiny produkovať energetické suroviny pri nízkych nákladoch. Energetické spoločnosti sa tak aktuálne obracajú na fúzie a akvizície s cieľom posilniť svoje pozície v regióne západného Texasu a východe Nového Mexika.

Ilustrácia dohody Chevron-Anadarko, ktorá spája rozsiahle aktivity spoločnosti Chevron v oblastiach ako Culberson County, v štáte Texas a aktivitách skupiny Andrako v Culberson County v Texase, so susednými oblasťami Reeves a Loving. Wirth uviedol, že Chevron plánuje navýšiť počet vrtných súprav a predstaví svoju digitálnu analýzu spoločnosti Anadarko.

Preco_ropny_gigant_Chevron_kupuje_Anadarko_za_33_miliard_mapa_1

Andrew Dittmar, analytik pre oblasť fúzií a akvizícií spoločnosti Drillinginfo poznamenal: „Je jasné, že veľkou hnacou silou tejto dohody je cenená pozícia spoločnosti Anadarko v Delaware Basin, kde Chevron rozširuje svoju pozíciu o 240 000 akrov na viac ako 1 400 000 akrov,“ … „Oblasť Delaware Basin v súčasnosti poskytuje najlepšie finančné možnosti pre sektor bridlíc v krajine.“

Podľa zdrojov, Occidental Petroleum sa tiež snažila získať Anadarko. Occidental pôsobí po celom svete, ale jej operácie v USA sú zamerané na Permian – vrátane subregiónu Delaware Basin, na ktorý Chevron poukázal.

Dan Eberhart, CEO spoločnosti Canary poznamenal: “Dohoda s Chevronom pravdepodobne podnieti veľké ropné spoločnosti, aby zvážili nákupy ďalších hráčov v oblasti Permian Basin, ako sú Pioneer Natural Resources, EOG Resources a dokonca Occidental.“

Eberhart v e-maile poznamenal: „Nákup Chevronu, spoločnosti Anadarko je prvým zo série prevzatí v období, kedy sa ropné spoločnosti ponáhľajú rozvinúť svoje aktivity v oblasti bridlíc,“ … “Je takmer vždy lacnejšie vŕtať ropu pomocou Wall Streetu ako rozvíjať svoje aktivity od začiatku.”

Chevron dostane oporu aj vrámci DJ Basin ale aj inde

Wirth si tiež myslí, že Chevron môže využiť aktivity v Colorade, kde Anadarko vlastní 400 akrov výmery v jadre ďalšej významnej oblasti bridlíc – DJ Basin.

Preco_ropny_gigant_Chevron_kupuje_Anadarko_za_33_miliard_mapa_2

Zatiaľ čo nedávne vyjadrenia boli vo veľkej miere zamerané pre trh s oblasťami Permian, DJ Basin v skutočnosti tvorí väčšiu časť portfólia skupiny Anadarka. Jedná sa o najväčší zdroj predaja zemného plynu spoločnosti Anadarko a jej druhý najväčší región s produkciou ropy.

Analytici uviedli, že tieto aktíva, spolu s výmerou v iných častiach USA, by sa nemali prehliadať.

Justin Lepore, vedúci spolupracovník spoločnosti RS Energy Group: „Oznámenie o získaní Anadarko“, spoločnosťou Chevron ukazuje na ďalší záväzok voči rozvoju aktivít vrámci americkej pevniny, kde sú veľmi zaujímavé aktíva – v Delaware – DJ Basin a Powder River.“

Chevron a jeho aktivity v Mexickom zálive

Chevron má v súčasnosti šesť hlbokomorských aktív v Mexickom zálive. Keď sa dohoda uzavrie, toto číslo sa zvýši na 16.

Tieto aktíva sa dokonca navzájom dopĺňajú. Chevron poukazuje na to, že mnohé podobné platformy sú v okruhu 30 míľ od hĺbkovej výmery oboch spoločností. To vytvára príležitosť na produkciu ropy a zemného plynu na mori tým, že spoja polia s existujúcimi uzlami, a nie investovaním do drahej novej infraštruktúry.

Preco_ropny_gigant_Chevron_kupuje_Anadarko_za_33_miliard_mapa_3

Spoločnosti čoraz viac využívajú tieto prístupy, keďže to pomáha znižovať náklady. Wirth odmietol pomenovať konkrétne príležitosti, ale poznamenal, že Chevron nedávno dosiahol niekoľko objavov, ktoré by mohli byť vhodnými kandidátmi.

Chevron rozširuje svoje LNG portfólio

Podobne ako iné veľké ropné spoločnosti, aj Chevron vsádza na skvapalnený zemný plyn, čo je forma schladeného paliva do tekutej formy, k preprave pomocou tankerov. Spoločnosť má dve rozsiahle LNG zariadenia v Austrálii a podiel v juho-africkej spoločnosti Anglola LNG a plánuje vyvinúť ďalší projekt v Britskej Kolumbii.

Dohoda Anadarko prispeje k tejto pozícii s Mozambique LNG pri projekte, ktorý sa bude vyvíjať a bude využívať obrovské plynové pole pri pobreží Mozambiku. Anadarko je len krok od potvrdenia povolenia pre projekt, ktorý už má svojich zákazníkov vrámci niektorých z najväčších trhov zemného plynu (LNG) sveta.

Preco_ropny_gigant_Chevron_kupuje_Anadarko_za_33_miliard_mapa_4

 

Frank Harris, viceprezident konzultačnej spoločnosti pre oblasť energií a ťažby LNG – Wood Mackenzie, poznamenal: „Mozambik ponúka atraktívne možnosti dlhodobý rast a diverzifikáciu pre portfólio LNG spoločnosti Chevron.“

Po dohode bude Chevron získa aj ďalší sektor

Chevron je jednou z najväčších integrovaných ropných spoločností na svete, s operáciami pokrývajúcimi ťažobný priemysel v oblasti ťažby ropy a zemného plynu ako aj segmentu rafinácie a chemického priemyslu na nadväzujúcom trhu. Ale spoločnosť nie je veľkým hráčom v tzv. medzi-podnikaní, čo zahŕňa prepravu a spracovanie ropy a plynu.

To sa s dohodou Anadarko mení. Akvizícia spôsobí, že Chevron bude väčšinovým akcionárom v spoločnosti Western Midstream Partners, ktorá prevádzkuje potrubia a ďalšiu infraštruktúru, ktorá siaha od pobrežia Mexického zálivu v Texase, cez Colorado a susedné štáty, ako aj ďaleký sever ako Wyoming.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, CNBC

Facebook komentár