Po viac ako štyroch desaťročiach federálneho zákazu reklamy cigariet v rozhlase alebo televízii, sa niektorí z hlavných producentov tabaku v USA vracajú na televízne obrazovky so svojim ďalším produktom:  elektronickými cigaretami.

Blu eCigs, dcérska spoločnosť firmy Lorillard, v októbri odštartovala reklamnú kampaň s televíznymi spotmi, kde hlavnou postavou je herec Stephen Dorff. Spoločnosť RJ Reynolds plánuje televíznu reklamu pre svoje elektronické cigarety – Vuse – začiatkom augusta.

“Dosť pozoruhodné na tom je práve to, že sa to nestalo už asi 40 rokov,” – poznamenal Richard Smith, hovorca firmy RJ Reynolds.

Americká vláda v roku 1970 zakázala rozhlasové a televízne reklamy na cigarety. Reklamy na bezdymový tabak boli neskôr zakázané v roku 1986.

Elektronické cigarety sú elektronické výrobky bez dymu, ktoré premieňajú nikotín a iné chemické látky na paru, ktorú ich užívatelia vdychujú. Získali si vedúce postavenie ako alternatíva k tabaku pre dlhoročných fajčiarov, a sú vnímané ako sľubný nový zdroj príjmov pre niektorých najväčších cigaretových výrobcov v krajine.

“Náš aktuálny produkt je zameraný na prechod dospelých fajčiarov na Vuse,” poznamenala Stephanie Cordisco, prezidentka spoločnosti RJ Reynolds.

Blu eCigs dosiahla v prvom štvrťroku čistú hodnotu tržieb 57 miliónov amerických dolárov, čo je rast 46% za posledné tri mesiace roka 2012. Reynolds je v procese rozširovania distribúcie Vuse a Altria – predtým známa, ako Philip Morris – plánuje vydať produkt e-cigarety ešte v tomto roku.

Celkovo by predaje e-cigariet mali v tomto roku prekonať 1 miliardu amerických dolárov, ako uviedol viceprezident marketingu z Blu eCigs – Matt Coapman s odvolaním sa na zdroje analytikov z tohto priemyslu.

Americká agentúra Food and Drug Administration ešte nezačala regulovať predaje elektronických cigariet, aj keď sa očakáva, že k tomu dôjde. Zatiaľ čo produkty nenesú škodlivé účinky tabakového dymu, nikotín je aj tak naďalej vysoko návyková látka.

“Je potrebný ďalší výskum, aby sa vyhodnotili potenciálne zdravotné prínosy a riziká elektronických cigariet a iných nových tabakových výrobkov,” – poznamenala hovorkyňa FDA Jenny Haliski.

Pre túto chvíľu je predaj elektronických cigariet regulovaný iba na štátnej a miestnej úrovni, a firmy Lorillard a Reynolds tvrdia, že podporujú obmedzenie predaja maloletým. Obe spoločnosti tvrdia, že konzultovali vplyv svojich reklám e-cigariet hlavne na dospelých televíznych divákov.

Hovorca spoločnosti Reynolds – Smith poznamenal: “Pevne veríme, že deti by nemali mať prístup k týmto produktom“ … “Máme v úmysle uviesť na trh len tabakové výrobky pre dospelých spotrebiteľov.”
 

Zdroj: Barrons.com

Facebook komentár