Amazon_je_vraj_pripraveny_prevziat_duopol_Googlu_a_Facebooku_v_reklame

  • Tím banky JPMorgan poznamenal, že príjem Amazonu z reklamy môže v roku 2018 dosiahnuť až 4,5 miliardy dolárov.
  • Spoločnosť je pripravená stať sa vyzývateľom dominancie Facebooku a Googlu v oblasti online reklamy.
  • Jej rozsah a dáta, rýchly rast, investície do rozvoja reklamných kanálov a reputácia medzi inzerentmi jej dávajú dobrú pozíciu na to, stať sa veľkým hráčom.

Inzerenti nie sú jediní, ktorí stavili na rast Amazonu do pozície kľučového hráča, konkurujúcemu dominancií Facebooku a Googlu vo svete reklamy. To isté si myslí aj Wall Street.

Podľa analytika z JPMorgan, Douga Anmutha má Amazon dobrú pozíciu na to objaviť sa ako tretia platforma pre digitálnu reklamu, hneď za Googlom a Facebookom, kde by ich príjmy mali počas roka 2018 prekonať 4,5 miliardy dolárov.

Tu sú dôvody pre ktoré si JPMorgan myslí, že vzostup Amazonu je neodvratný:

Amazon má vražednú kombináciu, čo sa týka rozsahu, tak aj dát.

Rozsah a dáta Amazonu z neho robia reálnu alternatívu k duopolu (monopol 2 firiem). Facebook možno vie najviac o ľuďoch a ich záujmoch a Google možno vie čo ľudia aktívne vyhľadávajú, ale Amazon je unikátny v tom, že vie čo ľudia kupujú.

Anmuth ďalej napísal: “Amazon má z nášho pohľadu na trhu najlepšiu pozíciu a to z dôvodov jeho zákazníkov, rozsahu, veľkým prístupom k dátam, histórií nakupovania, schopnosti uzavrieť kruh a najväčšiemu podielu na trhu v inteligentných reproduktorov s Alexou/Echom.”

Súvisiace: 10 ročné zisky z investícií do akcií spoločností Apple, Amazon či Netflix

Tím banky JPMorgan uvádza, že maloobchod je pre Amazaon pripravený byť najväčšou reklamnou príležitosťou. Amazon na trhu s reklamou v maloobchode USA dosahoval zhruba 10% podiel z $ 18 miliardového sektora. Maloobchod však predstavuje $ 6 miliardovú obchodnú príležitosť pre Amazon a to len pre USA.

Amazon predstavuje rýchlo rastúci biznis s vysokou mierou výnosnosti

Amazon neznižuje svoje zisky z reklamy, presúvaním do iných vreciek. Ale má jednu z najrýchlejšie rastúcich biznisov v oblasti digitálnej reklamy a tým je pred spoločnosťami ako Twitter a Snapchat.

Podľa banky JPMorgan, zisk z reklamy predstavuje viac než polovicu z ostatných príjmov a v posledných kvartáloch narástol až na 60% úroveň. Tým pádom s vysokou výnosnosťou okolo reklamy, jeho výnosy môžu rásť na stále vyššie úrovne.

Anmuth ďalej poznamenal: “Očakávame, že zisky Amazonu z reklamy v nasledujúcich pár rokoch rapídne narastú a v roku 2019 dosiahnu úroveň vo výške 6,6 miliardy dolárov alebo 55% podiel zo súhrnnej miery rastu medzi rokmi 2017-2019.”

Podľa banky JPMorgan posun v účtovných postupoch by mal čistý zisk Amazonu v roku 2018 navýšiť s vyššími výnosmi a hrubým ziskom. Spoločnosť by mala z reklamy v hrubom zisku počas roka 2019 dosiahnuť úroveň približne 5 miliárd dolárov.

Amazon svoje podnikanie v reklame aktívne prispôsobuje

Amazon v roku 2017 položil základy a dôsledne čerpal zdroje na rozvoj svojho reklamného podnikania. Má bezprostredné plány na otvorenie novej kancelárie v New Yorku s viac ako 2 000 pracovnými miestami venovanými inzercii, v rámci ktorej vybudoval reklamnú technológiu pre vydavateľov a marketingovým zamestnancom pomohol zacieliť svojich zákazníkov s reklamami a zameral sa na vyhľadávaciu reklamu.

Amazon ponúka tri rôzne primárne reklamné jednotky vrátane sponzorovaných produktov, reklamy vo vyhľadávacích titulkoch a reklamu, ktorá zobrazuje produkt. Taktiež vyvinul program na ponuku reklám, ktorá môže byť použitá na stránkach tretích strán a ponúka riešenie pre tzv. header bidding, taktiež testoval reklamy priamo v streame s reklamami NFL a údajne čoskoro dovolia spoločnostiam propagovať ich produkty aj v Alexe.

Anmuth napísal: “Amazon aktívne zväčšuje svoju reklamnú činnosť tým že zrýchľuje verbovanie nových síl pre oblasť predaja reklamy a väčšieho množstva produktov pre viac predajcov na svojej platforme a zdá sa, že s reklamnými agentúrami získava na spáde.”

Postoj inzerentov k Amazonu

Amazon pripravoval predaj svojich služieb mediálnym agentúram a postoj inzerentov a mediálnych agentúr je k týmto vyhliadkam čím ďalej tým menej chladným. Celosvetové reklamné spoločnosti vrátane Publics, WPP a Omnicom plánujú v roku 2018 zvýšiť ich výdavky na reklamu od Amazonu o 40% až 100%, z odhadovaných 500 miliónov dolárov v roku 2017 na viac ako 800 miliónov v roku 2018.

Súvisiace: JPMorgan: Amazon by mohla mať hodnotu 1 bilióna dolárov

Kristian Lemakau, ktorý je vedúcim marketingového oddelenia v banke JPMorgan minulý rok uviedol: “Myslím, že sú silou s ktorou sa musí počítať, sú excelentný vo všetkom čo robia” … “Proste musíte robiť biznis s Amazonom.”

Aj napriek tomu má Amazon čo dobiehať. Podľa banky JPMorgan, spoločnosť Google za prvé tri kvartály roka 2017 z reklamnej oblasti vygeneroval 61 miliárd dolárov a Facebook 27 miliárd dolárov. Na druhej strane Amazon mal za rok 2017 vygenerovať len odhadovaných 2,8 miliardy dolárov.

Preložil: Filip Šilák

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: LATimes, Digiday

Facebook komentár