YouTube_moze_byt_najsilnejsou_zbranou_Google_proti_Facebooku_2018

•YouTube môže Googlu na trhu digitálnej reklamy priniesť výhodu v boji proti Facebooku.
•Americkí spotrebitelia strávia viac času pozeraním videí na YouTube ako strávia na Facebooku, dokonca podľa výskumnej správy spoločnosti Pivotal bude toto číslo stúpať.
•Brian Wieser – analytik spoločnosti Pivotal Research Group poznamenal, že zatiaľ čo YouTube bol vytvorený na zverejňovanie amatérskych videí, v súčasnosti užívatelia polovicu času na stránke strávia pozeraním videí od veľkých mediálnych spoločností.
•Tieto štatistiky môžu z YouTube spraviť platformu, ktorá je pre zadávateľov reklamy ešte viac príťažlivá.

V boji s Facebookom o pozornosť užívateľov a peniaze inzerentov môže mať Google svoju, dobre známu zbraň – YouTube.

Brian Wieser, ktorý je finančným analytik spoločnosti Pivotal research group vo svojej správe uviedol, že užívatelia v súčasnosti strávia viac času na YouTube ako na Facebooku. Tento rozdiel sa pravdepodobne bude ešte zväčšovať – zatiaľ čo používatelia na sociálnej sieti strávia menej času, ľudia zasa trávia viac času sledovaním videí na YouTube.

Wieser uvádza: „Vzhľadom na relatívnu veľkosť siete YouTube, pokračujúci rast v tomto odvetví je pozoruhodným trendom.“

Napriek býčej (pozitívnej) predpovedi odporúča držať akcie spoločnosti Alphabet – materskej spoločnosti Google a cieľovú cenu stanovil na 1100 dolárov. Po prvom marcovom týždni sa akcie spoločnosti Alphabet pohybovali na cene 1104,37 dolárov.

Americkí spotrebitelia v novembri na Facebooku strávili približne 4 miliardy hodín. Podľa vlastnej štatistiky spoločnosti Facebook, zverejnenej v januári, domáce používanie stránky klesá. Pokles je čiastočne zapríčinený zmenami v informačnom kanáli, ktorý dáva do popredia príspevky od priateľov a naopak potláča novinky a príspevky od organizácií.

Na rozdiel od Facebooku, americkí spotrebitelia vo veku 18 a viac v období augusta až februára strávili na YouTube priemerne 176 miliónov hodín denne – 4,9 miliárd hodín mesačne, dokonca vo forme sledovania videí cez mobilné zariadenia. Tieto čísla poskytujú platforme YouTube výrazné vedenie z hľadiska celkového času, ktorý (americkí spotrebitelia) trávia na stránkach.

Tieto čísla však podhodnocujú náskok YouTube, nakoľko neberú do úvahy všetkých ľudí a všetky metódy akými spotrebitelia na stránku pristupujú. Wieser vypočítal, že ak zoberieme do úvahy divákov mladších ako 18 rokov a taktiež ľudí, ktorí sledujú YouTube na ich smart televízoroch alebo mediálnych zariadeniach ako je napríklad Roku, celkový čas strávený americkými spotrebiteľmi na YouTube je približne 6 miliárd hodín mesačne.

Súvisiace:
Programátori milujú Google viac než Apple, ale najviac sa obávajú Microsoftu
Stratégie mobilných aplikácií, ktorými si získavajú Vašu pozornosť

Na rozdiel od Facebooku, sledovanosť YouTube stále stúpa. Celkový čas sledovaných videí od augusta do februára konštantne rástol. Ak berieme do úvahy len 4,9 miliardy hodín, toto číslo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom vyššie o 29%.

Wieser odhaduje, že americkí spotrebitelia sledovaním videí rôzneho druhu trávia mesačne celkovo približne 50 miliárd hodín. Z toho približne 30 miliárd tvoria videá obsahujúce reklamu, ako napríklad tie na YouTube. Akokoľvek sa na to pozriete, množstvo času ktorý Američania strávia na YouTube reprezentuje viac ako desatinu celkového času, stráveného sledovaním videí.

Inzerenti sa často vyhýbali YouTube, najmä kvôli častému výskytu kontroverzných videí a ich kolísajúcej kvalite. Wieser však naznačuje, že spoločnosť bude v prilákaní nových inzerentov do budúcna úspešnejšia.

Keď sa pozriete na 74 najväčších mediálnych spoločností, ich videa sú zodpovedné za takmer polovicu sledovanosti na YouTube. Medzi spoločnosti ktoré vedia prilákať najviac divákov patria Universal Music Group, Vevo a Warner Music – každá z nich zodpovedná za viac ako 3% videní mesačne.

Wieser dodáva: „Relatívna veľkosť YouTube a relatívne vysoká koncentrácia veľkých vydavateľov, ktorých obsah je profesionálny alebo poloprofesionálny je pre YouTube priaznivá, z hľadiska schopnosti nahradiť televíziu ako médium pre celoštátnych inzerentov.“

Preložil: Filip Gajdoš

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MarketWatch

Facebook komentár