Google_a_Facebook_ziskavaju_20_percent_svetovych_investicii_do_reklamy_2017

Google a Facebook spoločne z celosvetového reklamného rozpočtu naprieč všetkými médiami v roku 2016 získali 20 percent. Tento podiel za päť rokov vzrástol o deväť percentuálnych bodov.

Mediálna agentúra Zenith, ktorá zostavila rebríček Top 30 celosvetových mediálnych spoločností uvádza, že materská spoločnosť Google – Alphabet je jednotkou, keďže v reklamných príjmoch zarobila 79,4 miliárd dolárov. Je nasledovaná spoločnosťou Facebook, ktorá získala 26,9 miliárd dolárov.

Comcast je na treťom mieste s 12,9 miliardami dolárov, čím sa stala najväčšou tradičnou mediálnou agentúrou.

Zenith uviedla, že zoznam mediálnych spoločností ovládajú americké firmy, pretože táto krajina má najväčší svetový trh v oblasti reklamy. Podniky taktiež investovali do zámorskej expanzie, na základe čoho najväčší podiel získali internetové spoločnosti Silicon Valley.

Medzi americké spoločnosti na zozname patrí The Walt Disney Company, Viacom, iHeartMedia a Verizon, ktorá vlastní značku AOL a je v procese získavania skupiny Yahoo.

Spoločnosť Twitter ukončila zoznam na 30. mieste a je najrýchlejšie rastúcim vlastníkom mediálnej skupiny, keďže jej reklamné tržby sa medzi rokmi 2012 až 2016 zvýšili až o 734 percent. Táto platforma na mikro-blogovanie počas minulého týždňa ohlásila lepšie, než očakávané štvrťročné výsledky, s príjmami na úrovni 548 miliónov dolárov, oproti očakávaniam na úrovni 511,9 dolárov miliónov.

Čína má v rebríčku až tri spoločnosti: vyhľadávač Baidu (4), televíznu stanicu CCTV (20) a Tencent (14), ktorá je majiteľom aplikácie na posielanie správ – WeChat.

Súvisiace:
Facebook začína testovať reklamy v Messengeri
Vietnam chce firmy prinútiť k obmedzeniu reklamy na sociálnych sieťach

Jonathan Barnard, ktorý je vedúcim divízie prognóz v spoločnosti Zenith vo vyhlásení zaslanom e-mailom poznamenal: “Nový rebríček spoločnosti Zenith je dôkazom, že internetové reklamné platformy do veľkej miery určujú tempo rastu celosvetových investícií do reklamy,” … “Google a Facebook samy o sebe od roku 2012 predstavovali až takmer dve tretiny celosvetového rastu investícií do reklamy.”

Desať najväčších svetových majiteľov mediálnych spoločností:

1) Alphabet

2) Facebook

3) Comcast

4) Baidu

5) Walt Disney Company

6) 21 st Century Fox

7) CBS Corporation

8) iHeartMedia Inc

9) Microsoft

10) Bertelsmann

Kompletný zoznam:

Google_a_Facebook_ziskavaju_20_percent_svetovych_investicii_do_reklamy_2017_zoznam

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ZDnet, Fortune

Facebook komentár