cinania_maju_zaujem_o_kupu_automobilky_Fiat_Chrysler_2017

Čínska automobilka – Great Wall Motors tvrdí, že má záujem o kúpu spoločnosti Fiat Chrysler.

Spoločnosť Great Wall Motors prišla s týmto vyjadrením počas dnešného dňa, keďže skúma ponuku pre materskú spoločnosť značiek Jeep, Maserati, Dodge, Ram a Alfa Romeo.

Hovorca čínskej spoločnosti uviedol: “Máme ochotu kúpiť Fiat Chrysler,” a dodal, že taliansko-americká skupina spĺňa ich “potreby”.

Dohoda sa však nezdá byť bezprostredná.

Fiat Chrysler v dnešnom vyhlásení uviedla, že “automobilkou Great Wall Motors nebola oslovená.”

Súvisiace: GM predáva svoje európske podnikanie za $ 2,3 miliardy

Nie je však jasné, či sa Great Wall bude zameriavať na celý gigant Fiat Chrysler, alebo sa bude snažiť odčleniť jej vyhľadávanú značku – Jeep. Hovorca v pondelok povedal, že podrobnosti o tom, či sa čínska automobilka pokúsi kúpiť celú firmu alebo časť skupiny Fiat Chrysler, sa rozhodne na “najvyššej úrovni”.

Akcie automobilky Fiat Chrysler počas minulého týždňa vzrástli na svoju najvyššiu úroveň za takmer dve desaťročia, pretože už vtedy investori špekulovali o čínskom prevzatí automobilky. Akcie na začiatku dnešného obchodovania pridali ďalších 3,3%, zatiaľ čo akcie firmy Great Wall v Hongkongu získali 1,6%.

cinania_maju_zaujem_o_kupu_automobilky_Fiat_Chrysler_2017_great_wall

Jeep by bol hlavným zámerom tejto čínskej automobilky.

Fiat Chrysler v Číne zvyšuje predaje modelov Jeep a vyrába ich prostredníctvom spoločného podniku s Guangzhou Automobile Group.

Analytici banky Morgan Stanley vo svojej nedávnej správe ku klientom napísali, že čínske prevzatie Jeepu by mohlo mať veľký zmysel, pretože by novému vlastníkovi umožnilo rýchly rast v USA.

Analytici ďalej napísali: “Plus, SUV sú v Číne veľmi populárne a Jeep je synonymom pre SUV.“

Súvisiace: Materská spoločnosť Mercedesu investuje do tohto startupu

Generálny riaditeľ spoločnosti Fiat Chrysler Sergio Marchionne minulý mesiac povedal, že plánuje začiatkom roka 2018 plánuje predstaviť svoje plány pre spoločnosť, čo naznačuje, že niektoré značky alebo časti spoločnosti by sa mohli odpredať.

Analytici z Morgan Stanley ďalej uviedli, že automobilka by stála oveľa viac, keby bola rozloženou na jednotlivé časti. Značka Jeep, sama osebe stojí viac ako súčasná trhová hodnota spoločnosti.

Fiat Chrysler vykonala už podobné kroky. Značku Ferrari koncom roka 2015 oddelili do samostatnej spoločnosti. Trhová hodnota Ferrari sa odvtedy viac ako strojnásobila.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, Bloomberg

Facebook komentár