Ferrari_ma_v_plane_vyrobit_elektricky_superautomobil

Sergio Marchionne, ktorý je generálnym riaditeľom automobilovej spoločnosti Ferrari, vyhlásil, že nový elektrický superautomobil talianskej automobilky sa stane plnohodnotným konkurentom produktov spoločnosti Tesla na najvyššej úrovni automobilového trhu.

Výrobca pretekárskych automobilov už nejakú dobu rozširuje svoju ponuku s cieľom zvýšenia predajov, no zároveň sa snaží udržať si exkluzivitu značky spojenú s talianskym dizajnom a extrémne rýchlymi cestnými vozidlami. Marchionne, ktorý zastáva funkciu generálneho riaditeľa aj v spoločnosti Fiat Chrysler Automobiles, 16. januára na autosalóne v Detroite potvrdil, že Ferrari čoskoro predstaví aj svoj prvý model SUV. Ten bude vraj „najrýchlejším na trhu”. Mal by uzrieť svetlo sveta koncom roka 2019 alebo začiatkom roka 2020.

Marchionne povedal: „Ak je možné postaviť elektrické superauto, spoločnosť Ferrari bude prvou, ktorej sa to podarí. Ľudí v súčasnosti prekvapuje, čo sa podarilo dosiahnuť spoločnosti Tesla. Nesnažím sa znehodnotiť úspech Elona Muska, ale myslím si, že podobné možnosti máme aj všetci ostatní.“

Elektrické Ferrari by poskytlo Marchionnemu šancu upriamiť pozornosť celého sektora na vlastný produkt a ukradnúť tak predaje zo štatistík Elona Muska. Jeho Tesla Roadster a Model S totiž definovali luxusný trh s elektrickými vozidlami s ročným náskokom pred konkurenciou. Je však potrebné poznamenať, že 65-ročný Marchionne zatiaľ ani zďaleka neinvestoval do elektrifikácie a samoriadiacich technológií toľko prostriedkov ako niektoré ďalšie tradičné automobilky. Doteraz sa zameriaval predovšetkým na partnerstvá so spoločnosťami ako Waymo a sústredil sa na posilňovanie vlastných značiek.

Marchionne povedal: „Robíme to preto, že skrátka musíme.“ Spoločnosť Ferrari bude pred uvedením vlastných elektrických vozidiel čeliť mnohým výzvam. V prvej polovici realizácie svojho plánu bude musieť pristúpiť k výrobe hybridného automobilu. Ak sa jej to podarí, „cesta k plne elektrickému vozidlu bude už hračkou“.

Tento strategický plán je pravdepodobne posledným veľkým rozhodnutím, ktoré spraví Marchionne vo vedení ikonickej talianskej značky. Osoby zasvätené do podnikania spoločnosti v auguste uviedli, že Ferrari sa zameriava na ročné predaje o hodnote najmenej 10 000 automobilov. To doteraz umožnilo spoločnosti fungovať v súlade s menej prísnymi pravidlami v oblasti úspory paliva. Súčasným cieľom značky je zdvojnásobiť prevádzkové zisky na hodnotu približne 2 miliárd eur do roku 2022.

Súvisiace:
Ako investovať do spoločností, na ktorých stojí revolúcia elektrických automobilov
Spoločnosť Tesla míňa každú hodinu takmer pol milióna dolárov

Marchionne bol po niekoľko rokov známy svojim skepticizmom v oblasti zavádzania alternatívnych motorov a nových technológií do automobilového priemyslu. V rozhovore pred autosalónom v Detroite však uviedol, že práve teraz je správny čas na vykonanie zmeny v tomto sektore. Marchionne napríklad počíta s tým, že do roku 2025 bude iba menej ako polovica predaných áut poháňaná výlučne spaľovacím motorom. Predpokladá totiž, že plyn a nafta ustúpia hybridným a elektrickým motorom.

Marchionne ďalej predpovedal, že výrobcovia automobilov budú mať menej než desať rokov na to, aby sa prispôsobili zmenám a prežili vo svete nových revolučných technológií. Prestížne luxusné značky by sa mali úspešne udržať nad vodou, avšak producenti masovo vyrábaných osobných automobilov budú čeliť obrovskému nátlaku zo strany spoločností Tesla a Waymo, ktorá je divíziou automatizovaných vozidiel spoločnosti Alphabet.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár