Zoznamte-sa-so-4-muzmi-ktori-budu-riadit-cinsku-ekonomiku

Tím predstaviteľov komunistickej strany, ktorý riadi čínske hospodárstvo, sa čoskoro výrazne zmení.

Stranícke elity práve nedávno dokončili nominácie na kľúčové vládne pozície pred výročným zhromaždením Národného ľudového kongresu, ktorý predstavuje zákonodarný orgán krajiny, ktorí sa začína v nedeľu.

Medzi nimi sú aj štyria muži, ktorí sú navrhovaní na riadenie druhej najväčšej ekonomiky na svete: Li Qiang ako premiér, Ding Xuexiang ako výkonný vicepremiér, He Lifeng ako vicepremiér a Zhu Hexin ako nový vedúci predstaviteľ centrálnej banky.

Len pre informácie, v administratíve čínskeho lídra Si Ťin-pchinga tieto kľúčové ekonomické pozície nezastávali žiadne ženy.

Očakáva sa, že všetci štyria budú na kongrese formálne schválení. Vymenovanie je považované za súčasť Siovej snahy posilniť kontrolu strany nad ekonomickými inštitúciami krajiny, kde mnohí úradníci so západným vzdelaním už dlho ovplyvňujú tvorbu politiky.

Na rozdiel od svojich predchodcov títo štyria muži, ktorí sú buď blízkymi spolupracovníkmi čínskeho prezidenta, alebo sú napojení na jeho dôveryhodných pomocníkov, nezískali vzdelanie na Západe alebo sa predpokladá, že majú málo skúseností s rokovaniami s medzinárodnými finančnými organizáciami.

Na rozdiel od svojich predchodcov títo štyria muži, ktorí sú buď blízkymi spolupracovníkmi Si, alebo sú napojení na jeho dôveryhodných pomocníkov, nezískali vzdelanie na Západe alebo sa predpokladá, že majú málo skúseností s rokovaniami s medzinárodnými finančnými organizáciami.

Teraz sa všetky oči sústreďujú na to, ako pomôžu formovať politiku, keďže čínska ekonomika prekonáva rastúci počet problémov vrátane pomalej spotreby, rastúcej nezamestnanosti, poklesu na trhu s bývaním, nedostatku podnikateľskej dôvery, zadlženosti miestnych vlád, starnutia obyvateľstva a rastúceho napätia so Spojenými štátmi v súvislosti s technologickými sankciami.

Kongres stanoví cieľ hospodárskeho rastu na tento rok, ktorý by mal byť výrazným zlepšením oproti minuloročnej anemickej hodnote 3 %, čo je jeden z najslabších výsledkov za posledné desaťročia, ale ktorý bude pravdepodobne ďaleko od tempa expanzie, ktoré Čína zaznamenala pred pandémiou. Nový tím bude musieť zabezpečiť oživenie.

Li Čchiang

Bývalý vedúci predstaviteľ komunistickej strany v Šanghaji, ktorý riadil chaotické dvojmesačné uzavretie mesta, Li Čchiang bol počas októbrovej zmeny vedenia vymenovaný za druhého straníckeho funkcionára v krajine, po Siovi.

To ho stavia do pozície nástupcu premiéra Li Kche-čchianga, keď počas nadchádzajúceho kongresu odstúpi.

V čínskom politickom systéme je premiér tradične zodpovedný za riadenie hospodárstva, pričom jeho prácu podporuje niekoľko vicepremiérov, ktorí majú na starosti rôzne oblasti.

Li sa narodil vo východnej provincii Če-ťiang a svoju kariéru začal ako robotník na zavlažovacej čerpacej stanici. Vysokoškolské vzdelanie získal v odbore poľnohospodárskej mechanizácie na vysokej škole v meste Ningpo a potom sa prepracoval cez provinčnú byrokraciu.

Jeho kariéra sa rozbehla po tom, čo v rokoch 2002 až 2007, keď bol Si straníckym lídrom provincie Če-ťiang, kde pôsobil ako jeho faktický šéf.

Analytici tvrdia, že Li by bol prvým premiérom od čias Maa, ktorý predtým nepracoval v Štátnej rade, považovanej za čínsky kabinet.

Zdá sa, že práve Liove osobné väzby s aktuálnym prezidentom rozhodli o jeho povýšení v porovnaní s kvalifikovanejšími kandidátmi, uviedol Julian Evans-Pritchard, hlavný ekonóm spoločnosti Capital Economics, keď bol Li v priebehu minulého rok povýšený.

Niektorí analytici však uviedli, že jeho pôsobenie v Šanghaji, najmä pred minuloročným obmedzením pohybu z dôvodu pandémie, poukazovalo na pragmatický a pro-podnikateľský štýl.

Počas Liovho pôsobenia automobilka Tesla v meste vybudovala svoju prvú gigafabriku, mimo Spojených štátov. Tesla je výlučným vlastníkom tejto továrne, teda prvým zahraničným výrobcom automobilov v Číne, ktorý svoj závod kompletne vlastní.

Analytici banky Citi v správe ku klientom uviedli: “Podnikateľské prostredie v Číne by sa malo stať priateľskejším aspoň v nasledujúcich dvoch rokoch” pod vedením Liho, ktorý pravdepodobne podporí súkromné spoločnosti a zahraničných investorov.

V roku 2019 Li na šanghajskej burze dohliadal aj na spustenie čínskeho akciového indexu v štýle Nasdaq.

Ting Süe-siang (Ding Xuexiang)

Súčasný vedúci predstaviteľ Siovho štábu – Ding Xuexiang sa môže stať ďalším výkonným vicepremiérom, ako poznamenali analytici banky Nomura s odvolaním sa na svoje pozorovania na základe poradia nového Stáleho výboru politbyra.

To znamená, že tento 60-ročný muž, ktorý nikdy neviedol žiadnu provinciu ani nemal veľké skúsenosti s tvorbou hospodárskej politiky, bude pravdepodobne niesť celkovú zodpovednosť za domáce hospodárstvo Číny, najmä za fiškálnu politiku krajiny.

Ding sa narodil vo východnej provincii Ťiang-su a vyštudoval metalurgiu na Severovýchodnom inštitúte ťažkého strojárstva. Svoju kariéru začal v Šanghajskom výskumnom inštitúte materiálov, kde strávil 17 rokov a vypracoval sa z výskumného pracovníka na zástupcu šéfa strany.

Neskôr sa stal členom výboru komunistickej strany v Šanghaji a pôsobil ako hlavný Siov poradca, keď v roku 2007 strávil v meste približne sedem mesiacov ako vedúci predstaviteľ strany. V roku 2013 sa Ding presťahoval do Pekingu ako Siov osobný tajomník, v čase Siovom povýšenia do najvyššej funkcie v krajine.

Che Li-feng (He Lifeng)

Okrem toho, podľa analytikov banky Nomura, He Lifeng, ktorý riadi vplyvnú čínsku Národnú komisiu pre rozvoj a reformy, môže byť vymenovaný za budúceho vicepremiéra zodpovedného za hospodárske, finančné a priemyselné záležitosti.

Tento 68-ročný vicepremiér by mal nahradiť Liu He, ktorý viedol rokovania Číny so Spojenými štátmi počas obchodných rozhovorov v rokoch 2018 a 2019. Liu je vyštudovaný ekonóm z Harvardu, ktorého analytici označili za “most medzi Východom a Západom”.

He Lifeng, ktorý získal bakalársky titul v odbore financie na univerzite v Sia-mene, nikdy v zahraničí neštudoval.

Je známy tým, že dohliadal na výstavbu rozsiahleho štátneho investičného projektu označovaného za “čínsky Manhattan” v meste Tchien-ťin, keď po globálnej finančnej kríze v roku 2008 pôsobil ako vysoký politický predstaviteľ mesta. Tento projekt zanechal po sebe dedičstvo v podobe prázdnych budov, opustených mrakodrapov a obrovského dlhu miestnej vlády.

Zhu Hexin

Ďalšou kľúčovou funkciou, ktorá sa má na kongrese potvrdiť, je guvernér Čínskej ľudovej banky (PBoOC), zodpovedný za menovú politiku Číny a dohľad nad finančným systémom.

Podľa denníka Wall Street Journal je Zhu Hexin, aktuálny predseda čínskeho štátneho finančného konglomerátu Citic Group, hlavným kandidátom na post guvernéra centrálnej banky po ekonómovi Yi Gangovi, ktorý v USA aj vyštudoval.

55-ročný Zhu väčšinu svojej kariéry pracoval v Bank of Communications, v rámci bohatej východnej provincie Ťiang-su. V rokoch 2016 až 2018 pôsobil aj v provincii S’-čchuan na juhozápade krajiny ako zástupca guvernéra.

Potom dva roky pracoval v PBOC ako zástupca guvernéra a v roku 2022 bol preradený do investičnej spoločnosti Citic Group.

Na rozdiel od Yi, ktorý má doktorát z ekonómie z Illinoiskej univerzity, Zhu má zo zahraničia málo skúseností.

He Lifeng medzitým môže súbežne zastávať funkciu straníckeho tajomníka PBoC, čo by mohlo zvýšiť politickú podporu banky, ale aj oslabiť jej autoritu, uviedli noviny WSJ s odvolaním sa na nemenované zdroje.

V súčasnosti Guo Shuqing, ktorý stojí na čele čínskeho regulačného orgánu pre bankovníctvo a poisťovníctvo, súčasne zastáva funkciu straníckeho šéfa PBOC. Guo absolvoval aj určité školenia na Západe, keď v 80. rokoch navštevoval Oxfordskú univerzitu ako hosťujúci žiak.

Už skôr v rozhovore pre CNN uviedla Sonja Opperová, ktorá je profesorkou na univerzite Bocconi, uviedla: “Siov výber najvyšších funkcií predstavuje štýl vedenia, ktorý “uprednostňuje osobnú lojalitu pred kompetenciou a produktívnym diskurzom.“

Zároveň poznamenala: “Rizikom je, že čínske vedenie sa dostane do izolácie a zo zreteľa stratí alternatívne, možno výhodnejšie spôsoby prístupu k mnohým výzvam, ktorým krajina čelí.”

 

Zdroj: CNBC, CNN

Facebook komentár