Cinske_priemyselne_zisky_klesaju_co_zvysuje_obavy_zo_spomalenia

Zisky, ktoré dosiahli čínske priemyselné podniky, sa po krátkom náraste v predchádzajúcom mesiaci, v júni poklesli, čo vyvolalo obavy, že spomalenie výroby z nepríjemnej obchodnej vojny povedie k zasiahnutiu hospodárskeho rastu.

Priemyselné zisky Číny sa od druhej polovice roku 2018 zmierňujú, keďže hospodárstvo sa spomaľuje a obchodný spor medzi USA a Čínou eskaluje. Mnoho priemyselných firiem odkladá obchodné rozhodnutia a obmedzuje investície do výroby.

Hospodársky rast sa v druhom štvrťroku spomalil na takmer 30-ročné minimum.

Podľa dnes zverejnených údajov od Národného štatistického úradu (NBS), priemyselné zisky v mesiaci jún oproti predchádzajúcemu roku klesli o 3,1% na 601,9 miliárd juanov (87,5 miliárd dolárov), po májovom raste o 1,1%.

V prvých šiestich mesiacoch priemyselné podniky dosiahli zisk 2,98 bilióna juanov, čo je o 2,4% menej ako v predchádzajúcom roku, v porovnaní s poklesom o 2,3%, dosiahnutom medzi mesiacmi január až máj.

Úrady ďalej uviedli, že pokles ziskov v prvej polovici roku bol spôsobený znížením ziskov v odvetviach automobilového priemyslu, spracovania ropy a ocele.

Inflácia cien výrobcov, ktorá bola jedným zo zložiek priemyselnej ziskovosti, sa v júni oproti predchádzajúcemu roku zmiernila na nulu, čo vyvolalo obavy z deflácie, čo by mohlo orgány prinútiť k zavedeniu agresívnejších stimulačných opatrení.

Americkí a čínski vyjednávači sa v utorok stretnú prvýkrát, odkedy sa ich prezidenti – Donald Trump a Xi Jinping dohodli koncom júna na oživení rozhovorov, s cieľom ukončiť rok trvajúcu obchodnú vojnu.

Vlády najväčších svetových ekonomík si navzájom udeľovali zvýšené tarify na dovozy v hodnote miliárd dolárov, čím narúšali globálne dodávateľské reťazce a otriasali finančnými trhmi v spore ohľadom toho, ako Čína obchoduje so zvyškom sveta.

Jún bol prvým celým mesiacom vyšších colných sadzieb USA na čínsky tovar v hodnote 200 miliárd dolárov, ktoré USA uvalili po zrušení obchodných rozhovorov. Vývoz aj dovoz klesali.

Rozdielne výsledky

Sobotné údaje ukázali, že zisky zo sektorov stavebného materiálu a strojárskeho priemyslu pomohli zmierniť pokles celkových ziskov v prvom polroku, pravdepodobne v dôsledku vyšších vládnych výdavkov na infraštruktúru, ktoré niektoré spoločnosti podporili, napríklad výrobcov železničných zariadení, baníkov a výrobcov kovov.

Spoločnosť Sany Heavy Industry Co Ltd tento mesiac uviedla, že v porovnaní s predchádzajúcim rokom očakáva rast zisku v prvom polroku v rozmedzí 91,8% – 106,6%.

Súvisiace: 4 víťazi americko-čínskej obchodnej vojny

Zisk u výrobcov telekomunikačných a elektronických zariadení, ktorí sú zraniteľnejší voči americkým clám ako iné triedy výrobkov, sa však v mesiacoch január až jún znížil o 7,9%.

Najaktívnejší obchodný kontrakt železnej rudy na komoditnej burze Dalian v júni vzrástol o 16,4%, čo ovplyvnilo zisky v oceliarskom priemysle.

Zisky v čínskych štátnych podnikoch podľa štatistických úradov za prvých šesť mesiacov medziročne klesli o 8,7%.

Pasíva priemyselných firiem na konci júna medziročne vzrástli o 5,6% oproti 5,3% do konca mája.

Zisk súkromného sektora v prvom polroku 2019 vzrástol o 6,0%, oproti 6,6% v prvých piatich mesiacoch.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters

Facebook komentár