Továrne v Číne aj naďalej čelia problémom.

Továrne v Číne aj naďalej čelia problémom.

Veľké továrne v Číne mali práve za sebou najhorší mesiac od začiatku pandémie Covid-19, čo poukazuje na rozsah spomalenia u druhej najväčšej ekonomiky sveta a problémy ohľadom dodávok, ktorým ich zákazníci čelia.

Vládny prieskum výrobnej aktivity za mesiac v október, zverejnený cez víkend poukázal na pokles už druhým mesiac po sebe na 49,2, zo septembrových 49,6. Akýkoľvek údaj pod 50 znamená kontrakciu.

Výrobu v Číne trápia viaceré problémy, vrátane energetickej krízy, meškania dodávok a rastúcich zásob.

Mitul Kotecha, hlavný analytik pre rozvíjajúce sa trhy v Ázii a Európe v spoločnosti TD Securities, k posledným výsledkom poznamenal: „Je jasné, že ekonomická dynamika sa rýchlo spomaľuje a túto slabosť ešte znásobujú tlaky v dodávateľskom reťazci,“ … “Aj keď sme v nasledujúcich mesiacoch mohli zaznamenať určitú úľavu čo sa týka výrobcov, zdá sa, že kríza v oblasti dodávok je naozaj hlboko zakorenená.”

Celosvetová lodná kríza, ohľadom prepravy tovaru spôsobila chaos po celom svete, pričom mnohé veľké spoločnosti nedávno uznali, že upchaté prístavy, chýbajúce diely a vyššie náklady poškodzujú ich podnikanie. Ide o problém, ktorý bude mať vplyv na posledný štvrťrok roka, najdôležitejšiu sviatočnú sezónu pre mnohých maloobchodníkov.

Nie všetky údaje z Číny však boli také negatívne. Súkromný prieskum údajov tovární v dnešnom dni od mediálnej skupiny Caixin, ktorá sa zameriava skôr na menšie a stredné firmy, ukázal nárast hodnoty zo septembrových 50 na 50,6 v októbri. Caixin pripísal zvýšenie svojho indexu oživeniu domáceho dopytu, ale poznamenal, že energetická kríza a nedostatok surovín mali vplyv na poškodenie ponuky.

Ekonómovia zo spoločnosti Capital Economics poukázali na to, že priemer z týchto dvoch prieskumov stále naznačuje, že stále viac firiem hlási pokles aktivity ako nárast, čo naznačuje, že celková produkcia čelila obmedzeniam.

Sheana Yue, asistentka ekonómov v Capital Economics v pondelkovej poznámke, uviedla: “Respondenti prieskumov poznamenali, že znížené dodávky energií, nedostatok materiálov a vysoké vstupné náklady výstup pribrzdili.”

Keďže náklady na materiály z celosvetového pohľadu neustále rastú, analytici očakávajú, že problémy s dodávkami budú pretrvávať aj v priebehu budúceho roka.

Čínska vláda podnikla kroky na vyriešenie niektorých problémov. Napríklad, začiatkom minulého mesiaca, Čína nariadila uhoľným baniam zvýšiť produkciu, len niekoľko mesiacov po tom, čo nariadila opak, aby obmedzila emisie uhlíka.

Analytici však poznamenali, že tieto snahy neprinášajú okamžitú úľavu.

Ken Cheung Kin Tai, hlavný ázijský forexový analytik v spoločnosti Mizuho, napísal: “Dôrazné opatrenia vlády na obmedzenie kľúčových cien uhlia a zvýšenie produkcie uhlia môžu chvíľu trvať, než sa nedostatok elektriny vyrieši.”

Súvisiace:
Bidenovo povinné očkovanie môže mať za následok rozsiahle prepúšťania
Napätie v dodávateľských reťazcoch sa stupňuje a nevykazuje žiadne známky slabnutia

Oficiálny index nevýrobnej obchodnej aktivity medzitým klesol na 52,4 zo septembrových 53,2, čo naznačuje, že spotrebiteľský dopyt zostáva problémom, aj keď aktivita stále rastie.

Yue z Capital Economics napísala, že klesajúce údaje v sektore služieb naznačujú, že letné oživenie spotrebiteľskej aktivity sa začína spomaľovať. Stavebný index prieskumu taktiež poukázal na pokles, čo podľa Yue „naznačuje ďalší pokles investícií do nehnuteľností, uprostred nervozity z finančného zdravia skupiny Evergrande a ďalších developerov“.

“Domnievame sa, že tvrdé údaje, ktoré budú k dispozícii v najbližších týždňoch, ukážu, že oživenie činnosti v oblasti služieb minulý mesiac zaostalo,” dodala Yue, pričom poznamenala, že sa Čína snaží obmedziť prepuknutie koronavírusu, na základe čoho prichádza s opätovným zavádzaním obmedzení. Krajina pevne dodržiavala prísnu politiku „nulového počtu prípadov ochorenia Covid“. “Naďalej však v nasledujúcich štvrťrokoch očakávame nevýrazný ekonomický rast.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár