Aktivita_tovarni_v_cine_sa_zmensuje_uz_stvrtym_mesiacom_za_sebou

Aktivita tovární v Číne klesla v auguste už štvrtým mesiacom za sebou, keď USA pristúpili k navýšeniu obchodného tlaku a domáci dopyt zostal pomalý, čo poukazuje na ďalšie spomalenie druhej najväčšej ekonomiky sveta.

Pretrvávajúce slabé stránky v rozsiahlom čínskom výrobnom sektore by mohli podnietiť očakávania, že Peking musí rýchlejšie a agresívnejšie stimulovať negatíva, aby zvládol najväčší pokles za posledné desaťročia.

Čínsky národný štatistický úrad v sobotu uviedol, že index nákupných manažérov (PMI) v auguste klesol na 49,5 a v júli dosiahol hodnotu 49,7 čím sa dostal pod hranicu 50-bodov, ktorá oddeľuje rast od kontrakcie.

Prieskum agentúry Reuters ukázal, že analytici očakávali, že augustový PMI v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zostane nezmenený.

Oficiálny index tovární ukázal rastúce obchodné rozpory so Spojenými štátmi a ochladzovanie globálneho dopytu čo naďalej spôsobuje obavy v rámci čínskych vývozcov.

Vývozné objednávky v auguste klesli 15. mesiacom za sebou, aj keď pomalším tempom, pričom subindex vzrástol z júlových 46,9 na 47,2.

Celkový počet nových objednávok (z domova i zo zahraničia) tiež naďalej klesal, čo naznačuje, že domáci dopyt zostáva mierny, a to aj napriek množstvu opatrení na podporu rastu za posledný rok.

Analytici spoločnosti Goldman Sachs v poznámke uviedli: „Predzásobenie vývozu do USA pred rastom taríf podporilo rast obchodu a celkovej aktivity, ale tento efekt pravdepodobne v najbližších mesiacoch zoslabne.“

Súvisiace: Čína dosahuje najhorší rast za posledných 30 rokov a najhoršie ešte len príde

Výrobcovia v odvetviach orientovaných na spotrebu, ako napríklad v automobilovom priemysle, boli obzvlášť zraniteľní. Výrobcovia ako Geely a Great Wall znížili očakávania týkajúce sa predajov a ziskov.

Údaje ukazujú, že aktivita v stredných a malých podnikoch čelila kontrakcií, dokonca aj keď sa veľkí producenti z ktorých sú mnohí podporovaní vládou, sa podarilo v auguste dosiahnuť expanziu.

Továrne v auguste pokračovali v obmedzovaním počtu pracovných miest, kvôli nejasným obchodným výhľadom. Subindex zamestnanosti klesol na 46,9 v porovnaní s 47,1 v júli.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár