Evergrande-Krizou-postihnuty-cinsky-realitny-gigant-v-strate-az-81-miliard

Krízou postihnutý čínsky realitný gigant Evergrande po dlhom čase odhalil, že v rokoch 2021 a 2022 vykázal spoločnú stratu až vo výške 81,1 miliardy dolárov (581,9 miliardy juanov).

Firma, ktorá koncom roka 2021 nesplácala svoje dlhy, investorom v Hongkongu tak konečne oznámila svoje dlho očakávané výsledky hospodárenia.

Spoločnosť Evergrande dokonca zápasí s dlhmi v odhadovanej výške až 300 miliárd dolárov.

Obrovské straty poukazujú na to, ako veľmi developerom v posledných rokoch otriasla kríza na trhu s nehnuteľnosťami v rámci druhej najväčšej ekonomiky sveta.

V podkladoch pre hongkonskú burzu cenných papierov spoločnosť dnes uviedla, že v roku 2021 stratila 476 mld. čínskych juanov a v minulom roku prišla o 105,9 mld. juanov.

V priebehu dvoch rokov sa tržby znížili o viac ako polovicu.

Spoločnosť Evergrande uviedla, že straty boli spôsobené viacerými dôvodmi vrátane klesajúcej hodnoty nehnuteľností a iných aktív, ako aj vyšších nákladov na pôžičky.

S akciami spoločnosti, ktorá bola kedysi najpredávanejším developerom v Číne, sa od marca minulého roka prestalo obchodovať.

Čínskym realitným priemyslom otriaslo, keď boli v roku 2020 zavedené nové pravidlá na kontrolu výšky úverov, ktoré si mohli veľké realitné skupiny požičať.

V nasledujúcom roku spoločnosť Evergrande nedodržala rozhodujúci termín a nedokázala splatiť úroky z medzinárodných úverov v objeme približne 1,2 miliardy dolárov.

Jej finančné problémy sa po celom realitnom priemysle krajiny rozšírili, pričom viacerí ďalší developeri nedokázali splácať svoje dlhy a stavebné projekty po celej krajine zanechali nedokončené.

Boj spoločnosti Evergrande vyvolal obavy z možných otrasov v globálnom finančnom systéme. Čínska centrálna banka sa snažila investorov upokojiť a tvrdila, že jej problémy sa dajú zvládnuť a je nepravdepodobné, že sa rozšíria.

Celkový dlh čínskych podnikov, vlády a domácností však vzrástol na približne 300 % ročného výkonu ekonomiky z 270 % v roku 2018, čo je na krajinu so strednými príjmami nezvyčajne rozsiahly objem.

Začiatkom tohto roka spoločnosť Evergrande predstavila plány na reštrukturalizáciu zahraničného dlhu vo výške približne 20 miliárd dolárov.

Skupina sa zadlžila na viac ako 300 miliárd dolárov, keďže v rámci agresívnej expanzie sa stala jednou z najväčších čínskych spoločností.

Expanzia spoločnosti v období 15 rokov zahŕňala širokú škálu odvetví vrátane športu, zábavy a výroby elektrických automobilov.

V roku 2010 spoločnosť Evergrande prevzala kontrolu nad klubom FC Guangzhou (Kanton) a zmenila jeho názov na FC Guangzhou Evergrande Taobao.

Vďaka prílevu nových peňazí sa mužstvo posilnilo a okamžite získalo postup do najvyššej úrovne čínskeho futbalu. Od roku 2011 sa mu až osemkrát podarilo získalo titul čínskej superligy, z toho sedem sezón v rade.

Minulý rok klub zostúpil zo Super Ligy, pričom plány skupiny Evergrande ohľadom výstavby štadióna za 1,8 miliardy dolárov boli odložené. Klub sa taktiež vrátil k svojmu predchádzajúcemu názvu – Guangzhou FC.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, FT

Facebook komentár