Ak Vás zaujal niektorý z článkov a chcete podporiť našu prácu, najjednoduchší spôsob ako tak urobiť je kliknúť na “páči sa mi to“, alebo náš článok “tweetowať.  Vaša odozva nás vedie k tomu aby sme pokračovali v publikovaní a preto Ďakujeme za každú jednu návštevu, odporúčenie, zdielanie, like alebo tweet… :-) Team portálu www.FinancnyTrh.com

Švajčiarsko obsadilo prvú priečku, Jemen poslednú a severná Európa obsadila vrchnú časť v novom hodnotení, ako národy podporujú svoje pracovné sily.

The Human Capital Report zo Svetového ekonomického fóra v utorok vydala správu pre 122. krajín v štyroch oblastiach – vzdelávanie, zdravotníctvo, zamestnanosť a “ústretové prostredie”. Štvrtá oblasť zahŕňa časti, ako sú právny rámec krajiny, ako aj dopravnú a komunikačnú infraštruktúru, ktoré majú vplyv na práce schopnosť občanov.

Saadia Zahidová – vedúca projektu a riadenia ľudských zdrojov vo Švajčiarsku založenej organizácie poznamenala, že táto správa je prvou podobnou štúdiou zo Svetového ekonomického fóra. Tento rebríček je vykonaný v spolupráci s firmou Mercer Consulting a Harvard School of Public Health a je navrhnutý tak, aby každý národ videl, kde sa v celosvetovom spektre zaradil a poukázal na silné stránky pri ich podpore pracovnej sily, ako aj oblastí, ktoré je potrebné riešiť.

Projekt vychádzal z rozhovorov o celosvetových problémoch pracovných miest – najmä nezamestnanosti mládeži a chýbajúcich regionálnych zručností – a kde by krajiny mohli lepšie investovať do súčasných a budúcich pracovníkov. Výskumníci sa zamerali na celoživotné investície do jednotlivcov – od narodenia do smrti, vrátane oblastí, ako sú predškolské vzdelávanie, prístup k zdravotnej starostlivosti a vzdelávania v priebehu kariéry. Oni využívali verejné údaje – napríklad mieru participácie pracovnej sily, počtu detí zapísaných do škôl, dojčenskej úmrtnosti a priemernej dĺžky života, rovnako ako aj z množstva poznatkov v prieskumoch Svetového ekonomického fóra.

Autori vytvorili Human Capital index, na základe 51. premenných a zistili, že najsilnejšie krajiny boli sústredené v severnej Európe a Severnej Amerike. (Kanada sa umiestnila na 10. mieste a USA bola na 16. mieste). Medzi krajiny s najväčšou pracovnou silou z veľkej časti patrí Stredný východ  a Afrika.

Po Švajčiarsku, je v prvej desiatke krajín Fínsko, Singapur, Holandsko, Švédsko, Nemecko, Nórsko, Veľká Británia, Dánsko a Kanada. Juhoeurópske krajiny patria medzi vrchnú polovicu rebríčka, ale nie v najvyšších priečkach: Španielsko je 29., Taliansko 37. a Grécko 55.

USA na 16. mieste rebríčka má silnú “pracovnú silu a zamestnanosť”, ale slabosť v oblasti “zdravia a dobrého stavu”. Schopnosť prilákať a udržať si kvalitných pracovníkov katapultovalo Ameriku na 4. miesto v celkovom rebríčku pracovných síl, ale vysoká hladina stresu a depresie potopila krajina v zdravotnom rebríčku na 43. miesto. USA sa v oblasti vzdelania umiestnila na 11. a na 16. mieste v oblasti prostredia zamestnancov.

Hoci bohatým krajinám sa skôr darí lepšie, pretože majú viac peňazí na pracovníkov, ale korelácia s príjmami nebola zase tak absolútna. Zahidová ďalej uviedla: “Krajiny, ktoré investujú do ľudského kapitálu sú schopné prosperovať” … “a účinky tohto cyklus sa prejavia neskôr.” Ale nie všetky bohaté národy zameriavajú svoje prostriedky na ich pracovníkov v rovnakom tempe. “Krajiny ako Rusko a Kuvajt majú vysoké príjmy, ale nerobia rovnaké typy investícií do ľudského kapitálu,” ako iné národy, ktoré dosiahli podobné priečky umiestnenia.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WorldEconomicForum

Facebook komentár