Vo februári 2016, čínske autority oznámily plány na spustenie novej schémy na určovanie cien zlata, počítanej v yuanoch. Správy prišli tesne po tom, ako bola v decembri 2015 dodaná obrovská zásielka 217 ton zlata do čínskych trezorov, čo je silné oživenie dopytu po zlate po Šangajskej kalamite na burze cenných papierov, ktorá prebehla na začiatku roka. Toto je len jeden z ďalších náznakov, že Čína chce nahradiť Londýn Šanghajom ako novým globálnym centrom obchodovania so zlatom.

Finančné média vyvinulí zvýšený záujem na ceny a obchodovanie so zlatom – a teda aj na Londýn – od roku 2008. Najprv, Veľká Recesia a následná reakcia centrálnych bánk nahlodali dôveru vo fiat meny. Ceny zlata vyleteli vysoko nahor. Národné vlády, hlavne tá Čínska, sa hnali za naplnením štátnych trezorov tehličkami zlata, aby mohli podporiť papierovú menu v prípade krízy Americkej štátnej pokladnice. Neskôr v roku 2014 bolo zistené, že najvýznamnejšie bankové inštitúcie manipulujú s cenami zlata cez Londýnsky systém. Budúcnosť Londýna ako centra obchodu so zlatom je teraz neistá, poprvýkrát za posledných sto rokov.

Súvisiace: Čína už začína dominovať na trhu fyzickej výmeny zlata

Londýnsky fix zlata

Fixovanie cien zlata v Londýne začalo roku 1919, keď sa 5 obrovských inštitúcií obchodujúcich so zlatom zorganizovalo do kolektívneho trhu. Vedené N.M. Rothschild & Sons (http://www.investopedia.com/articles/investing/111915/how-rothschild-family-created-their-wealth.asp), 5 spoločností mali za cieľ zvýšiť likviditu a jednotnosť na trhoch so zlatom. Každá zo spoločností sa chovala ako tvorca trhu, kolaburujúc s ostatnými hráčmi na vytvorení efektívnych trhových cien založených na najnovších údajoch ponuky a dopytu.

Od 2004, Londýnski tvorcovia trhu v obchode so zlatom počas ranných a poobedňajších konferenčných hovorov určovali globálne ceny zlata pre daný deň. Rovnaký systém sa používa na určovanie cien ďalších surovín, ako striebro, platina alebo paládium.
Členské banky patria do Asociácie Londýnskeho trhu surovín (London Bullion Market Association – LBMA). Každá z nich sa chová ako zástupca asociácie, ktorý obchoduje so zlatom podľa objednávok svojich zákazníkov, ale aj ako vedúci, vykonávajúci obchody na vlastný účet.

Mnoho investorov už dlhšie považuje systém za zastaraný a vhodný na manipulovanie a vnútorné obchodovanie – znepokojenia, ktoré sa potvrdili ako odôvodnené v roku 2014, keď bolo päť členských bánk súdených na New Yorskom federálnom súde za manipulovanie s cenami.

Cesta cien zlata: 2008-2015

Začiatkom roka 2008, momentálne ceny zlata dosiahli moderné rekordy na sume $836.50  za uncu po troch rokoch neustáleho vzrastu. Počas recesie ale ceny rástli pomaly, dokonca klesli na $728.50 do októbra rovnakého roku. Medzi augustom 2009 a augustom 2011 sa ceny zdvojnásobili, na $1800 za uncu.

Momentálne ceny klesli rapídne po relatívne stabilnom roku 2012. Bolo to v čase, keď Londýn začal zažívať masívny úbytok suroviny. Zlato sa držalo na sume $1664 za uncu začiatkom januára 2014 a kleslo na $1203.25 do polovice roka. Švajčiarsko bolo hlavným kupcom zlata až do začiatku roku 2015.

Potom prevzala Čína žezlo hlavného kupcuf teda, minimálne najvytrvalejšieho. Úbytky zlata z Anglicka do Číny sa diali každý mesiac od februára 2015 až do konca roka. Výsledkom je slabší trh so zlatom v Londýne. Z percentuálneho pohľadu, množstvo obchodov zo zlatom v Londýne kleslo medzi rokmi 2011 a 2015 o viac ako 50%.

Súvisiace: 
Čína získala veľký vplyv pri rozhodovaní o svetových cenách striebra

Čína vytvorila obrí investičný fond zlata, aby rozšírila svoj vplyv na trhoch

Neistá budúcnosť zlata v Londýne

Londýn bol medzinárodným centrom obchodu so zlatom dávno predtým ako v ňom bola zavedená fixácia cien zlata. The Worshipful Company of Goldsmiths (Ctihodná spoločnosť zlatníkov), založená v roku 1300, bol pravdepodobne prvý regulačný orgán zlata a striebra v západnom svete. The Bank of England bola založená v roku 1694 a ďalších 300 rokov bola primárnou medzinárodnou burzou so zlatom.

Toto dedičstvo je teraz v ohrození. Mnoho členov EÚ chce zmeniť Londýnsku trh so zlatom typu predavač-zákazník na elektronickú burzu so zlatom. LBMA už oznámilo plány na budovanie takého centra. Ostatné spoločnosti sú za založenie novej burzy založenej na blockchain databáze – v podstate výmena Bitcoinov za zlato.  Je jasné, že Londýn a LBMA budú potrebovať vážne reformy, aby udržali konkurentov z Ázie na uzde.

Preložil: Michal Mráz

Zdroj: WallStreetJournal, Euro Pacific Capital

Facebook komentár