Facebook-je-velkym-porazenym-z-reklamnych-vojen

Facebook, aktuálne Meta sa ukázal ako najväčší porazený v štvrtom štvrťroku, z dôvodu vášnivých súbojov v oblasti online reklamy.

Akcie spoločnosti Meta vo štvrtok prepadli až o 26 % po tom, čo odhalila, že zmeny v súkromí spoločnosti Apple ju výrazne zasiahli a dodala, že očakáva, že táto funkcia v roku 2022 zníži príjmy spoločnosti o približne 10 miliárd dolárov.

Priznanie skupiny Facebook je doteraz najkonkrétnejším údajom o vplyve funkcie Apple App Tracking Transparency na reklamný priemysel, ktorá znižuje možnosti zacielenia tým, že obmedzuje inzerentov v prístupe k identifikátoru používateľov iPhonov.

Skupina Meta vo štvrtok stratila viac ako 230 miliárd dolárov, čo je najväčší jednodňový pokles hodnoty v histórii amerického akciového trhu. Pokles spoločnosti Meta, založený na slabšej predpovedi výnosov, ako sa očakávalo, prekonal predchádzajúci rekord spoločnosti Apple, keď v septembri 2020 prišiel o trhovú hodnotu v objeme 182 miliárd dolárov.

Pokles hodnoty Meta prichádza, keď sa spoločnosť pozerá za svoje súčasné podnikanie, ako je Facebook, Instagram a WhatsApp, a smerom k službe s označením Metaverse – virtuálnemu svetu založenému na novej technológii.

Generálny riaditeľ Mark Zuckerberg v stredu oznámil, že spoločnosť Meta mala v roku 2021 čistú stratu 10 miliárd dolárov, ktorú možno pripísať jej investícii do metaverzie. Jeho vlastný osobný čistý majetok vo štvrtok čelili prepadu o takmer 30 miliárd dolárov.

Akcie firiem Amazon a Snap v razantných ziskoch

Medzitým skupina Amazon vo štvrtok po prvý raz zverejnila svoje príjmy z reklamy vo svojich zárobkoch za štvrtý štvrťrok, čo mnohých v tomto procese prekvapilo.

Gigant elektronického obchodu uviedol, že jeho príjmy z reklamy v roku 2021 dosiahli 31 miliárd dolárov, čo je viac ako 28,8 miliardy dolárov v príjmoch z reklamy, ktoré YouTube zverejnil za tento rok.

V tomto rozsahu je reklamný biznis skupiny Amazon taktiež väčší ako niekoľko iných subjektov v online reklame, vrátane cloudového konkurenta – Microsoft, ktorého generálny riaditeľ Satya Nadella minulý týždeň zverejnil, že príjmy spoločnosti z reklamy v roku 2021 presiahli 10 miliárd dolárov.

Brian Olsavsky, finančný riaditeľ firmy Amazon, počas konferenčného hovoru s analytikmi, poznamenal: „Som nadšený, že môžem pokračovať v inováciách v oblastiach, ako sú sponzorované reklamy, streamovanie videa a zamerania.“

„Samozrejme, že reklama funguje len vtedy, ak ju robíme užitočnou pre zákazníkov. Keď vytvárame skvelé skúsenosti zákazníkov, vytvárame aj lepšie výsledky pre značky.“

Firma Amazon, ktorá sa taktiež rozhodla zvýšiť cenu za službu Prime o takmer 17 % na 139 dolárov ročne, zaznamenala vo štvrtok v rozšírenom obchodovaní rast akcií až o 14 %.

Ale to je zlomok nárastu, ktorý zaznamenali akcie spoločnosti Snap.

Aplikácia sociálnych médií od Evan Spiegela, ktorá má takmer všetky svoje príjmy z reklám, vo štvrtok (mimo riadnych obchodovacích hodín) zaznamenala raketový nárast akcií až o 62 %, ako zverejnila svoj vôbec prvý štvrťročný čistý zisk.

Celkové príjmy spoločnosti Snap v roku 2021 dosiahli 4,12 miliardy dolárov, zatiaľ čo toto číslo bolo 2,58 miliardy dolárov pre Pinterest závislý od reklám, ktorého akcie vo štvrtok v rozšírenom obchodovaní vyskočili o viac ako 25 %.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár