3-zo-4-dospelych-si-myslia-ze-Facebook-poskodzuje-spolocnost

Nový prieskum spoločnosti CNN, ktorý uskutočnila prieskumná agentúra SSRS zistil, že zhruba 3/4 dospelých sa domnieva, že Facebook poškodzuje americkú spoločnosť, pričom približne polovica uviedla, že pozná niekoho, kto bol kvôli obsahu stránky presvedčený, že verí v konšpiračnú teóriu.

Podľa výsledkov prieskumu, 76% Američanov uviedlo, že Facebook robí spoločnosť horšou, nie lepšou. Ďalších 13 % poznamenalo, že to nemá žiadny účinok. Toto všeobecne negatívne hodnotenie platí v rámci rôzneho pohlavia, veku a rasy. Dokonca aj častí užívatelia Facebooku – tí, ktorí sa hlásia k používaniu stránky minimálne niekoľkokrát týždenne zo 70% uviedli to, že sociálna sieť americkej spoločnosti skôr škodí, ako pomáha. Hoci väčšina zúčastnených tvrdí, že Facebook robí viac škody ako úžitku, tento pocit stúpa najmä medzi voličmi republikánov (82 %).

Medzi celkovou väčšinou, ktorá si myslí, že Facebook zhoršuje spoločnosť, však existuje menšia zhoda v tom, či je na vine samotná platforma alebo nie: 55 % tvrdí, že spôsob, akým niektorí ľudia používajú Facebook, je viac chybný, pričom 45 % podiel uvádza, že je to spôsobené skôr spôsobom, akým je Facebook vedený.

Celkovo zhruba jedna tretina verejnosti – vrátane 44 % u republikánov a 27 % u demokratov – tvrdí, že Facebook zhoršuje americkú spoločnosť a že samotný Facebook je na vine viac, ako jeho používatelia.

Zhruba polovica Američanov (49 %) uviedla, že pozná niekoho, o kom si myslia, že bol presvedčený o tom, že verí v konšpiračnú teóriu, kvôli obsahu na Facebooku. Toto číslo je vyššie medzi mladšími Američanmi: 61 % dospelých mladších ako 35 rokov tvrdí, že poznajú niekoho, kto prijal konšpiračnú teóriu založenú na obsahu Facebooku, v porovnaní s iba 35 % ľudí vo veku 65 a viac rokov.

Facebook čelí novej vlne kontroly po zverejnení Facebook Papers – súboru interných dokumentov spoločnosti, ktoré objasňujú kultúru spoločnosti, jej šírenie rozdeľujúceho obsahu a jej boj ohľadom riešenia prípadov dezinformácií a extrémizmu. Frances Haugenová, informátorka, ktorá dokumenty zverejnila, v priebehu minulého mesiaca vypovedala pred Senátom a naliehala na Kongres, aby zvýšil reguláciu platformy. Neskôr v októbri Facebook oznámil, že názov spoločnosti sa zmení na Meta.

O niečo viac ako polovica Američanov, presnejšie 53 %, v súčasnosti tvrdí, že federálna vláda by mala zvýšiť reguláciu Facebooku, pričom 11 % tvrdí, že vláda by mala reguláciu platformy znížiť, a 35 %, že by sa meniť nemala.

55%, teda väčšina demokratov v súčasnosti podporuje zvýšenú reguláciu Facebooku, pričom 48% republikánov uviedlo to isté. Približne 44 % ľudí, ktorí používajú Facebook aspoň niekoľkokrát týždenne, tvrdí, že vláda by mala posilniť reguláciu stránky, v porovnaní so 66 % medzi tými, ktorí platformu sociálnych médií používajú menej často.

Súvisiace:
Facebook už roky vie, že má problém s obchodovaním s ľuďmi
Facebook pozastavuje úsilie o vybudovanie Instagramu pre deti

Medzi Američanmi, ktorí sami používajú Facebook aspoň niekoľkokrát za mesiac, 54 % tvrdí, že im Facebook navrhol príspevky, ktoré považovali za nevhodné. 65 % pravidelných používateľov Facebooku mladších ako 35 rokov tvrdí, že videli nevhodný obsah, ktorý im stránka odporúčala.

Všeobecnejšie povedané, Američania taktiež vo veľmi malej úrovni veria v dobré úmysly veľkých technologických firiem, pričom 38 % uviedlo, že vôbec neveria spoločnostiam ako Google, Facebook alebo Amazon, že robia to, čo je pre ich používateľov najlepšie, oproti 29 % v marci 2019. Len 34 % Američanov tvrdí, že do istej miery dôverujú veľkým technologickým spoločnostiam, čo predstavuje mierny pokles oproti 40 % spred dvoch rokov.

Väčšina užívateľov na oboch stranách poznamenalo, že majú malú alebo žiadnu dôveru vo veľké technologické spoločnosti, aby konali v najlepšom záujme svojich používateľov, hoci tento názor je viac rozšírený medzi republikánmi, keďže až 71 % podiel zastáva tento postoj v porovnaní s 58 % u demokratov. To je väčší stranícky rozdiel než pred dvoma rokmi, keď republikáni len o 5 percentuálnych bodov vyjadrili nedôveru takýmto spoločnostiam, skôr ako demokrati.

Prieskum CNN uskutočnila SSRS od 1. do 4. novembra medzi náhodnou národnou vzorkou 1 004 dospelých, ktorí sa zúčastnili prieskumu online po nábore, pomocou metód založených na pravdepodobnosti. Výsledky pre celú vzorku majú odchýlku výberovej chyby plus alebo mínus 4,0 percentuálnych bodov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN

Facebook komentár