Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet, Facebook, Tesla a Nvidia získali kapitalizáciu v hodnote 3,4 bilióna dolárov.

Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet, Facebook, Tesla a Nvidia získali kapitalizáciu v hodnote 3,4 bilióna dolárov.

Najväčšie technologické sveta práve práve zavŕšili rozsiahly rok.

7 najcennejších amerických technologických spoločností – Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet, Facebook, Tesla a Nvidia – na akciových trhoch v roku 2020 získali kombinovanú trhovú kapitalizáciu v hodnote 3,4 bilióna dolárov, a to aj cez globálnu pandémiu a širšiu hospodársku krízu.

Medzi pokračujúcim optimizmom v oblasti predaja iPhonov, využívanejším produktom ohľadom tímovej spolupráce od spoločnosti Microsoft, neustálou kontrolou Amazonu nad elektronickým obchodom a silou online reklamného duopolu spoločností Google a Facebook, veľké firmy spomedzi zoskupenia “Big Tech” nevedela spomaliť ani pandémia Covid-19, ani stúpajúci počet vyšetrovaní ohľadom ich dominancie.

Ako najväčšie prekvapenie poslúžila divoká rally akcií spoločnosti Tesla.

Jej akcie v rok 2020 dosiahli takmer deväťnásobné navýšenie hodnoty, čím sa trhová kapitalizácia výrobcu elektrických automobilov zvýšila zo 76 miliárd dolárov na začiatku roka na 669 miliárd dolárov. Napriek počiatočným zatvoreniam továrne v dôsledku pandémie sa Tesla v treťom štvrťroku vrátila späť a dodala rekordný počet vozidiel.

Graf: Percentuálny výnos akcií spoločnosti Tesla, Nvidia Apple a mazon v roku 2020
Top-7-technologickych-spolocnosti-v-roku-2020-navysili-hodnotu-o-$3-4-biliona-graf

V decembri sa automobilka Tesla stala vôbec najväčším prírastkom k akciovému indexu S&P 500 a do indexu sa dostala s piatou najväčšou váhou po tom, čo dosiahla päť ziskových kvartálov za sebou.

Medzitým sa v roku 2020 hodnota výrobcu čipov Nvidia viac ako zdvojnásobila a uzavrela rok s trhovou hodnotou 323 miliárd dolárov, čo z nej robí siedmu najcennejšiu technologickú spoločnosť sveta a jej grafické procesory Nvidia pre herné zariadenia v USA boli okamžite vypredané.

Čipy spoločnosti Nvidia získavajú rozsiahly dopyt aj v dátových centrách, kde si vylepšené pracovné vyťaženie vyžaduje vyššiu rýchlosť. V septembri spoločnosť Nvidia súhlasila s kúpou mobilného výrobcu čipov Arm Holdings od skupiny SoftBank za 40 miliárd dolárov, čo predstavuje druhú najväčšiu dohodu oznámená americkou technologickou spoločnosťou v roku 2020. Čínske regulačné orgány by ju stále však mohli zablokovať.

Graf: Percentuálny výnos akcií spoločnosti Mircrosoft, Facebook a Alphabet v roku 2020
Top-7-technologickych-spolocnosti-v-roku-2020-navysili-hodnotu-o-$3-4-biliona-graf-1

Jednoznačne najväčší nárast trhovej hodnoty zaznamenala spoločnosť Apple, ktorá vyskočila o takmer 1 bilión dolárov, vďaka zisku svojich akcii ktoré dosiahli výnos na hodnote až o 81%. Spoločnosť Amazon, ktorá ťažila z rastu v odbore spotrebnej elektroniky a cloud computingu, dosiahla navýšenie hodnoty o 710 miliárd dolárov. Microsoft získal 480 miliárd dolárov, zatiaľ čo Alphabet získala 268 miliárd dolárov a Facebook 193 miliárd dolárov.

Zisky sa zreteľne odrážajú v radoch najbohatších ľudí. Jeff Bezos z Amazonu je najbohatší človek na svete, za ním nasleduje Elon Musk a spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft – Bill Gates. Generálny riaditeľ Facebooku – Mark Zuckerberg sa nachádza na piatom mieste. V top 10 sú aj zakladatelia spoločnosti Google – Larry Page a Sergey Brin a bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Microsoft – Steve Ballmer.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár