Facebook-s-hodnotou-az-1-biliona-dolarov

Federálny súd zamietol protimonopolnú sťažnosť Federálnej obchodnej komisie voči spoločnosti Facebook a uviedol, že agentúra neposkytla dôkazy pre svoje tvrdenie, že gigant má monopol v oblasti sociálnych sietí.

V stanovisku zverejnenom v pondelok popoludní sudca James Boasberg z amerického okresného súdu pre okres Columbia uviedol, že FTC „zlyhala v získaní dostatočného množstva skutočností, aby mohla hodnoverne dokázať … že firma Facebook má monopol na trhu osobných sociálnych služieb v rámci sieťových služieb (PSN). “

Boasberg napísal, že FTC neurobila dosť na podporu svojho tvrdenia, že Facebook má na trhu sociálnych médií podiel „60% plus“.

Akcie Facebooku v pondelok v noci skončili obchodovanie po týchto správach vo viac ako 4% zisku, čím sa trhová hodnota spoločnosti po prvý raz posunula nad 1 bilión amerických dolárov.

FTC tvrdila, že Facebook porušil protimonopolné zákony národa tým, že získal začínajúce startupy ako Instagram, ktoré vnímal ako hrozbu pre svoju dominanciu a bránil ostatným zapojiť sa do služieb Facebooku.

Spoločnosť vo vyhlásení uviedla: „Sme radi, že dnešné rozhodnutia uznávajú nedostatky vládnych sťažností podaných voči spoločnosti Facebook.“

Lindsay Kryzak, ktorá je hovorkyňou agentúry uviedla, že FTC podrobne prehodnocuje názor sudcu a určuje ďalšie kroky.

Toto rozhodnutie je prekážkou pre protimonopolné regulačné orgány, ktoré požiadali o rozdelenie spoločnosti. Ale zatiaľ čo sudca zamietol sťažnosť FTC, odmietol prípad celkovo zamietnuť s tým, že problémy so súdnym sporom voči agentúre FTC možno vyriešiť, ak agentúra podá zmenenú a doplnenú sťažnosť.

Boasbergovo rozhodnutie, ktoré predstavuje tzv. “oddych” pre Facebook uprostred neustáleho preskúmania regulačných orgánov z celého sveta – okamžite vyvolalo ďalšie výzvy, aby Kongres aktualizoval protimonopolné zákony národa.

Republikán Ken Buck, popredný republikán vo Výbore pre súdnu komoru na sociálnej sieti Twitter zverejnil status: „Dnešný vývoj v prípade FTC proti Facebooku ukazuje, že protimonopolná reforma je nevyhnutne potrebná,“ … „Kongres musí našim protimonopolným úradom poskytnúť ďalšie nástroje a zdroje na to, aby mohli podniknúť kroky voči protimonopolným konaniam spoločností s označením „Big Tech“.“

Minulý týždeň výbor predložil balíček pripomienkových zákonov, ktoré oprávnia protimonopolných regulátorov v rámci FTC a Ministerstva spravodlivosti rozbiť platformy Big Tech ako Amazon, Apple, Facebook a Google.

Kritici Facebooku, vrátane zákonodarcov, ktorí sa zmienili o priekopníckej správe z minulého leta, obvinili Facebook z toho, že sa začiatkom životného cyklu týchto spoločností sa zameral na malé začínajúce podniky, ako je Instagram, v domnienke, že sú hrozbou pre vplyv Facebooku. Táto takzvaná stratégia „buy-or-bury“ údajne pomohla Facebooku udržať si status vedúcej spoločnosti v oblasti sociálnych sietí.

V samostatnom rozhodnutí Boasberg úplne zamietol podobný protimonopolný spor proti Facebooku, ktorý iniciovali desiatky vlád štátov, pričom uviedol, že čakajú príliš dlho na to, aby napadli akvizície firiem Instagram a WhatsApp spoločnosti Facebook, ktoré boli dokončené v rokoch 2012 a 2014.

Súvisiace: Facebook sa stal továrňou pre napodobeniny v hodnote $770 miliárd

Hovorkyňa newyorskej generálnej prokuratúry Letitia James, jednej z popredných štátnych poradných strán v tomto prípade, uviedla: „Preskúmame toto rozhodnutie a zvážime naše právne možnosti.“

Štáty a FTC vo svojich žalobách tiež tvrdili, že Facebook konal v rozpore s pravidlami hospodárskej súťaže tým, že odmietol konkurenčným aplikáciám prístup na platformu gigantu sociálnych médií. Boasberg v pondelňajšom stanovisku napísal, že nie je nič nezákonné na tom, že Facebook má politiku prevencie interoperability s aplikáciami tretích strán. Pripustil, že aj keď spoločnosť Facebook mohla pri vykonávaní svojej politiky pravdepodobne porušiť protimonopolné zákony, žaloby prišli neskoro na to, aby boli uplatniteľné.

Bývalý predseda FTC – William Kovacic, uviedol: “Je veľmi neobvyklé, že sudcovia v takom skorom štádiu zamietajú federálne alebo štátne spory.“

Ďalej poznamenal: „Neočakávate, že by vás po prvom konaní zmietli.“ Ale FTC by vedela, že očakáva náročnú súdnu bitku.”Ak by to bol športový zápas, jedná sa o zlý začiatok zápasu. To však v žiadnom prípade neznamená koniec zápasu.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MarketWatch

Facebook komentár