Microsoft nedávno  vyhlásil, že Satya Nadella nahradí Steva Ballmera na riaditeľskom poste.

V Microsofte je už 22 rokov, v minulosti riadil cloudové oddelenie Microsoftu, Nadella je všeobecne považovaný za bezpečnú voľbu na najvyšší výkonný post. V spoločnosti je známy ako mierny človek, ktorý by mohol zabrániť dramatickým udalostiam.

Pozbierali sme pár skutočností, ktoré ste o ňom možno nevedeli.

1. Je veľkým fanúšikom kriketu a hovorí, že to ho inšpirovalo v podnikaní.

V rozhovore v časopise Deccan Chronicle minulé leto premýšľal Nadella o tom, aký vplyv mal tento šport na jeho život. „Myslím, že hranie kriketu pre strednú školu Hyperabad ma veľa naučilo o práci v tíme a vedení, a to ma sprevádzalo po celom mojom živote,“ povedal. „Dostal som sa k tomu tak, že môj tréner si všimol, že v mojom štýle hrania bowlingu je niečo neobyčajné. Tak nás dostal do ofenzívy, a hodil loptu späť ku mne! Nikdy na to nezabudnem. Prečo to urobil? To je to, čomu sa hovorí vedenie? Tieto otázky si pri vedení tímu kladiem od tej doby stále.“

2. Oženil sa so svojou láskou zo strednej školy.

Podľa Times of India Nadella stretol svoju manželku Anupumu na strednej škole Hyderabad na začiatku 80.rokov. Sú manželia 22 rokov a majú spolu 3 deti.

3. Je fanúšikom Seahawksu.

Krátko po Super Bowle (finálový zápas severoamerickej národnej futbalovej ligy – pozn.prekl.) Nadella tweetoval blahoželanie Seahawksu a majiteľovi tímu Paulovi Allenovi (Allen je tiež spoluzakladateľom Microsoftu). Pripojil aj fotku, na ktorej je v pulóvri s logom tímu.

4. Absolvuje online kurzy vo svojom voľnom čase.

Vo svojom prvom maili, ktorý poslal zamestnancom Microsoftu ako generálny riaditeľ, Nadella charakterizoval seba ako celoživotného študenta, ktorý si kupuje viac kníh a prihlasuje sa na viac kurzov ako by mohol stihnúť za celý život. „Bláznivo ambiciózny som iba počas raňajších 15 minút. Viete, snažím sa počúvať kurz neurovedy, alebo niečo podobné,“ povedal pre Politico

5. Fakt má rád poéziu.

Oficiálny profil Nadelly na stránke Microsoftu uvádza poéziu ako svoj koníček. Svoju vášeň pre poéziu porovnal ku kódovaniu. „Snažíš sa zobrať si niečo, čo možno opísať v mnohých vetách, stranách prózy, ale môžete to previesť do pár riadkov poézie, z ktorej tiež pochopíte podstatu – je to ako kompresia. Najlepší kód je poézia,“ povedal pre Politico.

Aj pri rozhovore o svojom obľúbenom športe – krikete, v ktorom jedna hra môže trvať aj päť dní, si spomenie na literatúru. „Milujem ho,“ povedal časopisu Economic Times. „Množstvo vedľajších zápletiek mi pripomína čítanie ruského románu.“

6. Miluje sladké.

Podľa Times of India má nový generálny riaditeľ Microsoftu zrejme vášeň pre pečivo. Láskavo si spomenul na svojich priateľov zo strednej školy, s ktorými si užíval prestávky a jeho bývalá škola má pri každej jeho návšteve pripravená preňho nejaký druh pečiva.

„Napriek jeho láske k sladkostiam, darí sa mu zachovať si svoju tenkú postavu vďaka vášni pre beh,“ písal Times of India.

7. Je veľmi kľudný.

Nadella bol na Twitteri pozoruhodne tichý, napriek tomu, že má viac ako 111 tisíc nasledovníkov, on sám od dátumu registrovania sa, ktorý bol vo februári 2009 tweetoval len 27 krát. Na druhej strane keď si pozrieme počet výkričníkov, ktorý používa v tých pár tweetoch, zdá sa byť celkom nadšený. Sľúbil, že v novej funkcii bude na Twitteri viac prítomný.

8. Je veľmi vzdelaný.

Po získaní titulu v odbore elektrotechniky na Mangalore univerzite v Indii s magisterským titulom pokračoval v štúdiu ďalej v odbore počítačových technológií na Univerzite Wisconsin-Milwaukee. Podľa New Delhi televízie bol na ceste k získaniu titulu MBA na Chicagskej univerzite, keď dostal pracovnú ponuku od spoločnosti Microsoft v roku 1992. Namiesto toho, aby si vybral jedno z nich, rozhodol sa zvládnuť obe veci naraz – letieť do Chicaga piatok večer, aby sa zúčastnil vyučovacích hodín a potom vrátiť sa do Redmondu (Washington) kvôli pracovnému týždňu. Po takomto hektickom časovom pláne titul MBA získal za dva a pol roka.

9. Čo v minulosti dostal, vracia späť.

Podľa Times of India Nadella je obrovskou inšpiráciou pre študentov na jeho alma mater. Stredná škola Hyderabad bola prvou školou, ktorá bola vybratá na program i-spark, ktorý využíva materiály a softvéry Microsoftu a pomôže mladým indickým študentom naštartovať ich kariéru v technológiách. „Spolupracoval s každým jedným študentom. Je skvelé vidieť takúto postavu a učiť sa od neho. Jeho rozumný postoj bol veľmi pôsobivý, a študenti s ním radi komunikovali a učili sa od neho,“ povedal bývalý spolužiak Faiz Khan pre Times of India.

Nadella sa stretol aj s vládnymi úradníkmi vo veci zlepšenia IT vzdelávania na školách po celej Indii.

10. Teraz je jedným z najmocnejších indických podnikateľov na svete.

Podľa agentúry Reuters Nadellovo vymenovanie na post generálneho riaditeľa z neho urobilo najmocnejšieho človeka v technologickom odbore, ktorý sa narodil v Indii. Takto sa pridal k Indre Nooyi, ktorá má tiež indický pôvod a je na vrchole známej americkej korporácie PepsiCo.

Zdroj: PCWorls

Facebook komentár