Hodnota spoločnosti Microsoft už cez 2 bilióny dolárov.

Hodnota spoločnosti Microsoft už cez 2 bilióny dolárov.

Spoločnosť Microsoft oficiálne vstúpila do najelitnejšieho z klubov: spoločností s trhovou hodnotou presahujúcou 2 bilióny dolárov.

Technologický gigant je iba druhou verejne obchodovanou americkou spoločnosťou, ktorá je za spoločnosťou Apple a podarilo sa jej dosiahnuť takéto ocenenie. Ropná spoločnosť Saudi Aramco, ktorá sa stala verejnou v roku 2019, už tiež prekonala túto hranicu, hoci jej trhová kapitalizácia v utorok predstavovala len 1,88 bilióna dolárov.

Trhová kapitalizácia spoločnosti Microsoft v utorok počas obchodovania dosiahla hodnotu 2 biliónov dolárov a pred touto hranicou uzavrela obchodovanie len v rozdiely 300 miliónov dolárov. Jej akcie sa v utorok dosiahli zisk 1,1% na 265,51 dolárov.

Microsoft-dosahuje-trhovu-hodnotu-uz-cez-2-biliony-dolarov-1

Spoločnosť dosiahla míľnik 2 biliónov dolárov len niečo málo cez dva roky po tom, čo prvýkrát prekonala hranicu trhovej hodnoty vo výške 1 bilióna dolárov.

Na túto úroveň jej pomohla sa tam dostať najmä Covid-19. Pandémia znamenala, že ľudia trávili viac času svojimi zariadeniami, čo zvýšilo dopyt po počítačoch, herných systémoch a platforme cloud computingu od spoločnosti Microsoft. A zároveň aj zisky akciových trhov (spoločne s úspechom najmä technologických spoločností) prispeli k navýšeniu jej akcií.

Od marca 2020, kedy v USA začali platiť obmedzenia pandémie, akcie spoločnosti Microsoft svojim investorom zarobili 64%.

V apríli spoločnosť Microsoft uviedla, že jej tržby za tri mesiace končiace sa 31. marca medziročne vzrástli o 19% na 41,7 miliárd dolárov.

Vtedy generálny riaditeľ Satya Nadella, uviedol: „Za rok pandémie sa nastavenie digitálnej adopcie nespomaľuje,“ … „Budujeme cloud pre ďalšie desaťročie, rozširujeme náš špecifický trh a inovujeme vo všetkých oblastiach technologických možností, aby sme zákazníkom pomohli odolávať a transformovať sa.“

Trhová hodnota spoločnosti Apple vlani v auguste presiahla 2 bilióny dolárov a v súčasnosti predstavuje 2,24 bilióna dolárov. K jej zoznamu sa tak teraz pridal aj Microsoft. Na púty im šliapu ďalšie dve veľké technologické firmy, Amazon a Google. Trhová kapitalizácia spoločnosti Amazon v utorok dosiahol 1,77 bilióna dolárov a materská skupina spoločnosti Google – Alphabet dosiahla úroveň 1,67 bilióna dolárov.

 

Zdroj: WSJ

Facebook komentár