100_rocny_rakusky_dlhopis_za_1_2%_Nove_sialenstvo

Ak by ste potrebovali viac dôkazov o tom, že svet fixných príjmov sa zbláznil v honbe za výnosmi, nehľadajte nič ďaleko, bude Vám stačiť náš sused – Rakúsko. Ak sa vám páčil ich 100-ročný dlhopis vydaný pred dvoma rokmi s výnosom 2,1%, v súčasnosti s rovnakou splatnosťou príde s výnosom na hodnote 1,2%? Áno, čítate správne: 100-ročný dlhopis s výnosom približne 1,2%.

Rakúsko je v procese, ktorý do sveta dlhopisov prinesie opäť niečo nezvyčajné, keďže výnos z tohto konkrétneho dlhopisu pravdepodobne bude nižším ako výnos vkladu v Európskej centrálnej banke (mínus 40-bázických bodov). Viedeň si preto myslí, že je vhodné využiť príležitosť na otestovanie dopytu investorov, po opakovaní emisie 100-ročných štátnych dlhopisov z roku 2017, ktorá skutočne priniesla netradičnú formu pre dlhopisy z krajín eurozóny. Belgicko a Írsko vykonali niečo podobné, s pohľadu 100 rokov, ale jednalo sa o súkromnú emisiu.

Ak by ste si práve teraz chceli kúpiť niektorý z týchto rakúskych štátnych dlhopisov splatných v roku 2117 s výnosom 2,1%, museli by ste zaplatiť o 60 bázických bodov viac, kde sa nachádza ich cena z emisie – boli však veľkým úspechom. V súčasnej dobe sa výnos takýchto štátnych dlhopisov pohybuje v hodnote 1,12%. Výnos by sa tak v tejto emisií 100-ročných dlhopsov pravdepodobne vydal na hodnote 1,2%.

Graf: Výnos 100-ročného štátneho dlhopisu Rakúska od začiatku emisie klesol o 90 bázických bodov.
100_rocny_rakusky_dlhopis_za_1_2%_Nove_sialenstvo_graf

Apetít k tomuto druhu cenného papiera začína mať určitý zmysel, keď vidíte, že 100-ročná emisia štátnych dlhopisov splatných v roku 2117 prináša o takmer 50 bázických bodov viac ako benchmarkový dlhopis Rakúska, so splatnosťou v roku 2047.

Určite existuje významný dopyt pre vládne dlhopisy s ultra-dlhou dobou splatnosti (so špičkovým investičným hodnotením) z oblasti penzijných fondov, poisťovní a ďalších investorov, ktoré vyhľadávajú všetky druhy bezpečných výnosov. Nedávne zmeny v predpisoch holandských penzijných fondov, ktoré nadobudnú účinnosť v budúcom roku, zvýšia ich citlivosť na úrokové sadzby z dlhopisov s mimoriadne dlhou dobou splatnosti, čo vysvetľuje ich záujem o tento druh aktív. Nemeckí poisťovatelia sú tiež aktívnymi odberateľmi dlhopisov s ďalekým termínom splatnosti.

30-ročný trend by sa mohol dotknúť aj iných európskych suverénnych štátov. Nemecko a Francúzsko to zatiaľ odmietajú, ale Španielsko možno príde s niečim podobným. Taliansko a Poľsko už predtým vydali 50-ročné dlhopisy, takže pre nich to môže byť len otázka správneho načasovania. Keďže výnosy 10-ročných nemeckých dlhopisov dosahujú rekordné minimá – mínus 33 bázických bodov, kde inde by sa investori s pevným výnosom mohli zamerať, ak sa musia držať vysoko kvalitný vládny dlh?

A potom je tu ECB. Ak má znovu otvoriť svoj systém nákupu dlhopisov, jedným z jednoduchých riešení by bolo predĺženie splatnosti jeho nákupov. Hoci môže zrealizovať nákup 30-ročného dlhopisu, jej program nákupu aktív sa zameriaval na desaťročné a kratšie splatnosti. Opäť sa jedná o otázku prevzatia rizika s vyššou dobou splatnosti.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár