Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov USA stále rastú.

Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov USA stále rastú.

Výnosy štátnych dlhopisov USA v dnešnom dni opäť vzrástli a naďalej stúpali na územie, ktoré nebolo zaznamenané za viac ako desať rokov.

Referenčný výnos 10-ročných štátnych dlhopisov USA vzrástol o 10 bázických bodov 4,23 %, v jednom bode dosiahol hodnotu 4,239 %, čo je najvyššia úroveň od roku 2008. Výnos 2-ročných štátnych dlhopisov, citlivých na politiku vzrástol o päť bázických bodov na 4,608 %.

Výnosy a ceny sa pohybujú opačným smerom a jeden bázický bod sa rovná 0,01 %.

Analytik Michael Schumacher z banky Wells Fargo poznamenal: „Myslím si, že hodnota 4 % bola primeranou,“ … „4,22 % sa stala podľa môjho názoru neukotvenou. Pri 10 ročných štátnych dlhopisoch sú také hodnoty veľmi zvláštne, začína to vyzerať, ako by a správali ako tzv. meme akcie. Nezdá sa to byť zdravé.“

(MEME AKCIE označujeme ako akcie spoločnosti, ktoré si získali kultovú obľúbenosť na internete a na sociálnych sieťach.)

Graf: Výnosy štátnych dlhopisov USA vs ich zmena v bázický bodoch
Vynos-10-rocnych-dlhopisov-USA-prvykrat-od-roku-2008-na-4-2_graf

Mnoho investorov sa obávalo poklesu ekonomiky, keďže Federálny rezervný systém vykonával stratégiu rastu úrokových sadzieb v boji proti pretrvávajúcej inflácii. Ďalšie zvýšenie o 75 bázických bodov očakáva centrálna banka na svojom ďalšom zasadnutí 1. a 2. novembra.

Vo štvrtok prezident vedúci predstaviteľ Filadelfského Fedu – Patrick Harker uviedol, že Fed bude pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb.

Harker poznamenal: „Vzhľadom na náš úprimne sklamaný nedostatočný pokrok v znižovaní inflácie očakávam, že do konca roka budeme výrazne nad úrovňou 4 %.“

Výnos u 10-ročných štátnych dlhopisoch sa po Harkerových poznámkach posunul na nové maximá. Futures na tzv. Fed fondy s ohľadom na budúci máj vo štvrtok po prvý raz prekonali hodnotu 5 %.

Súvisiace: Celosvetové dlhopisy prechádzajú najhorším výpredajom od 90. rokov: JPM

Pokiaľ ide o ekonomické výsledky, počiatočný počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti dosiahol 214 000, čo je menej ako 230 000, ktorí očakávali ekonómovia oslovených agentúrou Dow Jones. Výrobný index Filadefského Fedu však vykázal väčší pokles, ako sa očakávalo.

Začatá výstavba bytov v USA a údaje o stavebných povoleniach za september v stredu zaostali za očakávaniami, čo investori všeobecne chápali ako znak recesie v sektore bývania.

V Európe britská premiérka oznámila svoju rezignáciu. Britská libra voči doláru po tejto správe posilnila.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár