Minister_financii_USA_vazne_zvazuje_50_rocne_dlhopisy_1

Minister financií Steven Mnuchin prišiel s nápadom, kedy by americká vláda v priebehu budúceho roka mohla vydať vládne dlhopisy v ultra dlhom časovom horizonte, samozrejme ak bude po nich dopyt.

Mnuchin počas rozhovoru uviedol: “Tešíme sa na vydanie 50-ročného dlhopisu, čo by sme mohli nazvať ultra-dlhým dlhopisom,” … „Myslíme si, že po nich existuje nejaký dopyt, a to je niečo, čo v budúcom roku budeme veľmi vážne zvažovať.“

Historicky nízke úrokové sadzby pohybujúce sa medzi 2% a 2,25% by mohli z tohto dôvodu byť pre Ministerstvo financií naozaj atraktívnym obdobím, na uskutočnenie takéhoto návrhu, avšak Wall Street zatiaľ reagoval vlažne.

Dlhodobé investície zvyčajne vyplácajú vyššie výnosy ako krátkodobé investície, čo z nich robí potenciálne dobré stávky pre investorov. Výnosová krivka sa však nedávno obrátila a výnosy dlhodobejších štátnych dlhopisov sa tak dostali pod krátkodobé dlhopisy. To znamená, že investori by sa mohli v omnoho menšej miere zaujímať o takéto dlhopisy, čím by sa stali potenciálne menej atraktívnymi ako v bežných situáciách.

Minister už posledné dva roky hovorí o možnosti rozšírenia dlhodobých kapacít štátnych dlhopisov, ktoré by prekročili horizont 30-ročného dlhopisu.

„Osobne si myslím, že je dobré rozšíriť možnosti v rámci dlhopisov,“ uviedol Mnuchin a navrhol, že pre americkú vládu je „dosť atraktívnym“ obdobím rozšíriť a zmierniť riziká v rámci štátnych dlhopisov USA.

Administratíva Donalda Trumpa by tiež získala ďalšiu výhodu zo zníženia nákladov na prijaté úvery a pôžičky, pretože čelí rozpočtovému deficitu blížiacemu sa 1 biliónu dolárov.

Výnosy po celom svete od roku 2018 klesajú a niektoré z nich sa aktuálne nachádzajú v negatívnom teritóriu, čo vedie investorov k dlhodobejším americkým dlhopisom.

Minister predpokladá, že investorov by sa mohol ešte viac pritiahnuť nákup amerických dlhopisov po rozhodnutí Európskej centrálnej banky, cieľom znížiť úrokové sadzby pod nulovú hodnotu.

Mnuchin ďalej uviedol: “Nebol by som prekvapený, keby veľa ľudí začalo predávať zahraničné dlhopisy v záporných hodnotách a kupovať americké štátne dlhopisy, čo by malo vplyv na zúženie týchto spreadov.”

Minister sa vyvaroval hodnotenia rozhodnutí o úrokových sadzbách Federálneho rezervného systému, keď sa ho priamo pýtali na stredajší tweet prezidenta Donalda Trumpa.

Namiesto toho Mnuchin poukázal na problémy, ktorým Európa čelí so zápornými sadzbami, a navrhol, že by to bankám mohlo sťažiť dosahovanie ziskov a mohlo by to oslabiť hospodárstvo.

Mnuchin poznamenal: „Pre banky je veľmi ťažké zarábať peniaze v období záporných úrokových sadzieb a ak banky nemôžu zarábať peniaze, je náročné mať pozitívny vývoj v ekonomike.“

 

Zdroj: WSJ

Facebook komentár