Máte sa dnes lepšie, než ste sa mali pred štyrmi rokmi? Bohužiaľ, väčšina Američanov nie . Obe politické strany kontrolovali Biely dom počas posledných štyroch rokov – Barack Obama je v úrade takmer dva roky a pred ním to bol George W. Bush – a napriek tomu bez ohľadu na to akých politikov pošleme do Washingtonu DC veci sa len podľa všetkého zhoršuje. Kupujeme si viac než vyrobýme,  utrácame viac než zarobíme, máme 18 krát toľko “problémových bánk”, ako sme mali pred 4 rokmi, počet Američanov čakajúcich na potravinové lístky rastie a každý mesaic láme rekordy a žijeme v najväčšej dlhovej bubline v histórii sveta. Ale prinajmenšom väčšina Američanov je stále dostatočne prosperujúca na to, aby si šťastné Vďakyvzdania užili vo svojom teplom a pohodlnom dome. Bohužiaľ, ak veci pôjdu takto ďalej ako idú teraz , všetci zažijeme ekonomickú nočnú moru , za ktorú nikto nebude vďačný.

Ak sa pozrieme na ekonomickú štatistiku týždeň čo týždeň a mesiac čo mesiac, bude to vyzerať,tak , že niektoré sú lepšie a niektoré zasa horšie. Avšak, akonáhle začnete veci vnímať pozornejšie čoraz viacej a viacej sa zameriate na samotný niekedy lepší a zase niekedy horší stav. Pravdou je, že Spojené štáty sú niekde v strede dlhodobého  ekonomického kolapsu, a mnoho ekonomických štatistík len naďalej každý rok poukazujú na zhoršujúcu sa situáciu.

Nižšie je  uvedených  11 štatistických údajov, ktoré odhaľujú ako ďaleko americká  ekonomika klesla v priebehu posledných štyroch rokov ….

# 1 V novembri 2006, “oficiálne”  miera nezamestnanosti v USA predstavovala 4,5 percenta. Dnes je “oficiálna” miera nezamestnanosti v USA na úrovni 9,5 percenta poprípade na vyššej úrovni po dobu viac ako rok.  

# 2 Na Deň Vďakyvzdania v roku 2006, 26 miliónov Američanov čakalo na potravinové lístky. Dnes, tam je viac ako 42 miliónov Američanov čakajúcich na potravinové lístky pričom toto číslo rastie neustále.  

# 3 Podľa amerického U.S. Census Bureau, priemerný príjem pre domácnosť v Spojených štátoch klesol z 51.726 dolárov v roku 2008 na 50.221 dolárov v roku 2009. Pričom tento príjem pre domácnosti sa znížil aj minulý rok. Medzitým ceny neustále rastú po celé toto obdobie.  

# 4 Na konci tretieho štvrťroka v roku 2006, 47 bánk bolo na FDIC “problémovom zozname”. Na konci tretieho štvrťroka v roku 2010, 860 bánk bolo na FDIC “problémovom zozname”.  

# 5 Kalifornský stavitelia domov začali stavbu na 1811 domov v priebehu mesiaca august pričom bol o 77% slabší od augusta 2006.  

# 6 v roku 2006, predaje nových domov v Spojených štátoch boli v blízkosti rekordných hodnôt. V roku 2010, predaje nových domov v Spojených štátoch sú na rekordných minimách ako nasledujúci graf z výpočtu rizík demonštruje ….

# 7  Z nedávneho prieskumu z minulého roku vysokoškolákov sa zistilo, že 80 percent vychodených študentov sa presťahovalo späť domov k rodičom po dokončení štúdia. To je o 63 % viac než v roku 2006.  

# 8 Podľa jednej analýzy, Spojené štáty stratili v celkovej výške 10,5 milióna pracovných miest od roku 2007.  

# 9 Vzhľadom k roku 2006, o sociálnom  programu sa vyplatilo približne 100 miliard dolárov viac. Samozrejme americká vláda minula všetky peniaze, namiesto toho ,aby časť dala  stranou. Takže v súčastnosti sociálny program vypláca VIAC než je jeho samotný príjem . Toto sa poďla predchádzajúcich odhadov nemalo stať skôr než v roku 2015.  

# 10 Dlh vlády USA bol zvýšený 6x od začiatku roka 2006.  

# 11 v roku 2006, americký národný dlh bol približne 9 biliónov dolárov. Dnes, v USA štátny dlh je podľa posledných odhadov 13 biliónov dolárov a rýchlo sa blíži k hranici14 biliónom dolárov.  

Preto sa pýtam je nádej na hospodárske zlepšenie v dohľadnej dobe?  

Nie, naozaj nie.  

Dokonca aj Federálny rezervný systém,  jeden z najväčších inštitúcií pre hospodárstvo USA, nemá a nepredpovedá príliš optimistické prognozy. V skutočnosti, Fed oznámil, že práve oni práve predpovedajú, že nezamestnanosť bude ešte asi na úrovni 8% v roku 2012 kedý budú ďalšie voľby.  

Vlastne, ak  sa oficiálna miera nezamestnanosti zníži na takú úroveň potom, bude čo oslavovať.Mnohí ekonómovia sa obávajú, že nezamestnanosť bude ešte vyššia, než je dnes do tej doby.  

Pred niekoľkými rokmi sa veľmi hlúpy politík (Dick Cheney) preslávil výrokom, že “na deficite nezáleží”. To je ako keby sme povedali, že zostatok na kreditnej karte nie je podstatný. Po celé desaťročia, politici z oboch politických strán len navyšovali ekonomický dlh. Po celé desaťročia, Američania boli závislí na dlhu a kupovali viac, než produkujú. Už si žijeme tak  nad pomery a tak dlho, že väčšina z nás jednoducho netuší, že existujú aj nejaké dôsledky takéhoto života.

Žiť na dlh je zábava , ale pri ceste nadol može byť bolesť priam neznesiteľná . A preto očakávajme , že v najbližšej dobe nás vážne postihne už spomínaná nočná ekonomická mora.   

Skutočne niekto z Vás veril, že sme boli schopný len tak ďalej žiť nad pomery a na dobu neurčitú?

Amerika má najväčší dlh v historii celého sveta a bohužiaľ vštci teraz budeme za to platiť.

Takže užite si moriaka, kým môžete , pretože v budúcnosti si budeme musieť určite uťahovať opasky.

Zdroj: Lew Rockewell

Preložil: Tomáš Valko

Facebook komentár