Prezidenti USA, Ruska a Číny.

Prezidenti USA, Ruska a Číny.

Americký prezident Joe Biden viedol v piatok ráno takmer dvojhodinový telefonát s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, aby prediskutoval ruskú inváziu na Ukrajinu.

Výzva bola považovaná za kritický test toho, či Biden dokáže presvedčiť Čínu, aby zostala na okraji konfliktu ohľadom Ukrajiny a odmietla ruské žiadosti o vojenskú alebo ekonomickú pomoc.

Biden aj Si Ťin-pching sa zhodli na potrebe podporovať mier a pomáhať pri humanitárnej katastrofe spôsobenej inváziou. Jednoznačne sa však nezhodli na tom, kto je zodpovedný za utrpenie na Ukrajine, pričom čínsky vodca odmietol úlohu Ruska za zodpovednosť pre vyprovokovanú inváziu.

Namiesto toho oficiálne údaje politických predstaviteľov z Pekingu jasne ukázali, že postoj Si Ťin-pchinga bol taký, že USA a Európa nakoniec vyprovokovali ruského prezidenta Vladimíra Putina k útoku na Ukrajinu, rozšírením NATO do východnej Európy.

Súvisiace: Sleduje Čína svoje „vlastné záujmy“, keď rozhoduje, či Rusku pomôže?

Varovanie USA pre Čínu

Biely dom uviedol, že počas hovoru Biden „opísal dôsledky a následky, ak Čína poskytne Rusku materiálnu podporu.“

Predstavitelia Pentagonu v priebehu minulého týždňa uviedli, že Moskva požiadala Peking o vojenskú a ekonomickú pomoc pri vedení vojny proti Ukrajine a, že podľa prvotných správ tajných služieb Čína súhlasila.

Po piatkovom telefonáte ani čínski, ani americkí predstavitelia nepovedali, či Biden nejakým spôsobom ovplyvnil Xi-ho názory ohľadom Ruska.

Biely dom zdôraznil, že Bidenovým cieľom nikdy nebolo získať záruky priamo od Si Ťin-pchinga, že Čína Rusku nepomôže, iba objasniť rozhodnutia, ktorým Peking čelí.

Popoludní novinárom vysoký predstaviteľ administratívy poznamenal: “Prezident skutočne podrobne poukázal na jednotnú odpoveď nielen vlád po celom svete, ale aj súkromného sektora na brutálnu agresiu Ruska na Ukrajine.”

Biden “objasnil, že pre tých, ktorí v tejto chvíli pristúpia k podpore Ruska, to pravdepodobne povedie k dôsledkom,” ako poznamenal predstaviteľ, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity.

Pohľad politikov Číny na Ukrajinu

Podľa informácií z čínskeho ministerstva zahraničných vecí Si Ťin-pching Bidenovi povedal, že Spojené štáty a Čína majú povinnosť podporovať mier na Ukrajine.

Si Ťin-pching Bidenovi ďalej povedal: “Ukrajinská kríza nie je niečo, čo by sme chceli vidieť.”

Ale aj keď Ťin-pching kritizoval ľudskú cenu ruskej invázie na Ukrajine, stále odmietal priamo obviňovať Putina alebo Kremeľ z toho, čo sa tam deje.

Namiesto toho Si Ťin-pching navrhol, aby si Európa a Spojené štáty vynútili Putinovu pozornosť na diskusiu – čo je ozvenou jedného z obľúbených bodov vyhadrení Moskvy.

“Ten, kto priviazal zvon k tigrovi, ho musí aj zložiť,” povedal Si Ťin-pching Bidenovi podľa dlhších informácií, ktoré zverejnilo ministerstvo zahraničných vecí.

Čínske vyjadrenia sú tie, ktorý Xi používal už predtým, a znamená, že ten, kto problém vytvoril, ho musí aj vyriešiť. Z pohľadu Si Ťin-pchinga je Putin tigrom a NATO k nemu pripútalo zvon.

Zatiaľ však Čína uviedla, že Si Ťin-pching povedal Bidenovi, že jej naliehavými prioritami sú „udržať dialóg a rokovania, vyhnúť sa civilným obetiam, zabrániť humanitárnej kríze a čo najskôr zastaviť nepriateľstvo“.

V štátnom vyhlásení sa ďalej uvádza, že na tento účel je Peking „pripravený poskytnúť Ukrajine a ďalším postihnutým krajinám ďalšiu humanitárnu pomoc.“

Čínska vláda uviedla, že Si Ťin-pching tiež poukázal na „šesťbodovú iniciatívu týkajúcu sa humanitárnej situácie na Ukrajine“, ale ministerstvo zahraničných vecí neposkytlo podrobnosti o tom, čo by to znamenalo.

Už samotná skutočnosť, že Čína poskytne Ukrajine humanitárnu pomoc, je však znakom toho, že prinajmenšom navonok môže byť Si Ťin-pchingovo pevné spojenectvo s jeho spojencom – Putinom napäté.

Izolácia Ruska

Hovorcovia ruskej aj čínskej vlády verejne popierajú, že by Rusko požiadalo Čínu o pomoc pri vedení vojny proti Ukrajine.

Bezprecedentné ekonomické sankcie uvalené na Rusko členmi NATO a krajinami G-7 v reakcii na inváziu však ponechali Kremeľ izolovaný a podľa niektorých analytikov zúfalo túži po finančnej pomoci a vojenských dodávkach.

Predstavitelia obrany uviedli, že Čína sa zdá byť otvorená zásobovaniu Ruska vojenskými dodávkami, no zatiaľ existuje len málo náznakov, kedy by Čína otvorene vedela pomôcť Moskve vyhnúť sa ekonomickým sankciám.

Súvisiace:
Čína v roku 2022 zvýši výdavky na obranu o 7,1 %
Obchod Číny s Ruskom na vyrovnanie sankcií nebude stačiť: USA

Politickí predstavitelia Pekingu majú len malý záujem zapojiť sa do ekonomického boja medzi Ruskom a zvyškom rozvinutého sveta.

″Čína nie je podporovateľom krízy a ani nechce, aby sankcie postihli aj jej krajinu,” povedal minister zahraničných vecí Wang Yi počas pondelkového telefonátu so španielskym ministrom zahraničných vecí Josém Manuelom Albaresom.

Hovor medzi Bidenom a Si Ťin-pchingom trval takmer dve hodiny. To je nezvyčajne dlhý čas na prezidentský hovor s vodcom amerického konkurenta.

V čínskom vyjadrení sa uvádza: “Xi a Biden „zdieľajú názor, že Čína a USA sa musia navzájom rešpektovať, koexistovať v mieri a vyhýbať sa konfrontácii a že obe strany by mali posilniť komunikáciu a dialóg na všetkých úrovniach a vo všetkých oblastiach.“

 AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár