Foreign Policy illustration

Foreign Policy illustration

USA sú magnetom na peniaze. A jednou z najsilnejších síl, ktorá poháňa americké hospodárstvo, sú už dlho investície do amerických podnikov z iných krajín. Priame zahraničné investície v Spojených štátoch však za posledné dva roky výrazne poklesli.

Existuje niekoľko dôvodov: obchodná politika prezidenta Donalda Trumpa, ekonomická neistota a celkové spomalenie globálneho rastu tok zahraničných peňazí do Spojených štátov zastavili.

Pokles je možné vidieť vo viacerých indikátoroch, či už vládnych alebo súkromných ako aj zo Spojených štátov a zo zahraničia. Najsilnejší pokles finančných prostriedkov nastal z Číny.

Po dosiahnutí vysokej úrovne 440 miliárd dolárov v roku 2015, celkové zahraničné investície do USA podľa údajov prudko poklesli každý z nasledujúcich dvoch rokov. Aj keď sa v roku 2018 dostali späť, avšak len k hodnote 296 miliárd dolárov (posledné dostupné vládne údaje), stále sa nachádzajú z maxím v strate až o 38%.

Tento pokles zahraničných investícií je pre americké hospodárstvo naozaj negatívom.

Zahranicne_investicie_v_USA_ktore_su_hnacou_silou_pracovnych_miest_klesaju_graf

Gary Hufbauer, vedúci pracovník Petersonovho inštitútu pre medzinárodnú ekonomiku poznamenal: “Výskum ukazuje, že spoločnosti v zahraničnom vlastníctve platia viac, investujú viac do výskumu a vývoja a produkujú viac vývozu ako porovnateľné podniky vo vlastníctve USA.”

Hufbauer ďalej poznamenal: „Sú to významné finančné prostriedky,“ … „Často ich investujú, pretože sa chcú dostať na americký trh.“

Politika Donalda Trump mala za následok neistotu v dlhodobých vzťahoch medzi Spojenými štátmi a niektorými z jeho najdôležitejších obchodných partnerov. Mohlo by sa zdať, že dovozné tarify spôsobia, že sa zahraničné spoločnosti presťahujú do Spojených štátov. Hufbauer povedal, že spoločnosti sa často boja, pretože rovnaké tarify by zvýšili náklady na dodávky, ktoré by museli dovážať, aby svoje výrobky mohli vyrábať.

V prípade zahraničných investícií, spomalenie hospodárskej činnosti v zámorí a silná hodnota amerického dolára môžu tiež pôsobiť ako negatíva.

Výsledkom je teda menej zahraničných investícií v Spojených štátoch, nie viac.

Prezident Trump už viackrát poznamenal, že zahraničné investície sa navyšujú.

Trump na sociálnej sieti Twitter minulý týždeň prišiel s vyjadreniami, ktoré mali za následok vystrašenie trhov a rast eskalácie obchodnej vojny s Čínou. Ale poznamenal aj: “Obrovské množstvo peňazí z Číny a ďalších častí sveta sa nalieva do Spojených štátov z dôvodu bezpečnosti, investícií a úrokových sadzieb!” … „Sme vo veľmi silnej pozícii. Spoločnosti sa taktiež vo veľkom počte presúvajú do USA. Je to krásny výsledok, ktorý treba sledovať!“

Je isté, že zahraničné peniaze sa reálne presúvajú do amerického dlhu. V prvom štvrťroku 2019 sa investície do amerických dlhopisov, najmä štátnych pokladníc USA, zvýšili o 144 miliárd dolárov. Je to z veľkej časti preto, že v čase neistoty na trhu, investori investujú peniaze najmä do dlhopisov.

Zároveň dochádza k poklesu nákupov amerických akcií zahraničnými investormi. Údaje Ministerstva obchodu a Štátnej pokladnice ukazujú pokles čistých nákupov amerických akcií zahraničnými investormi v roku 2018, v porovnaní s rokom 2017. V prvom štvrťroku tohto roka zahraniční investori vykonali odpredaj v amerických akciových spoločnostiach, keďže o 206 miliárd dolárov viac akcií predali, ako kúpili. Jedná sa o relatívne malé objemy v porovnaní s biliónmi, ktoré držia.

Tieto čísla portfóliových investícií nezahŕňajú priame zahraničné investície, čo sú peniaze vynaložené na továrne a spoločnosti pôsobiace v USA.

Priame zahraničné investície zahŕňajú peniaze, ktoré zahraničná spoločnosť vynakladá na výstavbu továrne alebo otvorenie kancelárie v Spojených štátoch, ako je napríklad výstavba sídla spoločnosti Foxconn vo Wisconsine, s odhadovanými nákladmi až 10 miliárd dolárov a továreň o nákladoch 1,6 miliardy dolárov, ktorá bude vybudovaná v Alabame spoločnosťami Toyota a Mazda. Môže tiež zahŕňať rozšírenie existujúcich továrni, ako je napríklad investícia automobilky BMW v Južnej Karolíne o objeme 600 miliónov dolárov.

Zahŕňa tiež nákupy amerických firiem zahraničnými spoločnosťami, napríklad keď čínsky Haier v roku 2016 kúpil obchody so spotrebičmi spoločnosti od General Electric.

Údaje o zahraničných investíciách v Spojených štátoch nezahŕňajú nákup nehnuteľností zahraničnými osobami. Existujú však náznaky, že tieto nákupy nehnuteľností tiež klesajú.

Údaje zo Spojených štátov neukazujú, odkiaľ zahraničné peniaze pochádzajú. Ale iné áno.

Pravidelné sledovanie zámorských investícií z Číny do Európy a Spojených štátov, ktoré uskutočňuje konzultantská spoločnosť Baker McKenzie a výskumná spoločnosť Rhodium Group, ukazujú, že v prvej polovici tohto roka bolo v Severnej Amerike investovaných iba 3,3 miliardy dolárov. To je prepad až o 88%, v porovnaní s najvyššou hodnote dosiahnutej za posledných šesť mesiacov roku 2016.

Rod Hunter, partner spoločnosti Baker McKenzie, uviedol, že obchodné napätie medzi Čínou a Trumpovou administratívou je len jedným z faktorov spôsobujúcich pokles zahraničných investícií. Zmena čínskej vládnej politiky tiež obmedzila objemy finančných prostriedkov, ktoré čínske firmy investovali po celom svete.

Ďalej uviedol: “Možno sú dve tretiny poháňané čínskymi domácimi faktormi a jedna tretina politikou USA,” … „V obchodnom priestore je veľa nebezpečenstiev. Čínska vláda však sprísnila poskytovanie financií.“

Hunter nakoniec poznamenal, že v tomto období investície čínskych firiem do Európy dosiahli podobný pokles, pričom objem investícií v prvej polovici tohto roka klesol o 72% na 9 miliárd dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár