„Aké sú niektoré z naj dych-berúcejších faktov o Švajčiarsku?“ táto otázka sa objavila na Quora. Nižšie prinášame niektoré z najlepších odpovedí.

1. Ak začne v noci silno snežiť, bude tak veľa snehu, že pokryje cesty a bude takmer nemožné po nich jazdiť. Ale môžete sa staviť, že cesty budú vyčistené do ôsmej hodiny ráno.

2. V prípade atómovej vojny majú Švajčiari bunkre schopné prijať 100% populácie krajiny.

3. V prípade vojny môžu byť diaľnice premenené na pristávacie a vzletové dráhy rýchlym odstránením krajníc a nadchodov.

Súvisiace: 7 dôvodov prečo je lepší život vo Švajčiarsku ako v USA

4. Piloti švajčiarskej armády počas tréningu nikdy nejdú nadzvukovou rýchlosťou. Kvôli tomu, že je Švajčiarsko príliš malé je nemožné nenarušiť hranice inej krajiny pri takej rýchlosti. Podľa môjho švajčiarskeho priateľa: „Čo sa týka nadzvukových letov, práve uzavreli dohodu s Francúzskom, ktorá im dovoľuje letieť do Francúzska a naspäť, aby mohli ísť nadzvukovou rýchlosťou.“

5. V Lausanne k optimalizácii zdanenia zo zberu odpadu štandardizovali vrecia na odpadky a zarátali daň do ich ceny. Ak vyhodíte viac vecí, zaplatíte viac. A podľa všetkého, ak nepoužívate vrecia na denné vyhadzovanie odpadu, môžete sa dostať do problémov.

6. Napriek jeho veľkosti má Švajčiarsko štyri oficiálne jazyky: nemčina, francúzština, taliančina a rétorománčina. Je naozaj zábavné sledovať Švajčiarov z odlišných častí krajiny hovoriť po anglicky aby si navzájom rozumeli. Ich nemčina sa odlišuje od klasického nemeckého jazyka. Je nazvaná „švajčiarska nemčina“ a podľa toho čo mi bolo povedané, nemá písomnú podobu. Všetci moji nemeckí priatelia hovoria, že len ťažko jej rozumia. Aj keď veľkosť krajiny je relatívne malá, ironické je, že veľa Švajčiarov má problém keď majú zaspievať ich hymnu.

Súvisiace: Základný príjem vo Švajčiarsku – 2 500 frankov mesačne pre každého

7. Švajčiarski čokolatiéri vyvinuli metódy na výrobu čokolády so zlatom. Áno – jedlým zlatom. Aké až luxusné je toto?

8. Ak by Švajčiarsko chcelo zablokovať krajinu, môže to urobiť s veľmi malým počtom vojakov, pretože tunely a diaľnice majú oceľové rúry, ktoré môžu byť zdvihnuté jedným stlačením gombíka a zablokujú prístup. Stromy, ktoré boli dávno zasadené, by boli v prípade invázie zrúbané a uložené naprieč cesty, ktoré by tak boli nepriechodné.

Tak isto, v prípade vojny sa krajina môže stať nepriechodnou obrnenými vozidlami za menej ako jednu hodinu. Všetky mosty majú bombové skrinky a všetky tabule ukazujúce smer a vzdialenosť (napr. Geneva 50 km týmto smerom) môžu byť zhodené zo značiek hlavným spínačom. V niektorých horách sa nachádzajú mohutné vojenské základne a podhoria sú vyhĺbené kvôli hangárom a bunkrom s nádržami.

Marshall Eubanks hovorí, že pred mnohými rokmi raz išiel cez Švajčiarsko a videl stíhačku ako vyšla z úpätia hory a vzlietla. Chápe to tak, že tieto podzemné základne vojenského letectva sú teraz používané na skladovanie záznamov a iných cenností.

9. Ich autá vlastne vyzerajú ako nové. Dostanete pokutu ak si nedáte rýchlo opraviť záhyb alebo škrabanec.

10. Veľa spoločností zamestnáva ľudí, aby robili veci ako napr. vedenie účtovníctva, ktoré by mohli byť ľahko zautomatizované. Ako spoločnosť sa Švajčiarsko rozhodlo, že nízka nezamestnanosť prináša všetkým dostatočný úžitok na to, aby sa oplatilo zamestnávať takých ľudí.

Súvisice: Ste talentovaný? Najviac sa o Vás postarajú vo Švajčiarsku

11. Veľa ľudí hovorí nadšene o švajčiarskej verejnej doprave. Jediný lístok vás môže dostať cez celú krajinu využívajúc všetky druhy dopravných prostriedkov – autobus, vlak, loď, lanovka, a tak ďalej. Majú takisto systém pomocou ktorého vlaky prichádzajú tesne pred celou hodinou alebo polhodinou a odchádzajú krátko na to, takže prestup vám zvyčajne zaberie do dvadsať minút. Rýchlosti vlakov sú maximalizované a optimalizované pre vymeniteľnosť a rýchlosť na trati.

12. Platia nezamestnaným približne dva roky, čo samo o sebe nie je unikátne, ale zahŕňa to platenú dovolenku. Cestovanie a ubytovanie niekde inde sú zahrnuté.

Samozrejme,  že to nie je všetko. Švajčiarsko je skvelá krajina a ak ste tam ešte neboli, vrelo vám odporúčam navštíviť ju. Je úžasná. 

Preložil: Marián Bednarčík

Zdroj: Quora

Facebook komentár