Ekonomika_Britanie_smeruje_spat_do_recesie

Centrálna Banka Británie do ekonomiky načerpá ďalších 150 miliárd libier (195 miliárd dolárov), po varovaní pred dvojitou recesiou, najmä z dôvodov pandémie a neistôt ohľadom výhľadu kvôli Brexitu.

Britská centrálna banka vo štvrtok uviedla, že ponechá úrokové sadzby nezmenené, na rekordne nízkej hodnote 0,1%, ale zvýši nákupy britských štátnych dlhopisov na 875 miliárd libier (1,1 bilióna dolárov).

Obmedzenia zavedené na riešenie rýchleho nárastu prípadov ochorenia Covid-19 by podľa nej mali mať na spotrebiteľské výdavky väčší vplyv, než ako banka predpokladala v auguste, „čo viedlo k poklesu HDP“ vo štvrtom štvrťroku tohto roka.

Británia vo štvrtok opätovne zaviedla opatrenia v rámci celoštátneho lockdownu, keďže reštaurácie, bary a nestrategické podniky musia byť zatvorené až do 2. decembra. Veľká Británia v stredu informovala o svojom druhom najväčšom dennom náraste prípadov ochorenia Covid-19, pričom za 24 hodín bolo zaznamenaných 25 177 nových infekcií.

V snahe zmierniť úder domácnostiam a podnikateľom, britský minister financií Rishi Sunak vo štvrtok oznámil, že britská vláda predĺži svoj program podpory do marca 2021. Vláda bude uhrádzať 80% z miezd zamestnancov podnikov, ktoré boli nútené ukončiť svoju činnosť, s obmedzením na 2 500 libier (3 270 dolárov) mesačne.

Centrálna banka ďalej uviedla, že uzavretie a nevyriešené rozhovory okolo obchodnej dohody s Európskou úniou po brexite spôsobili, že výhľad britskej ekonomiky vyzerá „neobvykle neisto“. Bez dohody o EÚ budú spoločnosti so sídlom v Spojenom kráľovstve od 1. januára čeliť vysokým tarifám, kvótam a ďalším prekážkam v podnikaní na najväčšom exportnom trhu krajiny.

Súvisiace: Európa by mohla čeliť dvojitej recesii

„Závisí to od vývoja pandémie a opatrení prijatých na ochranu verejného zdravia, ako aj od povahy nových prechodných opatrení medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom a ďalšieho následného vývoja. Závisí to aj od reakcií domácností, podnikov a finančných trhov.“

Centrálna banka očakáva, že ekonomika vo štvrtom štvrťroku poklesne o 2% a v roku 2020 prepadne až o 11%.

Z dlhodobého hľadiska, opatrenia spôsobené pandémiou povedú k zníženiu ekonomického výkonu krajiny zhruba o 1,75%. Očakáva sa, že HDP nepresiahne úroveň, ktorú dosiahol na konci roku 2019 skôr, než v prvom štvrťroku 2022.

Prieskum obchodnej činnosti zverejnený v stredu ukázal, že rast aktivity súkromného sektora bol v priebehu minulého mesiaca najslabším od júna, keďže nové objednávky poklesli a poklesla aj zamestnanosť.

Tim Moore, riaditeľ spoločnosti IHS Markit, ktorá prieskum zostavila, poznamenal: „Novembrový lockdown v Anglicku a zhoršujúca sa situácia okolo pandémie Covid-19 vo zvyšku Európy znamená, že britská ekonomika sa túto zimu zdá byť na ceste k dvojitej recesie a oveľa náročnejšej ceste k oživeniu v roku 2021.”

Očakáva sa, že ekonomika Veľkej Británie sa v treťom štvrťroku výrazne odrazila po tom, čo v druhom zaznamenala najväčší pokles HDP zo všetkých hlavných ekonomík. Taktiež v prvých troch mesiacoch roku 2020 čelila kontrakcií o hodnote 2,5%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, BBC

Facebook komentár