Hovorili sme s niekoľkými odborníkmi na diamanty, ktorí vysvetľujú najlepší prístup pri kúpe diamantu.

1. Pýtajte si správu z laboratória

Uistite sa, že akýkoľvek diamant, o ktorom uvažujete, má nezávislú hodnotiacu správu z neziskového inštitútu Gemological Institute of America.

Ten hodnotí vlastnosti známe ako štyri C: kľúčové charakteristiky karátovej hmotnosti (carat weight), farby (color), čírosť (clarity) a kvalitu výbrusu (cut quality).

Ten tiež prezradí, či diamant bol opracovaný laserom na zníženie výskytu nedostatkov alebo aj v prípade, že kameň mal vysokotlakové vysokotepelné (HPHT) zaobchádzanie na zvýšenie farebného stupňa. (neovplyvňuje to kvalitu, len aby kameň vyzeral lepšie.)

Ak sa chcete vyhnúť falšovaným správam, získajte druhé ohodnotenie klenotníkom.

( Súvisiace: Najbohatší majitelia diamantov na svete )

2. Pozrite sa na čírosť

Ak si chcete byť istí, že kupujete diamant, ktorý udrží svoju hodnotu a pravdepodobne sa časom zhodnotí, poznajte hraničný bod pre to, čo je ešte považované za kvalitný kameň.

Losangelský predajca diamantov Frank Giganti hovorí, že farebný stupeň diamantu by mal byť nižší ako I (na škále od D do Z) a má minimálny stupeň čírosti SI2 na stupnici od GIA. Táto kombinácia zaisťuje “voľným oko čisté” diamanty, čo znamená, že nedostatky nie sú vidieť bez zväčšenia.

Naviac, “komerčne hodnotené” diamanty môžu časť z ich hodnoty stratiť, akonáhle s nimi odídete z obchodu.

3. Kupujte “opatrne”

Mali by ste si chcieť nechať túto radu pre seba, ale šikovný ťah je kupovať opatrne alebo vyberať diamant, ktorý je tesne pod magickou váhou jedného alebo dvoch karátov.

Vysoko kvalitný jedenkarátový diamant môže stať o tretinu viac ako 0,95-karátový kameň, s veľkostným rozdielom, ktorý nie je viditeľný netrénovanými očami.

“Brúsič obetuje kvalitu výbrusu na dosiahnutie hmotnosti,” hovorí losangelský predajca drahokamov Danny Levy, takže ísť do toho opatrne vám tiež môže pomôcť vyhnúť sa diamantu, ktorý je zle vybrúsený za účelom zvýšenia hmotnosti.

( Súvisiace: Trblietavé Diamanty sa môžu stať najlepším priateľom investorov )

4. Osvetlite ho

Skontrolujte diamanty na bielom pozadí a mimo dosahu reflektorov v obchode.

Klenotníci majú radi diamanty, ktoré fluoreskujú na modro, čo maskuje žlté sfarbenie a tým sa kamene zdajú byť s vyšším farebným stupňom, než v skutočnosti sú, tvrdí Fred Cuellar, brúsič diamantov a autor knihy “Ako kúpiť diamant.”

Niektorí klenotníci používajú svetlá, aby zvýraznili žiarenie diamantu, lenže kameň môže v prirodzenom svetle vyzerať mliečno, čo znižuje jeho hodnotu.

5. Vyhnite sa prirážkam

Predtým ako hodíte peniaze no stôl, objednajte si týždenný výkaz Rapaport Diamond Report, ktorý uvádza aktuálne veľkoobchodné požadované ceny na trhu s diamantmi. Mnoho predajcov si neuvedomuje, že tento nástroj nie je zakázaný pri obchodovaní, a ak si to uvedomujú, nepovedia vám to.

“Toto je nákup, ktorý je riadený informáciami,” hovorí Darrell Cavens, senior viceprezident pre marketing a technológie v on-line obchode s diamantmi Blue Nile.

( Súvisiace: Čínska turistka našla a vrátila vrece diamantov o hodnote $ 32 miliónov )

Mať aktuálny zaktualizovaný Rapaport  cien diamantov podľa veľkosti, farby a čírosti je ako vedieť predajcove náklady na faktúre predtým, než si kúpite auto. Zhruba spočítate, čo obchodník zaplatil, jednoducho vynásobíte karátovými hmotnosťami podľa uvedenej ceny a pridáte dve nuly.

Preložil: Patrik Krak

Zdroj: Jewelry.about

Facebook komentár