Ruzovy_diamant_bol_vydrazenym_za_rekordnych_71_2_milionov_2017

Ohromujúci 59,6 karátový diamant známy ako “Rúžová hviezda” bol na aukcií v Hongkongu predaný za 71,2 milióna amerických dolárov. Podľa aukčnej siene Sotheby’s, ktorá aukciu realizovala sa podarilo dosiahnuť nový svetový rekord, pre akýkoľvek diamant alebo šperk.

Tento briliant tak prekonal odhady očakávanej predajnej ceny spoločnosti Sotheby’s, ktorá bola na úrovní 60 miliónov dolárov.

Táto aukcia prišla tri roky po tom, čo bol predtým predaný za ešte vyššiu cenu, v ženevskej aukcii Sotheby’s. Avšak v dohode nakoniec neprišlo k naplneniu, keďže kupcovi sa nepodarilo zložiť dostatočný obnos finančných prostriedkov.

Súvisiace: 5 spôsobov ako odhaliť pravosť diamantov

Podľa Gemological Institute of America, tento drahokam predstavuje najväčší bezchybný ružový diamant tej najvyššej triedy.

V priebehu piatich napätých minút,v rámci ponúk o tento diamant súťažili traja telefónny záujemcovia. Ľudia v aukčnej sieni, po odklepnutí kladivkom tlieskali, keďže tento diamant bol predaný za 63 miliónov dolárov, bez príplatku pre kupujúceho.

Riaditeľka Sotheby’s Asia – Patti Wongová uviedla, že víťazný uchádzačom je hongkongská klenotnícka spoločnosť Chow Tai Fook.

Wongová poznamenala: “Sme veľmi šťastní,” … “Vieme, že z ekonomiky Číny nie je vidno tak pozitívne správy, ako pred niekoľkými rokmi, avšak výsledky zo včerajšej aukcie šperkov, ktorá zahŕňala takmer 200 ďalších položiek, bola veľmi pozitívnou.“

Wongová uviedla, že spoločnosť nemá príliš veľké obavy, pretože ich uchádzači sú preverovaní a majú so spoločnosťou Sotheby’s dlhoročné vzťahy.

Dodala: “Tentokrát sme boli veľmi, veľmi istí, že všetci traja uchádzači mali ponúkané finančné možnosti.”

Až doteraz bol za najdrahší diamant v histórií považovaný “Oppenheimer Blue”, ktorý bol predaný počas minulého roka (v máji) za 56,8 milióna švajčiarskych frankov (57,6 miliónov dolárov). Predchádzajúci svetový aukčný rekord ružového diamantu za 24,78-karátový “Graff Pink” bol predaný za 46,2 milióna dolárov v roku 2010.

Oppenheimer Blue

Oppenheimer Blue


Súvisiace: 
DiCaprio a miliardári investujú do zaujímavého startupu z oblasti diamantov

Sotheby’s usúdila, že nastal ten správny čas, aby dali diamant späť na trh kvôli zvyšujúcemu sa dopytu od bohatých ázijských kupcov.

David Bennett, ktorý je predsedom celosvetovej šperkárskej divízie v spoločnosti Sotheby’s poznamenal: “Ázijskí kupci na trhu šperkov sú nesmierne dôležitými a podľa toho, čo som počul z tohto sektora za posledných šesť mesiacov, stávajú sa stále viac a viac dôležitými.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, NYTimes

Facebook komentár